Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Mi az a MAC cím és az IP CÍM?

Mi az a MAC cím és az IP CÍM?

Figyelt kérdés
És az IMEI cím?

#Hasznosan válaszolok #Nem hasznosan válaszolok
2020. máj. 24. 06:30
 1/6 KmsRys ***** válasza:
38%

A MAC címet nem tudom, az IP cím az az internetes azonosítód, ami alaján a wboldalak és egyéb internetes dolgok azonosítanak. Persze nem téged, hanem a hálózatot, amire kapcsolódsz. Azt meg ugye a család többi tagja is használhatja, nyilvános wifit meg bárki. Szóval az IP cím a hálózatod azonosítója. Az IMEI cím pedig a mobiltelefon sorozatszáma, ez alapján azonosítja a készüléked a szolgáltató. Pl. ha valami okból tiltaná az IMEI-det a szolgáltató, akkor nem tudnál telefonálni, mobilnetezni. De nyugi, nem tiltják úgy random, csak azért írtam, hogy értsd, hogy mire való.


Szóval ilyen egyéni azonosítók.

2020. máj. 24. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő hálózati azonosító, csak a hálózat különböző rétegeiben működnek.

[link]

A fő különbség, hogy a MAC-cím teljesen egyedi, azt a gyártáskor "ütik" bele a készülékbe, az IP-címet pedig beállíthatod, vagy épp a maga a hálózat osztja ki.

Tehát egy IP-t megkaphatja két különböző eszköz, míg a MAC-cím teljesen egyedi a hálózaton.


Az IMEI a telefont azonosítja, ahogy írta az előző válaszoló pl. a fekete listán lévő készülékeket (pl. lopott) ledobhatja a hálózat, de ennek csak a GSM-hálózatokban van jelentősége.


Tehát leegyszerűsítve amivel internetezni tudsz, annak MAC és IP címe is kell legyen, amivel telefonálni tudsz, annak IMEI száma kell legyen. Tehát pl. egy okostelefonnak mindhárom azonosítója kell legyen.

2020. máj. 24. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
81%

Emberré fordítva:

Mac cím: a neve az embernek.

Ip cím : az a cím ami a lakcímed. Ha elköltözik új lakcím lesz de a neve marad. Tehát a Mac cím fix.


Imei: ugyanaz mint a Mac cím csak mobil kommunikacional.

2020. máj. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3 azért eléggé csalókán fogalmazta meg...


Ahhoz, hogy a hálózaton meg tudjunk címezni egy gépet/eszközt, annak rendelkeznie kell valamilyen címmel. Máskülönben hogyan találná meg a gépünk pl. a gyakorikerdesek.hu szerverét a sok ezernyi (milliónyi) gép közül? Vagy honnan tudja a szerver, hogy kinek kell továbbítani a kért weblapot, ha nem tudja megcímezni? Na, ezért van szükség valamilyen azonosítóra. Az idők során pedig erre két módszer terjedt el, amik nem is igazán konkurenciái egymásnak, hanem kiegészítik egymást.

Fizikai cím, vagy MAC-cím: ahogy a neve is mutatja, az eszközbe fizikailag "beégetett" cím. Ezt a gyártó helyezi el, és az eredeti elképzelés szerint megváltoztathatatlan. Ami persze ma már annyira nem igaz; a legtöbb hálózati eszköz tud trükközni a fizikai címével, sőt, pl. Linuxon egy sima PC-nek is megváltoztatható a fizikai címe. Csak nem ajánlott, mert bár kicsi a valószínűsége, de ha két ugyanolyan fizikai című eszköz kerül egy hálózatba, akkor az nem várt működési zavarokat okozhat. A fizikai címet pont azért hozták létre, hogy egyértelműen beazonosítható legyen minden eszköz. Illetve: azért, hogy eleve legyen egy címük, ne kelljen az operációs rendszerre hagyatkozni, hanem a bekapcsolás után azonnal címezhető legyen az eszköz.

A fizikai cím 6 db. 0 és 255 közötti számból áll (amiket 16-os számrendszerben szokás írni, és ezeket kettősponttal szokás elválasztani), és mint írtam, minden eszköz rendelkezik ilyennel, elvileg mindegyiké egyedi, viszont csak közvetlen összekapcsolás esetén érzékelhető. Ezt akkoriban alkották meg, amikor még nem igazán voltak nagy, bonyolult struktúrájú hálózatok, csak legfeljebb 1-2 teremnyi rendszerek, ahol minden gép közvetlen, vagy közvetett módon össze volt kötve egymással. Erre tökéletes a fizikai cím. A gépek könnyen meg tudják találni egymást, és a hálózati szoftvernek sem kell mindenféle beállítással foglalkoznia. Hátrány, hogy csak közvetlen (helyi) hálózatoknál működik.

