Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Mobil "tapi" megzavarodás...

Mobil "tapi" megzavarodás lefagyás töltéskor! Miért?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Abban kérném a segítségeteket, hogy mi okozhat usb töltőnél (Nem gyári telótöltő, hanem egyéb- konnektors ajzat és erre célra való inverter) telefonoknál képernyő érintő megzavaradást!

A szitu a következő!

Először egy gagyi kínai hosszabbítónál tapasztaltam ezt. Betudtam annak, hogy gagyi kínai...

Most viszont egy direk erre a célra való inverter is ezt a hibát produkálja ipari körülmények között. Itt már kétlem, hogy gagyi kínai lenne!

Tehát mi okozhatja telefonoknál (egymástól függetlenűl, több típusnál is) töltéskor, hogy a képernyő "tapi" része lefagy, meghülyül, össze vissza nem azt csinálja amit kell, hol hiperérzékeny, hol érzéketlen! Töltőről lehúzva ujra rendesen műxik!

Ipari környezetben, egy ilyen (a linken szereplő) inverter próbukálta ezt a hibát!

Hogy lehetne megoldani, hogy ne csináljon ilyet?

[link]



#mobil #fagyás #tapifagyás
2020. febr. 1. 23:29
 1/9 anonim ***** válasza:
Nekem is ilyen... elromlott a gyári töltőm, vettem újat, de ez nagyobb teljesítményű és ettől ezt csinálja. Össze vissza. Kiszámíthatatlan. Gépelni nem lehet rajta olyankor.
2020. febr. 2. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

a tapi képernyők a mai világban már szinte kizárólag kapacitiv érintőfelületek - talán az ipari okostelefonok nem azok.

az ujjunk vezetőképességét használja ki ez a technológia (ezért nem működik kesztyűben például).

Ha kap az érintőfelület valahonnan más töltést akkor azt is érintésnek veszi,

Valszeg van valami védelmi funkció hogy ha rengeteg érintést érzékel akkor letilt.


itt jön be a gagyi töltő, kábe, aljzat, stb. Ha nem megfelelő az árnyékolás, szigetelés, földelés akkor kaphat az érintőfelület fals érintéseket.

2020. febr. 2. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Az inverter amit belinkeltél, 5.3 voltot ad le. A telefontöltők 5 voltosak. Sok neki a feszültség. Az általad leírt hibát akkor tapasztaltam, amikor az előírtnál kisebb milliamperes tápot és/vagy gyagyi kábelt használtam. Vegyél gyári töltőt / kábelt, azzal nem lesz hiba.
2020. febr. 2. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A fotón egy DC --> DC konverter szerepel, még rá is van írva.

Inverter nevéből fakad, hogy az egyenirányító fordítottja, azaz:

DC --> AC konverter.

Nincs itt sehol inverter.

Telefonoknak az is lényegtelen, hogy 5 vagy 5,3 V, ez szinte benne van még az USB-szabvány tűrésében is (+/-5 %), 50 mV híján, az a kicsi meg már nem számít. Nem véletlen, hogy a belső töltésszabályzót nem tudtad tönkretenni, a tárgyalt jelenséget pedig nem ez okozza.

Az érintőszenzor kapacitásai mátrixban vannak elrendezve, a billentyűzethez hasonlóan. A mátrixnak van egy letapogatási frekvenciája.

A hálózati tápegységnek pedig van egy kapcsolófrekvenciája, amit ugyan LC-szűrő igyekszik elsimítani a kimeneten, de így is maradhatnak még impulzusok az 5 V-ra ráülve.

Tehát ilyen tápegységeknek ez is egy minőségi jellemzője, a kimenet hullámossága, ami lehet kisebb vagy nagyobb.

Másik kellemetlenség, amikor a 60-100 kHz nagyságrendű kapcsolófrekvencia véletlenül pont olyan értéket vesz fel, ami a mátrix letapogatási frekvenciájával interferál. Azt ne tudjátok meg!

