Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Hogy és miért merül le gyorsan...

Hogy és miért merül le gyorsan az akksim?

Figyelt kérdés

Van egy 2 éves Sony Xperia E4g-m. Egy éve azt csinálja, hogy ha lehúzom a töltőről, kb háromnegyed óráig bírja, utána rohamosan elkezd lemerülni, és 10 perc–negyed óra alatt kifekszik. Tényleg meghal, mert amikor bekapcsolom, a kijelző villog, a telefon pedig leáll.


Tettem fel monitorozó programot, és eddig azt vettem észre, hogy amint 3,5 V alá esik a feszültség, akkor a proci átlagolt frekvenciája megbolondul, és hol fel, hol lemegy, és akkor kezdődik a lemerülés.

Sőt, talán csak korrelál a dologgal, de mintha akkor hűlne vissza a telefon is, mielőtt megadja magát.


Még egy érdekesség: Amikor ma elkezdett ismét lemerülni, leraktam. Kijelző be volt kapcsolva, hogy merüljön rendesen. 82%-ig esett le a töltöttség, aztán megállt. Akkor 3,6 V-ot mutatott a monitor, előtte 3,4 körül volt.

Úgy maradt egy darabig, nem figyeltem, majd magától kikapcsolt.


Tudom: szar az akksi, cseréljem ki (az akksi drága), vegyek új telefont (lesz nemsokára), de igazából az lenne a kérdésem, hogy nektek ismerős-e ez a jelenség, és tudjátok-e, hogy miért és hogy működik?


Nem vagyok elektronikában és kémiában jártas, de kíváncsi vagyok. Meg ha van mégis valami módja, hogy megmentsem a telefont, az is jó volna.

Köszi!


2017. okt. 7. 09:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Eddig minden telefon, amit használtam kikapcsolt 3,5V körüli akku feszültség közelében. Ezek mind jól működtek és erre az értékre már azt mutatták, hogy az akku üres (bőven 10% alatt, illetve egy nagyon régi teló esetében 1/7 -es töltöttségi jelző szintnél, nem sokkal kikapcsolás előtt). Azt tapasztaltam, hogy a feltöltött li-ion akkuk feszültsége 4,3V körül van, és lemerülve 3,5V körül van (telefonokban), ez az érték li-poly akku esetén is nagyjából ugyanígy alakul (pár század volt eltérés előfordulhat mindkét akkutípusnál, sőt egyes készülékeknél a tele töltött akku feszültsége lehet "csak" 3,8V. Ez nagyon függ attól, milyen készülékbe, milyen gyártási technológiával készült az adott akku).


A dolog egyébként ismerős. A tesómnak is Sony telója van, az is túl gyorsan merül és a töltöttségi szintet is hibásan jelzi.

A miértje lehet maga a gyártási technológia az akkunál, de a telefon töltésvezérlőjének hibája is okozhatja azzal, hogy túltölti vagy túlmrtíti az akkut. A lítium alapú akkuk ezt kipurcanással köszönik meg.

A hogyanja pedig az ionáramlás az akku belsejében az anód és katód közti elektrolitban. Ez persze nem magyarázza a gyors merülést, de a technológia hátrányára enged következtetni. Pontosabban arra, hogy az akkuban az elektrolit vagy az anód - katód sérülhet a használat során bekövetkező szélsőséges körülmények miatt (túltöltés, túlmerítés, szélsőséges hőmérséklet, szélsőséges mechanikai hatások), illetve elöregedhet mindenféle szélsőség nélkül.

Bár az tény, hogy a készülékekben lévő töltésvezérlő feladata a megfelelő töltés és a túlmerítés elkerülése. Az viszont erős gyanú, hogy a gyártók néha elrontanak valamit és bizony ilyen következménye is lehet.

Viszont az sem kizárt, hogy a készülék és az akku is megfelelő minőségű volt, csak a körülmények tették tönkre egyiket/másikat/mindkettőt.

2017. okt. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A jelenség az, hogy az akku kifáradt.

Egy li-ion aksi átlag élettartama 300!!! feltöltés, ami

azt jelenti, hogy 300 után bármikor lehet kuka, de már

előtte is veszít a teljesítményéből.

Először is annak kellene utánajárni, hogy a teló mennyit

eszik valójában, mik futnak, mert lehet úgy össze van

cseszve a rendszered, hogy még a jó aksit is egy óra

alatt leszívná. A szenzor is lehet hibás, mert a 3,5V

körüli érték igencsak már határérték alatt van 3,7V-nál

"üres" a li-ion aksi, 4,2 körül van 100%-on (ezek az

elméleti feszültséghatárok). Persze ez nem azt jelenti,

hogy ne maradna benne töltés, de 3,7V alatt már "túlme-

rülés" jelenség van, ami vészesen csökkenti a várható

élettartamot. Ahogy az is, ha túl gyorsan töltik/merítik.


Nekem van 2 éves Sony-m. 2 simes Z5, több, mint 1 hetet

bír az aksija. Viszont pl sosem játszok rajta olyan já-

tékkal, aminél "melegedik" a telefon. Van egy 4 éves

Z1-em is, eredeti aksijával, és még az is 1 hét felett

van aksiban. Persze csak telefonként van használva, min-

den fogyasztó app ki van lőve (a legtöbbet egyébként a

google play és szolgáltatásai zabálják), így elég baráti

teljesítményt tudtam elérni akku terén. Hasonló esetem

van más telefonokkal is (pl Samsungok), tehát elmondható,

hogy a merülés fő problémája az, hogy nem jól van finom-

hangolva az oprendszer.


A te esetedben viszont úgy néz ki, hogy elhasználódott az

aksi, illetve a feszültség-szintekkel nem vagyok kibékül-

ve.


Sokat játszottál/szórakoztál vele úgy, hogy "meleg" lett

a telefon? Illetve milyen időközönként?


Egyébként megnéztem, kintről 3e körül van egy új aksi

(eredeti Sony), plusz 500 forint körül eredeti ragasztó

a hátlaphoz (mert azt nem árt cserélni, ha már leveszed).

2017. okt. 7. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
* milyen időközönként töltötted?
2017. okt. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Most, hogy belegondolok, amikor megvettem, mobil nettel 3 órát bírt ki.

Úgy használtam hetente kétszer, amúgy nem nagyon. Játszani is csak ritkán.


Aztán már csak zenehallgatásra kellett, zsebben 12 órát bírt ki így kb, de ha bekapcsoltam a kijelzőt, egy-két óra alatt leszívta, pedig gyári beállításokkal ment, ki volt kapcsolva a net is, minden.

Aztán már a 12-t se bírta ki, zenével.


Általában éjszakára volt töltőn hagyva.


Utána visszatértem a Nokia X1-esemhez, amit 5 éve vettem, és mivel nem okos, kicsit többet tudom használni.

2017. okt. 7. 19:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!