Mi az a rootolás?

Figyelt kérdés

Helló mindenkinek!


Jó darabig nem volt dolgom az Android-dal, de most már egy ilyen oprendszerrel felszerelt Huawei telefont használok és eddig nagyon tetszik. :)

Próbáltam itt-ott utánanézni 1-2 dolognak a rendszerrel kapcsolatban (többek között ezen az oldalon is) és rendszeresen belefutottam a rootolás fogalmába, amit még nem igazán értek most sem.


Ez ugye, ja jól tudom, egy olyan módszer, amivel a telefonod gyári Android-ját egy speciális Android-ra cserélheted le, így pl. akkor is friss verziójú rendszert futtathatsz a készüléken, ha arra a gyártó már jó ideje nem ad ki semmi frissítést.


Ez eddig oké, viszont az egyes részletekkel nem vagyok tisztában, mint pl.


1. Minden Android-os mobil rootolható? Vagy van ennek valami feltétele?


2. Hogyan működik maga a rootolás, mi kell hozzá? Otthon is el lehet végezni vagy olyan speciális eszköz és szakértés kell hozzá, hogy nem érdemes ennek otthon, nulla tapasztalattal neki indulni?


3. A LineageOS-t szinte mindig hallom, ha ez a téma kerül szóba. Ez a "gold standard" custom OS vagy még vannak mások is?


4. Garanciavesztéssel jár a rootolás? Vagy milyen egyéb kockázatai vannak? (Azon kívül, hogy gondolom ha nem jól csinálod, hazavághatod vele a telefont.)


5. Van esetleg valami magyar weboldal, ami ezzel részletesen foglalkozik?

(Mert lehet én vagyok a vak, de nem igazán találtam.)


Vagy van itt olyan, aki ilyen telefont használ? Ha igen, mik a tapasztalatai róla?


Egyelőre ennyi jutott most eszembe. Előre is köszönöm a segítséget! :)



2019. jan. 11. 19:06
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

1. igen

2. otthon is el tudod végezni, de ha nem értessz hozzá, szakemberrle végeztesd.

3. -

4. igen, garanciavesztés

5. nem hiszem


A rootolás olyan művevelet a telefonodon, amivel teljesen átveszed a hatalmat az eszköz felett, de ez nem mindig jár több előnnyel Samsung telefonok esetében. TUdsz vele pl ikonokat, emojikat változtatni, rendszeralkalmazásokat törölni. ergo teljesen hozzáférsz a rendszerhez

2019. jan. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
37%
Én azt hallottam a root nagyon veszélyes dolog tönkre teheti a telefont, nem érdemes bele kezdeni csak informatikusnak ajánlott aki ért a dolgokhoz. A garanciát is elveszti. Több a hátránya mint az előnye én a helyedbe nem csinálnám. Ha elrontod akkor a telefon javíthatatlan használhatatlan lesz papír nehezéknek lesz jó hallgass rám ne akard ezt.
2019. jan. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
77%
Keresd meg a készüléked fórumát a Mobilarénán, olvasd el és mindent megtudsz, mert zagyvaságokat írsz.
2019. jan. 11. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
80%

Mivel linux alapokon nyugszik az android, ezért a root joggal tudsz teljes hozzáférést kapni a rendszerhez.


1, Nem. Sok mobil nem, mivel a root (új mobilok) elsőszámú követelménye a nyitott bootloader. Na most ennek 3 módja van, ha gyárilag nyitva van(nagyon ritka, xiaomi-nal például fellelhető), a második, hogy hivatalosan ad rá lehetőséget a gyártó, a harmadik pedig a "nem hibatalos" módszer.

Tudtommal a legtöbb Huawei mobilnak(főleg az újabbakon) nem lehet kinyitni a bootloader-ét, mivel ennek a lehetőségét megszüntette a gyártó, úgyszint a Honor-nál is.


2, Természetesen otthon is végezhető, de alapos olvasás után, pontos modell alapján, mert vannak érzékenyebb mobilok, amik könnyen kapnak hard brick-et, azaz ajtó nehezéknek jó lesz.


3, A LineageOS (LOS) egy nagyon régi projekt, sok másik custom ROM ezen, illetve az AOSP-n alapszik.

Egyéni preferencia, vannak nagyon jó főzött ROM-ok, de ez a fejlesztő(kö)n múlik, akik épp létrehozzák/portolják.


4, Elméletileg garancia vesztéssel jár, de vannak jogi összeütközések, az EU szabályozással szemben, olvass utána, van magyar blog is belőle.


5, Nem hinném, ott van a nemzetközi xda, ott magyarok is fellelhetőek, de nyilván erősen ajánlott angolul kommunikálni, ha segítség kell, ott is segítenek.


Hiába mondja a sok tapasztalatlan, hogy 2018-19-ben semmi értelme már a root-nak, számomra igen is van.

A legfontosabbnak számomra:

- Viper4Android: nagyon profi EQ zenéhez, egyedi hangprofil létrehozása rendszer szinten, egy 5000Ft-os fülesből is prémium hangot varázsol a megfelelő profillal.

- Általános rendszerfájlok módosítása, ami épp segítheti a hétköznapi mobilhasználatot. Lásd: thermal engine szerkesztés (gyorsabb töltés bekapcsolt kijelzőnél, nem lássul a mobil kemény hardverigény mellett sem)

- Custom kernel, ami javítja a teljesítményt, és az üzemidőt is, illetve plussz dolgokat tesz a mobilhoz.

- Rendszer szintű reklámmentesség, sehol nincs 1 db reklám sem. (AdAway)

Isten igazából rengeteg dolog megvalósítható, ha valaki közzétesz, vagy publikál valamilyen projektet.

2019. jan. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
88%
Root-olt telefont használok, az üzemidő javítása volt a cél felesleges gyári alkalmazások letiltásával illetve törlésével. Előtte sose csináltam ilyet, egy részletes leírás és egy videó segítségével csináltam meg. Mindez tavaly tavasszal volt, azóta így használom a telefonom. Gyakorlatilag hibátlanul fut a rendszer és javult az üzemidő is. Érdemes alaposan utánanézni, mit hogyan kell csinálni és nem kell hozzá informatikusnak lenni, én se vagyok az! Viszont én a custom rom felrakásával vagyok gondban, az nekem sem ment, de az már egy másik téma! De ha nem vagy biztos magadban, inkább bele se kezdj, hanem szólj valakinek, aki jobban ért hozzá, mert tényleg könnyen tönkrevághatod a telódat!
2019. jan. 11. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Nem gondolkozok a rootoláson jelenleg, csupán érdekeltek a részletek! :)


Amíg a Huawei adja ki a frissítéseket a készülékre, addig én maradok a gyári beállításoknál és a gyári rendszernél.


Esetleg egy 3-4 év múlva (ha annyit kibír egyáltalán a telefon), ha már nem jön rá semmi, akkor lehet, hogy fontolóra veszem, hogy egy naprakészebb rendszerrel némileg optimalizáltabb állapotba hozzam (mint ahogyan azt az 5-ös válaszoló is tette), csupán az ilyen kisebb-nagyobb technikai részletek érdekeltek/érdekelnek. :)

2019. jan. 11. 21:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!