További problémák forrása lehet hálózati tápegységnél a primer-szekunder között szereplő zavarszűrő kapacitás, ami a hálózati 50 Hz-ből is átvezet keveset a telefonra, ez a GND és pozitív ágon egyforma szinten és fázisban jelenik meg, a talajhoz képest, amin állsz.

Ezt meg lehet fogni olyan tápegységgel, ami standard földeléses rendszerű, mivel azoknál az 5 V negatív ága (GND) eleve a védőföldre csatlakozik direktben. Innen már csak az a kérdés, hogy a védőföld ága mennyire "tiszta" (zavartalan), a talppotenciálodhoz képest, mert még erre sem vehetsz mérget.

Tehát a probléma megoldható, csak alaposan át kell látni a rendszert és a megfelelő helyen korrigálni, beavatkozni.

De ez úgy nem fog menni, ha inverternek nevezitek a DC-konvertert, mert csúnyán be fog sértődni, így nem lehet nekiállni egy probléma megoldásának! /poén.

2020. febr. 2. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Privátra válaszolva, DC tápvezetéket nem szükséges árnyékolni.

Viszont az USB negatív (GND) és a konverter fémháza egyaránt közös és le van testelve a géphez, azaz 0 ohm közeli ellenállás kimutatható mindezek között?

2020. febr. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ezt most igy nem tudom-de nem valószínű hogy közös lenne (külső kötésileg nem utal erre semmi, de hogy a koverterbe belűl hogy van kötve azt még nem tudom)!

De lehet félreértetted! A konvert out->usb aljzat között nincs árnyékolva (Aminek lehet hogy kéne)! -Ha csak ennyi lenne a pobléma ezt a legkönnyebb orvosolni.


És a konverter in GND-je (bemenő), ami a negatív táp az a föld is egyben, és az egész gép földje is, vagyis a konverter külön kötendő följe is egyben mivel a géptest a negatív is egyben, mármint a gép akku negatívja)!

2020. febr. 2. 14:47
 7/9 anonim ***** válasza:

Pedig arra utaltam, hogy nincs jelentősége. Alacsony impedanciás DC-vezetékre nem tud hatni zavar, kvázi "söntöli" azt.

A telefon USB-aljzatával kapcsolatban nem árt tudni, hogy van az USB külső fémrésze, valamit a belső tűk közül az 5. számú.

A telefonon belül mindkettő GND-re van közösítve. Nem árt éppen az USB-dugó oldaláról sem, ha ez a két pont közös (csökken a tűre ható áram, illetve kontakthiba esélye), de ha nem, akkor is működik és zavarhatáshoz semmi köze.


Másik dolog, én úgy látom:

[link]

...hogy ez egy galvanikusan elválasztott DC-kimenetű konverter, amit kapcsolóüzemű trafóval szokás kivitelezni.

Erre utal olyan apró árulkodó jel is, mint a DC//DC közötti kettős párhuzamos vonal, ami a szigetelést jelképezi elvileg a két oldal között.

Meg a jelzett bekötési pontok is.

Akkor viszont az 5V negatív ága nincs testelve valószínűleg a fémtokhoz.

Ez pedig kellemetlen lehet, mert a trafó primer-szekunder kapacitásain (ld. fentebb is írtam erről), átszivároghatnak PWM-zavarok.

Ezért kellene a negatív ágat mindenképpen testelni.

2020. febr. 2. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi! Ha oda jutok megnézem! Ez is egyszerüen orvosolható lenne...
2020. febr. 2. 16:25
 9/9 A kérdező kommentje:

Ennek lehet semmi köze a problémához! Találtam egy ilyen rajzot a bekötésre!

[link]


A bemenetnél a dioda, és az ellenpárhuzamos dioda, jól értelmezem hogy ez benne van a konverterben? Ha igen akkor miért van külön feltüntetve? Ha nem, akkor miért a kötéspontokon belűl tüntetik fel?

Mellesleg mi szerepük ven ezeknek? (Lehet nincs benne a konverterben, és ez hiányzik a rendszerből?)

2020. febr. 2. 17:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!