Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Hogyan kell tölteni?

Hogyan kell tölteni?

Figyelt kérdés
Vettem egy új Huawei P30-at. Nyomkodom rendesen és így is kibír két napot az aksija, imádom! Az egyik kollégám azt mondta, hogy akkor lesz hosszú életű az aksi, ha soha nem engedem, hogy teljesen lemerüljön és soha nem hagyom fent éjszaka a töltőn és nem töltöm fel 100%-ra. Valóban így van? Mert akkor az eddigi telefonjaimat elég rosszul kezeltem. Az előző már c töltővel rendelkező telefonomat, ami kb. 30 perc alatt teljesen feltöltött is rajta hagytam egész éjszakára a töltőn és minden nap töltöttem. Néha hagytam teljesen lemerülni, hogy magától kikapcsoljon.

2020. jún. 5. 10:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
A kollégádnak igaza van. Ezek a Lítium-ion, Lítium-polimer típusú akkumulátorok érzékenyek a túltöltésre és a lemerülésre egyaránt. A gyártók olyan elektronikát építenek be az ilyen akkukat használó eszközökbe, amelyek nem engedik a túltöltést és a túlmerítést, viszont az akku kapacitásának kihasználása érdekében ezeket a határokat megközelítik. Ezek akkuk a 35-45%-os töltöttséget "szeretik" a legjobban. Ilyenkor lesz a leghosszabb az élettartamuk. Amennyire lehetséges, érdemes 20%-nál már elkezdeni, és 90%-nál pedig befejezni a töltésüket.
2020. jún. 5. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Kollégádnak tényleg igaza van, de mire oda kerülne a sor, hogy megdögöljön benne az akksi, le fogod cserélni, nem érdemes macerázni vele.

Ha nem meríted le teljesen majd töltöd fel teljesen minden egyes nap éveken keresztül, akkor ki fog bírni vígan 3-4 évet vagy többet is.

2020. jún. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

#1

A 35-45 (de inkább 50-60) százalék inkább csak hosszútávú tárolásnál lényeges, mindennapi használatban nincs jelentősége.

2020. jún. 5. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Alex Fly ***** válasza:
100%

Részben igaza van a kollégádnak. A lítiumion akkuk valóban igen érzékenyek a töltésre.

Szerencsére azonban a gyártók nem feltételezik, hogy minden felhasználójuk erre specializálódott műszaki szakember, így a készülékeikben alkalmazott töltésvezérlő áramkörök automatikusan elvégzik azokat a feladatokat, melyeket a kollégád szerint neked kellene kézzel megcsinálnod. Szóval a feltöltött mobilt nyugodtan hagyhatod a töltőn, az elektronika szépen leszabályozza a töltést, ha már nincs rá szükség...

2020. jún. 5. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Itt nemrég leírtam a lényeget (#6 -os):


https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__mobilt..

2020. jún. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Annyival lehet még kiegészíteni az ott leírtakat, hogy a max töltési feszültség elérése nem jelent még túltöltést, van kb 0.1V különbség, amit még preferálnak az akkuba épített védőáramkörök (típus függő a pontos érték). Illetve ezen felül, a lítium akkumulátorok karakterisztikája alapján a töltés a max feszültség elérése után folyamatosan csökkenő árammal, de állandó feszültséggel történik. Mindez csak a fizika/kémia miatt, ugyanis a lítium akkuk belső ellenállása a max fesz elérése után elkezd csökkenni. Ez a CC/CV töltési mód alapja (mármint a fizika, amit az akku kémiai összetétele tesz lehetővé).


(Kb 80% körül már a legtöbb lítium akkumulátor esetén a CV töltési mód jön, vagyis állandó feszültséget tartva csökken az akku áramfelvétele (ezt nem a töltés vezérlő határozza meg, az csak a maximális töltőáramot tudja befolyásolni))

2020. jún. 5. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
A drónom akkujai ha nem használom akkor a feltöltés után 24 órával lemeríti magát 95%-ra, majd 4 nap után 60%-ra... biztos nem véletlen :)
2020. jún. 5. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
69%

#7

A drónban hagyod az akkut?

Ha igen, ne csodálkozz, a drón áramot vehet fel hacsak nincs rajta megszakító kapcsoló.


Ha a drónból eltávolított akku produkál ilyet, akkor hibás/tönkrement az akku.


Jól működő/új akku fogyasztás nélkül nem merülhet ilyen gyorsan.

2020. jún. 5. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Az intelligens repülő akksi tud ilyent, hogy megvédje magát a balfék felhasználótól :D

A kézikönyvében is benne van az amit leírtam. Saját magát lemeríti direkt. Ezeken az akkukon még firmware is van amit még frissíteni is szoktak, szal nem csak egy sima AA elem.

2020. jún. 5. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Tehát balfék védő funkció, hogy ne tárold feltöltve, amit a lítium akkuk rosszul viselnek.


A telefonok akkuja annyiban eltér ettől, hogy az napi használatban van, tehát nem kell az akkunak leginkább megfelelő 50% körüli értéken tárolni (hacsak nem rakod el hosszabb időre).


Bár ennek lényegi okát a belinkelt írásomban taglaltam is, azt azért nem ártana figyelembe venni, hogy ez "Mobiltelefonok" témakör...

2020. jún. 5. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!