Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A LED izzók idővel veszítenek...

A LED izzók idővel veszítenek a fényerejükből? (ahogy öregszenek)

Figyelt kérdés

2014. nov. 9. 10:34
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
79%
Igen.
2014. nov. 9. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
0%
miért is?
2014. nov. 9. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Hogy miért kérdezem? A régi izzószálas égők és fénycsövek viselkedésére alapoztam. Mert azokkal van tapasztalatom, de LED égővel még nincs.
2014. nov. 9. 10:52
 4/21 anonim ***** válasza:
23%
nem jellemző hogy vesztene a fényerejéből, legalábbis néhány év alatt tuti nem
2014. nov. 9. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim válasza:
Szerintem nem vagy csak nagyon hosszú időre, mert a ledes monitorok, akkor hamar kifakulnának.
2014. nov. 9. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
54%

Attól függ. A kici-occó-kínai kategóriás cuucok, amikben a ledek túl vannak hajtva, és nincs megfelelő hűtőfelület, elég hamar elkezdik veszíteni a fényerejüket.

Normális gyártók cuccai (igaz, hogy drágábbak) úgy vannak méretezve, hogy ne csökkenjen számottevően a fényerő. Normális tápellátás, normális hűtés, és a ledek munkapontja nem a lehetséges maximális áramra van beállítva.

2014. nov. 9. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
8%

utolsó: ez hülyeség, nincs olyan led hogy túl van hajtva, ahol világít ott jól is érzi magát,

és nem tud gyengülni a fényereje, nem olyan a felépítése

2014. nov. 9. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
37%
Több led volt már a kezemben, mint neked kilincs, szóval ne oktass öcsi!
2014. nov. 9. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
17%

nem elég hogy fogdosod öcsi, érteni is kéne hozzá

mi vagy? pék?

2014. nov. 9. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
91%

"ez hülyeség, nincs olyan led hogy túl van hajtva, ahol világít ott jól is érzi magát, és nem tud gyengülni a fényereje, nem olyan a felépítése"


NEM!

Ahol világít, ott akár percek vagy pillanatok alatt is tönkre mehet a szemünk láttára megbarnulva ég el, ha nem megfelelő körülmények között működik.


A gyartó a katalógusban meg adja a led hűtő felülethez csatlakozó felületének a megengedett legnagyobb hőmérsékletét. Ha ezt nem tartják be a gyártók, akkor az élettartam is lerövidül, akár jelentősen is.


A ledet nagyon is sokféleképpen lehet túlhajtani.


- szoba hőmérsékleten, elegendő hűtőfelület nélkül, megfelelő hőkapcsolat, hőleadó felület nélkül gyártja le a lelkiismeretlen készítője, hogy jobb fényt adjon első bekapcsoláskor, legalább amíg néhányszor túl nem melegszik. Addig működjön jól, amíg be nem vásárolnak jól belőle az első nagyobb fényű látvány hatására.


- Nagyobb üzemi áramot állít be az előzőben leírt okból.


- Zárt lámpatestbe teszed ezzel a légáramlást lecsökkented.


Lehet, hogy egy ledes fényforrás nagyon sokáig működik, ha egy ventilátor folyamatosan nyomja rá a levegőt és elszállítja a keletkező hőt (nyilván ez nem várható el minden kicsi lámpánál).

Viszont zártabb, légáramlástól elzárt helyen, akár órák alatt is láthatóan csökkenhet a maradandó fénye, nem megfelelő tervezés esetén.


Egy teljesítmény LED chip hűtőfelületére kb max.85 celzusz fok van megadva, ami még nem károsítja gyorsabban, a megállapított 30-50-100.000 órás üzemidőhöz képest, aminél inkább a középső érték körül van a valós élettartam. Kiváló hűtés mellett a 100.000 órát is megéli a fele fényerő fölötti állapottal.

Nagyon rossz hő leadással (álló levegő zárt foglalatban nem erre készült tervezéssel) még a 30.000 órát sem éli meg fél fényerő fölött.


Mint látod, nagyon sok mindentől függ a led élettartama.

Már több mint tíz éve foglalkozom ezekkel és nagyon sok mindent kitapasztaltam (olvastam, tanultam ezekből) már én is.


Volt már, amikor a led-hűtőfelület közötti kapcsolat nem volt tökéletes. Lassan ugyan, de az elvártnál sokkal gyorsabban lecsökkent a fényerő maradandóan.


Volt amikor a hűtőfelület és a led közötti kapcsolat megszűnt, (csak egy kisebb alumínium korong maradt a 10 Wattos led talpán). Percek, fél óra alatt erősen lecsökkent a fénye és amikor jobban megnéztem, barnára volt sülve a sárga lumineszcens réteg, ami a kék chipre felhordtak, hogy a fehér fényt adjon.


.


A ledeknél és a különböző fényforrásoknál az a lényeg, hogy mennyivel lassabban vagy gyorsabban öregednek a különböző fényforrások és melyiknek nagyobb és jobb a betáplált energia és a leadott látható fény hatásfoka (1 Watt betáplált teljesítményből mekkora fény teljesítményt /lumen/ képes leadni) és még az sem mindegy, hogy melyik milyen szín spektrum eloszlású, milyen szín visszaadású. A ledek között is vannak kompromisszumos lehetőségek a hideg fényű jobb hatásfokú ledek és a meleg fényű, lakásban is jó érzéssel használhatók között.


Pl a lakásban egy hidegfényű lámpától kirázna a hideg, olyan rémisztő hullaházi hangulatot tud teremteni. Viszont egy udvar biztonsági megvilágítására vagy műhelyben kiválóan használható.


A hidegebb fény az éberséget erősíti bennünk.


Ahol le akarunk ereszteni, lazítani pihenni szeretnénk, oda nem szabad hideg fényt tenni, csak kicsit sárgás-vöröses melegebbet. Ez jobban emlékezetet az ősidőktől fogva megszokott természetes fényforrás, a tábortűz és kandalló fényéhez.

2014. nov. 10. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!