IPad vagy MacBook?

Figyelt kérdés

Viszonylag laikus vagyok ebben a témában, nem igazán értek az ilyen eszközökhöz, azért is érdeklődök itt. Van egy jelenlegi laptopom ami eléggé a végét járja már, egy Lenovo laptop. Mindenképpen cserélni szeretném mivel az egyetemi tanulmányaimhoz nagy szükségem lenne egy jól működő gépre. Apple telefonjaim vannak évek óta, a családban is azt használ mindenki és mivel a telefonokkal nagyon meg vagyunk elégedve azért gondolkoztam elsősorban Apple terméken. Illetve az adatok átvitele is egyszerűbb lenne egyik helyről a másikra.

Felmerült viszont bennem a kérdés, hogy egy iPad billentyűzettel esetleg Apple pencillel tudna e helyettesíteni számomra egy számítógépet? Ahogy elnéztem az árakat még így is olcsóbban jönne ki mint egy gép.

Amire használnám tényleg alap dolgok amik az egyetemhez kellenek. Jegyzetelés, előadások készítése, szövegszerkesztés stb stb meg persze netezésre esetleg filmnézésre. Ezért is gondolom, hogy úgymond felesleges egy gépre beruházni ilyen kis igények mellett.

A telefonom 256 gb - os amit elégnek tartok telefonra, mivel ott is a képek teszik ki a nagy részét. iPadból is elég lenne 256 gb? Úgy hogy fotózni egyáltalán nem tervezek vele!

A legfőbb kérdésem az lenne, hogy melyik modellt érdemes választani. Ami azért nem a legújabb, legdrágább. Viszont nem is olyan kicsi a kijelzője illetve nem is túl régi modell. Ha pedig valaki inkább a MacBookot javasolja azt is szívesen meghallgatom.



2022. szept. 18. 15:16
 1/5 anonim ***** válasza:
10%
Van egy fasza mixem amit nemrég csináltam, azt is meghallgatod?
2022. szept. 18. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%

Jegyzetelésre a papír és ceruza kombónál jobbat még nem találtak ki.

Minden másra meg legyen egy Macbook.

2022. szept. 18. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Mindig mindent a gépbe viszek fel végül amit órán jegyzetelek ezért lenne sokkal praktikusabb egyből oda írni. Ismétlésnek jó, de sok anyagnál elég fárasztó mindent kétszer csinálni. Illetve jobban is szeretek úgy tanulni mint a kézzel is jegyzetekből. Elsősorban ezek miatt gondoltam erre. De köszönöm a kommentet.
2022. szept. 18. 16:11
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Kihagytál egy kardinális kérdést: milyen szakra jársz? (Vagy még nem jársz, majd csak jövőre?)


Ez a kérdés egy ezerszer lerágott csont. És ezek szinte mindegyikére rá tudom vágni azt, hogy bocsi a feltételezést, de szerintem te a lelked mélyén csak szeretnél venni egy iPad-et és a sulival akarod megindokolni. :D


"Klasszikus" jegyzetelésre a legtöbbször valóban a papír és a toll a legjobb eszköz (és ezt 2 diplomával, nem "vénemberként" és informatikusként mondom). Oké, értem én, legépeled amit a tanár mond, de mi van ha felrajzol egy ábrát? Akkor veszel a tablet mellé egy tollat is? :) Mi van ha egyenleteket ír fel? Befonod a szemöldöködet, mire azokat bepötyögöd.


A másik probléma pedig sajnos ott van, hogy Apple termékekben gondolkozol. A tanáraidnak és a diáktársaidnak szinte mind Windows oprendszerű laptopjaik lesznek, mert a magyar informatika oktatás szinte csak a Windows-ra épül és a Microsoft van is olyan okos, hogy teleszórja a diákokat ingyenes licencekkel egy nagy rakás szoftveréhez. Az Apple Magyarországon ilyet egyáltalán nem csinál, tehát az oktatásban való használata méregdrága.

Ha valami szakmához kötődő szoftvert kell használnotok tanórán, akkor nem fog senki azzal foglalkozni, hogy az x tucat / száz hallgatóból van kettő, akinek Mac-je van, és nincs rá meg a szoftver, vagy van, csak a világ minden hackelésére szükség van, hogy olyan módon fusson, mint amire nektek szükségetek lenne. Persze mindent meg lehet oldani, csak ki a francnak van kedve ezzel szórakozni... mármint ez utóbbi a Mac-re vonatkozik, iPad-en 100%-ig garantálom, hogy semmit nem fogsz tudni megoldani, ami túlmutat a szövegszerkesztés/táblázatkezelés kombón. Nincsenek szakmai szoftverek tablet és mobil operációs rendszerekre.


