Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Mi történhetett az esetemben...

Mi történhetett az esetemben illetve jól jártam-e el?

Figyelt kérdés
Új építésű lakásunkban van életvédelmi relé illetve számos biztosíték különböző áramkörökre. Az egyik áramkörben egy új csillárt kötöttem be, úgy, hogy előtte ellenőríztem fázisceruzával a fázis meglétét (világított a glimmlámpa), majd az adott áramkör kismegszakítóját lekapcsolva ellenőriztem, hogy nincs már benne fázis (nem világított a glimmlámpa). A főbiztosíték amin az ÉV relé van tehát bekapcsolva maradt. A lámpa bekötése során amikor épp megpróbáltam átdugni a vezetéket a csillár fémtestén, lekapcsolt a főbiztosíték. Nem tudom, hogy összeért-e két vezeték, vagy az egyik vezeték hozzáért-e a csillár fémrészéhez, amit kézzel fogtam, mindenesetre lekapcsolt minden. Nem rázott meg vagy ilyesmi. Mitől csapott le a főbiztosíték, illetve hibát követtem-e azzal, hogy csak az adott áramkör kismegszakítóját kapcsoltam le a főbiztosíték helyett?

2018. jan. 8. 15:50
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát a nemvilágítaglimmlápa egy átlagos villanyszerelőnek nem sokat segít.

Azt még hivatalosan nem nevezi senki feszültségmentesnek.

Sokminden okozhatta a hibát.

Ha a végén működött minden, az ÉV se oldott, akkor csak valami hozzáért valami máshoz.

Azért ellenőrizném (nem fázisceruzával), hogy van-e feszültség a lámpa fémtestjén.

2018. jan. 8. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi szépen, fázisceruzával nézegettem végig a fémrészeket, de nem jelzett sehol, érdemes multiméterrel is megnézni? Ha igen akkor hogy?
2018. jan. 8. 18:38
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Esküszöm, már olvastam ma délután ezt a kérdést, és a megfelelő választ is rá, miszerint vélhetőleg összeérintetted a nullát és védővezetőt, vagy a nullát a kampóhoz, stb.

Multiméter szinte semmivel sem jobb, mint a fázisceruza, és nincs is értelme nézegetni bármit, HA biztos vagy abban, hogy a védővezető az védővezető.

Amúgy igen, hibát követtél el, azzal, hogy ezt a történést megengedted. Az áram-védőkapcsolóval védett áramkörökben a nullát és a védőt megfelelő gondossággal kell kezelni. Magyarul a nullát leszigetelve mozgatni.

2018. jan. 8. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

köszi szépen a választ, ezzel magamat is veszélybe sodortam amúgy, vagy "csak" villanyszerelési hibát vétettem? ha a vezetékek nem összeértek hanem a lámpa fémtestjéhez értek, amit én fogtam, amiatt is kioldhatott?

Ilyenkor érdemes akkor már a lakásban lévő ÉV relés megszakítót lekapcsolni leközelebb vagy jobban teszem akkor már ha konkrétan a villanyóránál kapcsolom le a főbiztit? A védőföldben csak bízni tudok, hogy jó, rendes szaki csinálta az építkezésnél, nem összehányt munka volt bár nyilván ő is tévedhet.

2018. jan. 8. 18:58
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha a fázisvezetőt megfelelő biztonsággal azonosítottad (amit leírtál, meg még az, amit vagy megtettél, vagy meg kellett volna tenni, hogy lekapcsolás előtt csak egyben volt delej, és lekapcsolás után egyben sem volt delej), és abban nem volt nafta, akkor magadat nem sodortad veszélybe.

"vezetékek nem összeértek hanem a lámpa fémtestjéhez értek", akét eset között mi a különbség villamosságilag? :) Már persze, ha mindkét vezeték egyszerre hozzáért a lámpához. De, mint feljebb írtam, néha az is elég, ha a nulla magában ér a lámpához, ha a lámpa valamennyire földeltnek tekinthető védővezető nélkül is (födém vasalásra akasztott horog).

A meglepetést tekintve jobban teszed, ha előtte lekapcsolsz (létrán állva este villanyt szerelve kellemetlen a hirtelen töksötét), de még jobb, ha figyelmesen dolgozol, és akkor nem csapatod le a kütyüt.

2018. jan. 8. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!