Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » A feszültségnek mi a jelentősé...

A feszültségnek mi a jelentősége a telefon töltésénél?

Figyelt kérdés

Amennyire tudom ha töltünk egy eszközt, akkor az adapter által leadott feszültségnek meg KELL egyeznie azzal amit a telefon fel tud venni (az ampernek pedig LEGALÁBB annyinak kell lennie), valamint ha EU-ban vagyok akkor 50Hz/240V-s konnektorba kell bedugni.

Amit nem értek, hogy ha az amper az átfolyó áram sebességét jelenti, akkor mért van a, hogy a 9V, de csak 1.67 A-s adapter gyorsabban tölti fel a telefont mint a csak 5V, de 2A-s töltő????? (Mármint ugyana a töltő csak úgy van ráírva h 5V==2.0A or 9V==1.67A..e gondolom a normál és a gyors töltés mód miatt van, ha mégse akkor mért?). Eddig amit olvastam az alapján csak az áramerősség kéne, hogy befolyásolja, tehát a 2900 mah akkumulátort (gyors-töltés esetén) 2900/1670=1.74 óra alatt kéne hogy feltölt se nem ? De akkor ha mért e tölti fel gyorsabban és mért nem a nagyobb áramerősségű?? (5V==2.0 A).

Illetve a lemerülés idejét, hogy tudom kiszámolni? ott gondolom a fogyasztással/teljesítménnyel (Watt) kell valahogy tovább számolni


(bocsi ha valamit nem jól mondok nem vagyok otthon az elektronikában, csak próbálom megérteni).


2020. jún. 7. 17:52
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
A W(teljesítmény) től függ a töltési sebesség. A x V = W Az amper az áram erőssége. A Volt a feszültség.Általában a töltőadapterek re rá van írva hogy 100-240 V be dugd be.
2020. jún. 7. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A első mondatot leszámítva ezeket tudtam, de a leírásban kifejtett dolgokra ez még nem magyarázat számomra
2020. jún. 7. 18:20
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Kérdezz kérlek privátban és egyesével.
2020. jún. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Mivel ez egy nyilvános fórum, inkább a nyilvános válaszokat preferálom, hátha kevesebben kérdezik meg újra.


A telefonban egy kapcsolóüzemű áramszabályzó tölti az akkut. Szorozd össze a feszültséget és az áramot, megkapod a töltőből kivehető teljesítményt. 5V 2A = 10W, 9V 1,67A = 15W Viszont százalékosan sokkal kisebb például a kábel vesztesége az utóbbinál. Az USB kábel vezetékei elég vékonyak, kb 0,22-es sodratok lehetnek benne. Vegyünk egy 1 méteres USB kábelt, oda-vissza az már 2 méter (az 5V és a GND szálon is esik feszültség), az ellenállása 0,15 ohm, 2 amperen ezen 0,3 V feszültség esik, 4,7V jut a telefonnak, ami 94%-a az 5 V-nak. 10W helyett máris csak 9,4 wattból fog dolgozni a belső töltőáramkör. Ennek a hatásfoka 90% körüli, vagyis 8,4W marad az akku töltésére.

Ha a töltő 9V 1,67A, akkor a kábelen már csak 0,26V esik, 8,74V jut a telefonra, 97%-a a 9V-nak. Magasabb feszültségből a kapcsolóüzemű áramkörök is egy kicsit jobb hatásfokkal tudnak dolgozni, 14,5W körül marad a töltésre.

Azért nem annyival gyorsabb, mint amennyire a számok mutatják, mert ha az akku melegszik, visszább vesz a töltőáramból.

2020. jún. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Alapból is nagyobb a teljesítmény: 5V*2A = 10W, 9V*1.67A = 15W

Ráadásul kisebb áramnál kisebb a feszültségesés. Ugyanezért van, hogy a távvezetékeken nem 230 (400) volton viszik a villanyt, hanem sokkal magasabb feszültségen.


"Eddig amit olvastam az alapján csak az áramerősség kéne, hogy befolyásolja"

Az USB porton kapott feszültség nem közvetlenül az akkura megy. Az akku feszültsége kb. 3.5-4.2 V között változik. Ha az 5V-ot vagy 9V-ot közvetlenül rákötnéd gyorsan elpukkanna. Amit te töltőnek nevezel, az igazából csak egy tápegység, ami ellátja a telefon töltésvezérlőjét. Tehát a töltésvezérlő átalakítja a bemenő feszültséget az akku feszültségére (4.2 V) és azzal fogja tölteni az akkut. Gyorstöltés esetén nagyobb teljesítmény áll rendelkezésre, így nagyobb töltőáramot tud előállítani.

2020. jún. 7. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Köszönöm #3 vagyok csak több mindent kérdezett és nem volt kedvem kijavítgatni a levezetését egyszerűen nekem jobban megy egyszerre egy kérdésre válaszolni.
2020. jún. 7. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Az akku végfeszültségét elérve a töltőáram csökkenni kezd (kb. 80 % töltöttség felett), bár ezt egyesek félreértik, sőt fórumokon félre is magyarázzák laikusok.

Azt hiszik, hogy a szabályzó leszabályozza az áramot. De nem, az akku kezd egyre kevesebb áramot felvenni, mert a feszültséget már nem lehet tovább növelni, így az áram csökkenésnek indul, ahogy lassan telítődik az akku. Amikor C/10 - C/20 értékre esik vissza az áram, akkor van tele.

Így a töltés ideje kicsit másképp alakul:

[link]

A töltésszabályzó ezen a szinten* már DC-konverziós elven működik, amire a transzformációs elv érvényes.

Tehát a bemenő teljesítmény majdnem ki is megy a szabályzóból az akkuba, egy kis veszteségtől eltekintve, ami hő formájában távozik.

A töltés gyorsaságát viszont a teljesítmény határozza meg.


* 5V / 1A szintjén még disszipatív töltésszabályzóval is megoldható volt a korábbi telefonoknál. Ezek egyszerűen csak egyenáramot szabályozva, elfűtik az teljes különbözeti teljesítményt.


Merülési idővel kapcsolatban nem tudod a telefon áramfelvételét, így hiába tudod a tárolt Wh energiamennyiséget (ami a névleges feszültség és az Ah-kapacitás szorzata), ebből még nem derül ki az üzemidő.

2020. jún. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
AZ öreg Nokia 3410 telefonom töltője még csak egy trafó volt, Greatz-híddal. A telefon meg kapcsolgatta a töltést be/ki. Mivel tizenpár évvel ezelőtt is messziről szerettem látni, hol tart a töltés, belefaragtam a töltőbe egy akkora tranzisztort, aminek a bázis-emitter diódája kibírta a töltőáramot, és vele párhuzamosan egy ellenállást, hogy kb. 30mA alatt már ne nyisson a dióda. A kollektorkörbe meg ment egy töltésjelző led. Ezután látszott, hogy kb háromnegyedig folyamatosan világított a led, magasabb töltöttségi szintnél 1 Hz körül villogott egyre csökkenő kitöltési tényezővel. 50%-os kitöltésnél már feltöltöttnek hazudta az akkut, de utána még egy-két órán keresztül csökkent a villogás kitöltési tényezője 5% körülire, és ott állandósult. Az áramhatárolást valószínűleg a szekudner tekercs ohmikus ellenállására bízták, üresen felszaladt a feszültsége 10 V fölé is.
2020. jún. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Azt hiszem most már kicsivel jobban értem az összefüggéseket. Ettől függetlenül továbbra is jöhetnek kiegészítések a előbbiekhez
2020. jún. 8. 14:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!