A harmadik problémám pedig az, hogy nem vagy szerintem tisztában az árakkal. IPad-ből ha nem az éppen kifutó alapmodellt akarod, ráadásul 256 giga háttértárral, és nem egy Mini-t, akkor marad az iPad Air, ami egy remek gép tényleg. Ehhez jön akkor még minimum egy billentyűzet és a jegyzetelést megkönnyítendő egy toll. Na most ennek a csomagnak perpill a hivatalos kereskedői ára 430 ezer forint. Igen, négyesszáz harminc ezer!

Ebből olyan laptopot vehetsz ami megszólal, vagy veszel egy korrekt tabletet belőle meg egy belépő szintűnél eggyel jobb laptopot.

2022. szept. 18. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
77%

Bizonyos részletekben nagyon nem, de azért jobbára egyetértek #4-essel. Az iPad jó eszköz, de csak korlátozottan használható és nem biztos, hogy mindenre elég lesz, amire neked kell. Hogy mire is kell neked, aról meg nem sokat tudunk, mert nem árultad el, hogy milyen szakon, milyen képzéshez, milyen típusú jegyzetelésre használnád.

Az iPad OS nem sokban tér el a telefon OS-től, ugyanúgy lebutított a fájlkezelése, kevesebb dolgot tudsz vele csinálni, mint egy rendes számítógéppel és ez tud gondokat okozni, főleg ha mások (tanárok, intézmények) diktálják a feltételeket, amiknek meg kell felelned.

Még egy pendrive rádugása is problémás valamilyen adapter nélkül, bár mivel az Apple teljesen áttért az USB-C-re, már Apple laptoppal ugyanúgy nem tudsz adapter nélkül használni pendrive-ot. Igaz szerencsére a világ zömében le is szokott mára a pendrive használatról, hogy ez kevésbé legyen gond, inkább email és más online eszközöket használ mindenki.

Viszont pont az iskolai közeg az, ahol még mindig szükséges lehet a pendrive használat, mert a tanárok kérhetik így az anyagokat, oszthatják ki így a saját anyagaikat, diákokkal szükséges lehet így cserélgetni dolgokat és ha erre van szükség, akkor meg kell oldanod és nehezebb lehet, mint egy hagyományos laptoppal.


A rendszer és programok kompatibilitása nem csak iPad, hanem MacBook esetében sem alaptalan felvetés. Bár én kb. 20 éve Macet használok és még soha nem volt problémám a Mac/Windows kompatibilitás kérdésből, nekem nem is kellett soha mások által diktált iskolai szempontoknak megfelelnem. Soha nem írt elő senki olyan program használatot számomra, amit ne tudtam volna megoldani. Egy iskolában viszont előfordulhat, hogy olyan program használata szükséges, ami csak Windowson működik és azzal nem fogsz boldogulni. Műszaki sulikban ennek nagyobb az esélye, de máshol is előfordulhat ilyen. (Erről érdemes lehet egyeztetni oda járó magasabb évfolyamos hallgatókkal és/vagy az iskola informatikusaival, tanáraival.)


A jegyzetelés kapcsán mindenképp meg kell említeni, hogy tényleg a papír+ceruza a legbiztosabb módszer. Bármilyen digitális eszközt használsz, az lemerülhet, lefagyhat, hibázhat és elázhat. Ha minden jegyzeted rajta van, akkor minden elveszik a géppel együtt és a matek/fizika képletek beírásának problematikája is jogos felvetés.

Ha papírra jegyzetelsz, arra biztos bármit bármikor le tudsz írni és ha leírtad, utána be tudod fotózni, hogy digitálisan is meglegyen. Sőt a tanulás pszichológia szerint hatékonyabb is a tanulás, ha kézzel írod le a dolgokat papírra és sokkal inkább megmaradnak a fejedben, mintha digitálisan jegyzetelsz.

A jegyzetelést legalább próbáld ki egy boltban, hogy mennyire megy tablettel, mert így ránézésre lehet, hogy jó ötletnek tűnik, de a gyakorlat lehet teljesen más is. Ez mondjuk szokás és programok kérdése is.