Ezért hozták létre az IP-címet. Ez egy logikai cím, tehát nincs az eszközbe "égetve", az eredeti szándék szerint is szabadon állítható. Ez rendkívül összetett hálózatok létrehozását teszi lehetővé, hiszen egy magasabb szinten valósul meg, így lehetővé teszi hálózati eszközök - switch, router - közbeiktatását; viszont van pár hátránya. Mivel logikai cím, ezért azt az oprendszer hálózatkezelő alrendszere kezeli, tehát közvetlenül bekapcsolás után még nem rendelkezik IP-címmel az eszköz. Meg a rendszer üzemeltetőjének kell gondoskodni arról, hogy a hálózatban minden eszköz kapjon IP-címet, és mindegyik különbözőt. (Meg persze meg kell adni még egyéb paramétereket, hálózati maszkot, átjárót, stb, amibe most nem mennék bele. Több lehetőség van benne, de macerásabb is.) Az IP-cím 4 db, 0 és 255 közötti számból áll, amit a fizikai címmel ellentétben 10-es számrendszerben szokás megadni, és ponttal illik elválasztani.

Egy mai rendszerben mindkettőt használják. A fizikai címet a közvetlen, helyi hálózatoknál, illetve addig, ameddig nem kap IP-t az eszköz; az IP-t pedig mindenhol máshol. (Oké, ez így kicsit pontatlan... a helyi hálózatokon is a kommunikáció döntő többsége IP-alapon megy. De a hálózati eszközök többsége MAC-cím alapján kommunikál az eszközökkel.)

2020. máj. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Kedves a hozzaszolasod de melyik mondatomban volt hiba ?

Mac cím : születunk megkapjuk

Lehet módosítani de ritka. Lehet ez a nevünk ? Hát persze.


Ip address: kiosztja az önkormányzat közterület felügyelete a hazszamokat. Sőt a lakásnál a lakás számokat is. Lehet ez a dhcp server ?

Igen.


A naviban el akarunk jutni index belahoz.


Wazeba beírjuk .. mitis. Ip címet tehát a lakcímét. A nevét hiába írjuk. Ugye ? Waze lehet a routing ? Persze, tulajdonképpen az is ,csak élőben.


Oda visz minket az ip cimehez. Vagyis index Béla lakóhelyéhez.


Mi van ha költözés van elviszed a gépedet másik helyre ?


Bejelented az onkormanyzatnal a neved marad tehát a Mac cím és kapsz új lakcímkártyát. Az új lakcímét írod be a wazebe és eljutsz megint index belahoz. mert index Béla neve nem változott csak a lakcíme.


Ennél egyszerűbben leírni lehetetlen olyannak, aki azt se tudja mi micsoda de érteni akarja.

2020. máj. 24. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Alex Fly ***** válasza:
100%

Az eddigi válszokba sok minden van, de egyes esetekben némi pontatlanságot vélet felfedezni...

Szóval a MAC az a hálózati hardver fizikai azonosítója. Itt nem az egyes számítógépekről van szó, hanem a hálózati intefészekről. Vegyül például a laptopomat: van MAC címe a LAN- (Ethernet-) vezérlőnek, a WLAN (wifi) kártyának, a WWAN-modemnek... Ez a cím a hardverhez kötődik és független attól, hogy az adott eszköz éppen kapcsolódik-e egy hálózathoz.

Az IP-cím pedig egy adott hálózaton azonosítja a gépet. Pontosabban a TCP-IP protokollt használó hálózatokon. Ez megmutatja, hogy az adott host melyik hálózaton található és mi az adott hálózaton belüli egyedi azonosítója.

A fizikai címhez képest lényeges különbség, hogy ez a cím csak hálózati kapcsolat esetén létezik és az adott session időtartamáig él.

A gyakorlatban a hálózat különböző rétegei az adottrétegnek megfelelő címzési módot használják: fizikai szinten csak a MAC létezik, az IP a magasabb szinteken jelenik meg. A kettő közötti kapcsolatot a switchek ARP-táblája teremti meg, ahol a kapcsolat létrehozásakor az adott hálózati ezköz MAC-címéhez hozzárendeli az IP-címet.

2020. máj. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!