Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Mi a véleményetek a takarékos...

Countryman kérdése:

Mi a véleményetek a takarékos led, izzókról, milyet érdemes vásárolni?

Figyelt kérdés
2015. dec. 11. 21:36
 1/4 anonim ***** válasza:

Csak olyan gyártótól érdemes venni, amelyek már évtizede óta hagyományos wolframszálas izzókat is gyártottak, vagy az elektronikában amúgy is neves gyártók. Nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkeznek, és az új technológiák alkalmazásához is van elég tőkéjük.

Osram, Philips, esetleg Ge-Tungsram (újra futtatják nevet, erős közepes minőséget adnak), Panasonic és Megaman ha sok pénzed van, de annyival nem jobbak ezek sem.

Amit mindenképpen felejts el, azok az ebayes, alibabás filléres "kukorica" külsejű ledlámpák. Primitív áramkorlátozás van bennük (soros kondenzátor az egyenirányító híd előtt), és 100Hz-el épp úgy vibrálnak, mint egy rossz fénycső.


Ha megszoktad az izzókat, válassz 2700 K színhőmérsékletű fényforrást, a lehető legnagyobb sugárzási szöggel (270-300 fok szokott lenni maximum), ezeknek a fénye lesz teljeseb izzó-szerű.

Ha nem akarsz sok pénzt költeni, az izzókhoz használatos fényerőszabályzókat felejtsd el, az ezekhez alkalmas led lámpák elég drágák.

Nézz körül itt, most elég jó áraik vannak:

[link]

2015. dec. 11. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Szirty ***** válasza:
14%

Lakásba néhány óra napi üzemidőt világító lámpába nem érdemes ha a spórolás a cél. Nem térül meg.


Olyan helyre érdemes lehet tenni ahol nagyon sokat üzemel (pl. egész éjjel). De a kompakt fénycső oda is jobb választás, mert olcsóbb és a hatásfoka sem rossz.

2015. dec. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Először egy kis matekozás arról, megéri-e ledre váltani:

Ha például egy hagyományos 100 W-os izzó helyére veszel egy 15 W-os ledes lámpát (nagyjából ennek van akkora fényereje, mint a hagyományos 100 W-osnak), akkor óránként 85 wattórát (Wh) spórolsz meg. Ha egy nap 4 órát égeted ezt a lámpát, akkor az egy nap 4x85=340 wattóra, azaz 3 naponta spórolsz meg 1 kWh-t, egy hónap alatt 10 kWh-t spórolsz. Ez kb. 370 Ft-ot jelent. Én például egy jó féléve ezt a típust vettem akciósan 2199 Ft-ért:

V-TAC Led lámpa E27 15W 200° A60 2700K

Ezzel az árral számolva: 2199/370=5,94

Tehát kb. 6 hónap alatt megtérült.

Természetesen a megtérülés időtartama erősen függ attól, naponta hány órát használod a lámpát. Minél kevesebbet használod, annál hosszabb idő alatt térül meg. Ezért például WC-ben nem biztos, hogy érdemes lecserélni.

Most egy kicsit a saját tapasztalatokról:

Kb. 2 éve az IKEA-ban vettem néhány LEDARE ledes izzót, de ezekkel volt némi problémám. Kb. egy éven belül kettő is tönkrement, de korrektek voltak az IKEA-nál, kicserélték, illetve a 2. esetben, úgy emlékszem, visszaadták az árát, mert ezt kértem. De van még néhány ilyen típusom, amit most is használok. A gyakorlatban viszont az derült ki, hogy ezeknek a fényereje nem volt elég nagy bizonyos helyekre, ezért vettem 8 hónapja a korábban említett V-TAC 15 W-os izzókat, ezek fényerejével elégedett vagyok, eddig nem volt semmi gond velük.

2015. dec. 18. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Szirty ***** válasza:
Kompakt fénycső 500-600 Ft. Megtérülés kb. másfél hónap :)
2015. dec. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!