Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A LED izzók idővel veszítenek...

A LED izzók idővel veszítenek a fényerejükből? (ahogy öregszenek)

Figyelt kérdés

2014. nov. 9. 10:34
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő leírást! Még annyit kérdeznék: a ha LED kb 30 perc után halk zümmügő hangot ad (amíg végül ki nem kapcsolom a lámpát) az normális? Egyébként nem zavaró, mert alig hallom, és a fürdőszobában van. (10 Wattos Osram, vadonatúj)
2014. nov. 10. 12:41
 12/21 anonim ***** válasza:
Lehet benne olyan induktív alkatrész, amiben mechanikusan rezeghet a huzal, a vasmag része a mágneses tér hatására. Ez bármilyen készüléknél előfordulhat, amiben tekercs van.
2014. nov. 11. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Munkahelyemen ledes megvilágítást alkalmazunk 7 éve. Előtte is kerestük az izzók kiváltásának lehetőségét.

Hosszas tesztelés előzte meg a bevezetést, mivel itt gyógyszeripari berendezések kamerás vizsgálatairól van szó.

Az alap probléma az volt hogy az izzószálas lámpák 24 órában üzemelnek, a berendezés pedig olyan vizsgálatot végez, ahol az eredmény függ a képen rögzített fényerősségtől. Az alkalmazott 150W teljesítményű izzók fényerő karakterisztikája pedig eléggé változott ahhoz hogy kb 2-3 havonta gondot okozzon. Ugyanis egy-egy lámpacserét követően tesztekkel kellett igazolni a megfelelő működést, ami termeléskieséssel járt.

50W-os COB ledekkel lett kiváltva az izzó, építettünk hozzá tápot és hűtést a megelőző tesztjeinkre alapozva, amelyek azt mutatták hogy ennek is csökken a fényereje, de korántsem olyan ütemben mint az izzó. A jelenlegi megoldás 5 éve üzemel. Az első év mérései 15% csökkenést mutattak, később még csökkent 5%-ot, és lassan szinte észrevétlenül de folyamatosan csökken a fényerő.

Ez egy viszonylag régi LED, azóta újabbakkal is teszteltünk, nem sok változás történt az évek során az újabb ledek karakterisztikájában a felvett teljesítmény/fényerő aránytól eltekintve.

2014. nov. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
A leírt mérő készüléknél kellett volna egy teszt felület, aminek a fény visszaverő képessége adott és nem változik. Azt etalonnak használva, azonnal mérhető a munkadarab a fényforrás cseréje után, mert az etlonhoz képest adott ismert értékkel kell különböznie (vagy épp egyezni) a mértnek. Az etalonra azonnal kalibrálhatna, akár minden mérési cikluson belül is, bármilyen fény mellett. Ez csak az igénytől függ.
2014. nov. 13. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
1drb 12wattos osram égőt vettem (nagyon jó) aztán néhány nap múlva vettem még néhányat,most igy pár hónap múlva azt mondom,hogy veszít az erejéből pedig 49xannyiba került mint egy régi hagyományos izzó.Remélem sokáig fognak tartani,amúgy az órát épp,hogy forgatja.
2014. nov. 13. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 susnya81 válasza:
Szakmai kiállításon beszéltem egy gyártóval. Konkrétan egy csarnok világítást kezdtük kivesézni mikor is ő a saját termékere mondta hogy folyamatos üzem mellet kb 5év alatt 30% ot veszítenek a fényükből. Szóval beszelhettek hűtésrő meginde hiper super gyártóról. Jegyezzétek me, kapotalizmus van(fogyasztói társadalom) olyan nincs hogy ne menjen tönkre. Azon kívül hogy energiát sporoltok pont ugyan úgy fogjátok cserélni ezeket a fényforrásokat is. (Egy Villanyszerő aki rengeteg ledet beépített és cserélt)
2014. nov. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
De legalább az igaz, hogy a gyakori föl-le kapcsolgatás miatt nem kell aggódni, mert az nem rövidíti az élettartamát?
2014. nov. 14. 19:30
 18/21 anonim ***** válasza:

Természetesen öregszik, de 30-50-100 ezer üzemóra után a felére csökken a fényereje. A gyengülés mértéke nagy mértékben függ az üzemi hőmérséklettől, ami viszont a hő elvezetés és a gyári adatlapon meghatározotthoz képest a tényleges meghajtó áram függvénye, mielőtt itt elszabadulna a hiszti, így talán érthető lesz.


Az a bizonyos gyártó jól mondta

/ vagy inkább én mondtam jól :) /, az 5 év folyamatos üzemidő

az kb. 43800 órát jelent.


Egy időben a 70%-os fényerőre csökkenést szoktak meghatározni, később a felére csökkent fényerőt határozták meg. Ebben úgy látszik nem jutottak konszenzusra, mondják így is úgy is.


Egyébként itt is 30%-os csökkenéssel számolnak, így tényleg vehetjük ezt alapnak.

2014. nov. 14. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Az "ITT" ezt a linket fedi:

[link]

2014. nov. 14. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

"A leírt mérő készüléknél kellett volna egy teszt felület, aminek a fény visszaverő képessége adott és nem változik. Azt etalonnak használva, azonnal mérhető a munkadarab a fényforrás cseréje után, mert az etlonhoz képest adott ismert értékkel kell különböznie (vagy épp egyezni) a mértnek. Az etalonra azonnal kalibrálhatna, akár minden mérési cikluson belül is, bármilyen fény mellett. Ez csak az igénytől függ."


Sajnos nem az igény a probléma, hanem az hogy ez egy gyógyszergyár. Nem is a kalibrálás 15 perce, hanem az utána következő 2-3 órás teszt ami fáj, illetve a vele járó dokumentálás, stb.

Senkit sem érdekelne ha pl minden héten egyszer kellene utánállítani, de nem az állítás maga a probléma.

Hogy megváltozzon ez a rendszer, kb 2 hetes tesztüzemet kellene rááldozni. Sok-sok milliós költségen.

2014. nov. 16. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!