Nem ismerem őket, de vannak olyan jegyzetelő alkalmazások, amik akár hangfelvételt is készítenek és a jegyzeteddel idő alapon is összekapcsolják azt. Így lejátszáskor látod, hol tartasz az írott jegyzetben, vagy a jegyzetben lépkedve meghallgathatod hozzá a tanár előadását (már ha elég hangosan beszélt hozzá, hogy a készülék mikrofonja érthető minőségben felvegye, miközben a ceruzával írsz rajta). Olyan jegyzetelő programok is léteznek, amik akár kézírásban is tudnak keresni, vagy kézírásból is átírja gépelt szövegre. Viszont ezek az OCR alapú funkciók valószínűleg magyar nyelvvel és ékezetes karakterekkel jóval kevésbé működnek, mint angol nyelven (akárcsak a diktálás és egy csomó más nyelvfüggő funkció). A magyar oktatásban meg angolul jóval ritkábban fogsz jegyzetelni.


Több olyan kollégám van, akiknek akár 100%-osan is képes az iPad kiváltani a laptopot és munka helyett jobbára, vagy szinte mindig azt használják - de még ők is használják azért a laptopot is mellette, csak ritkábban. Nekem sosem sikerült megszoknom az iPad korlátozottabb, leegyszerűsített működését és bizonyos a munkámhoz szükséges dolgokat egyszerűen nem lehet vele megoldani, amit igen, azt meg általában körülményesebben, mint a laptopon. Ezek miatt számomra a tablet munkára szóba sem jön, inkább csak kikapcsolódásra, szórakozásra jó számomra, mint aktív munkára, vagy akár tartalomgyártásra. Tudok és szoktam is rajta viszonylag gyorsan és soakt gépelni is, de ha egy pár közepes hosszúságú levélnél többet kell megírnom, akkor már inkább előveszem a laptopot, minthogy tableten intézzem. Az új iPad billentyűzetekkel csak futólag találkoztam, komolyabb tapasztalatom nincs velük, de nekem nem tűnnek igazán ideálisnak, kényelmesnek sok és hatékony gépeléshez. Emiatt viszont én nem is költenék rá, hogy utólag derüljön ki, hogy pénzkidobás volt. Számomra ez inkább csak látványos extra lehetőség, nem érzem igazán megoldásnak a problémára.


A diák kedvezmény kérdésben szerintem téved #4-es. Én úgy tudom, hogy a Microsoft Office kedvezménye érvényes Apple eszközökre is, nem csak Windowson élhetsz vele, sőt ha van Microsoft kedvezmény Windowsra, azt Apple gépre is ugyanúgy fel tudod telepíteni, mint PC-re (bár bonyolultabb, mivel nem erre találták ki a Maceket, de létezik megoldás rá).

Az Apple termékekre is létezik diákkedvezmény, bár ez inkább csak hardverre vonatkozik, viszont az Apple szoftverek zöme eleve ingyenes, ha van hozzá Apple géped. Például az Apple irodai szoftverei mind ingyenesek, igaz az Office kompatibilitásuk nem 100%-os és ez bizonyos esetekben akár okozhat nehézséget is - viszont nekem 20 év alatt nem sok ilyen helyzettel sikerült találkoznom, így abban sem vagyok biztos, hogy a kérdezőnek több gondja lesz miatta, mint nekem volt.


Szerintem nem lehetetlen, hogy elég legyen egy iPad vagy MacBook, de mindenképp óvatosan és alaposan körüljárva, sokat kísérletezve közelíteném meg a kérdést és nem ugranék bele látatlanban.

Az ár tekintetében egyértelműen hátrányban van az Apple. A termékeik jóval drágábbak más rendszereknél és még ha stabilitásban, kényelemben esetleg ez meg is térül, akkor is ellenük szól az ár és a kompatibilitási kérdések. Ha árérzékeny vagy, akkor nem biztos, hogy érdemes Apple terméket venned. Ha pedig még nem használtad ilyesmire, akkor elég nagy bizonytalansági tényező, hogy vajon megéri-e. Szerintem iPadből érdemesebb lehet egy régebbi modellt venned használtan, aminek ugyan szerényebbek lesznek a képességei, viszont legalább kevesebbet buksz rajta, ha mégsem jön be és nagyobb lehet az esélyed kisebb veszteséggel eladni ebben az esetben. Ha meg bejön, akkor vagy megtartod, hiszen megfelel, vagy ugyanannyiért/kisebb veszteséggel eladod és nagyobb nyugalommal költhetsz a drágábbra. Viszont ebben az esetben a régebbi modellel valószínűleg pont azokat az előnyöket nem élvezheted, vagy nem annyira, amik miatt élvezhetőbbé válhatna a használata (teljesítmény, ceruza, billentyűzet használat, stb).

2022. szept. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!