Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hogyan tudok rendesen karbanta...

Hogyan tudok rendesen karbantartani egy új laptopot?

Figyelt kérdés

Szóval, rendeltem egy 210 ezer forintos új laptopot ami nekem az első is egyben. Ez nekem egyetemhez/ügyintézéshez/szórakozáshoz fog kelleni.


Mivel még sosem volt laptopom ezért nem tudom, hogy hogyan is kell megfelelően karbantartani, hogy minél tovább ki tudja szolgálni az igényeimet.


Aki ért ehhez a témához tudna nekem írni pár dolgot, hogy mit érdemes megcsinálni időközönként? Gondolok itt a takarításra, újratelepítésre stb stb...


Előre is köszönöm a válaszokat!



#laptop-számítógép-takarítás-karbantartás-tisztítás-új
2019. aug. 22. 12:17
 1/7 Mr. V. ***** válasza:
40%

Első körben tilts le minden frissítést! Azok nélkül hosszú életű lesz a gép. Évi 1-2 alkalommal érdemes java és flash frissítés, amennyiben használsz ilyesmit, böngészőt 2-3 évente elég. Ezekkel megúszod a gép lassulását és az újratelepítés maceráját.

Érdemes akkor, amikor már "belaktad" a rendszert egy komplett mentést készíteni penre vagy külső HDD-re, így a rendszer újratelepítése is 20 perc alatt meglesz, ha netán bármi probléma adódna.


Ghostery, AdBlocker mindenképpen javasolt a reklámok és kémprogramok elkerülése érdekében, valamint a fölösleges adathasználat miatt.


Vannak fizetős programok, amik aránylag jól védenek a vírusok ellen is, hiszen a vírusos oldalakat is blokkolják a reklámok mellett (pl. AdGuard), de mindenképpen célszerű egy vírusirtó is a gépre (nem a Defender, hanem Avira, Kaspersky, Ashampoo... Eset/NOD, Avast és társaik fele annyit se találnak meg ugyanazon a fertőzött gépen, mint pl. az Avira, ezt saját tapasztalatból, tesztből tudom állítani).


Ha asztalon használod a gépet, akkor 2-3 évente 1 elég kifújni a ventilátort, ha ágyban, terítőn, akkor fél évente vagy évente szükséges.


Az automata töredezettségmentesítést érdemes letiltani és havi, 3 havi rendszerességgel futtatni (vagy így beidőzíteni).


Igazából ezeken kívül más különösebb karbantartást nem igényel.


Havonta 1x érdemes lefuttatni egy AdwCleaner-t, hogy az esetleges böngésző-fertőzéseket eltávolítsd.

2019. aug. 22. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Frissítést nem jó letíltogatni.

Max rákérdezőssé tenni.

Az automatikusan induló programok számát,illetve a ram zabáló programokat kell kordában tartani.

Eredeti Windows + Normális vírusirtó,ami esetleg tartalmazhat karbantartó programot is.

Egy jó gépet ritkán kell újratelepíteni.

Én kb 5-6 évente cserélem újabbra a gépemet,és gyakorlatilag csak akkor telepítek,,és azzal elmegy addig míg nem váltok ismét erősebbre..

2019. aug. 22. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Töredezettségmentesítő ?


SSD korszakban ?


Ha nem merevlemezt használsz,hanem ssd-t már kb 25%-al gyorsabb a géped !

2019. aug. 22. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Mr. V. ***** válasza:

1. Ki mondta, hogy SSD-s lesz a gépe? Ha neki több TB-os HDD kell, az nem épp olcsó SSD esetén... Nem írta, így én általánosságban írtam.

2. Ha SSD-t használ, akkor pl. a swap-ot is célszerű letiltania a sok írás/olvasás művelet miatt.

3. A frissítésre semmi szükség nincs. Én jelenleg Win 7-et használok az alap SP1-es telepítőről felrakva és tökéletesen működik nulla frissítéssel.

Win 2003 esetében üres win 30mp alatt indult el a telepítés után, ha viszont minden frissítést hagytam rátölteni (1,5GB), akkor a továbbra is üres win már 1:30 alatt indult el, több RAM-ot fogyasztott el csak a rendszer. Tehát ha szeretné, hogy 3x-os legyen az indulási idő, nyugodtan hagyja rajta. Ez egy szerver gép volt, amit a példában felhoztam és nulla frissítéssel 5 évig hibamentesen futott, amire alaplapot kellett cserélni és már nem voltak W2k3 driverek hozzá.


Frissítésként az összes "biztonsági frissítés" sablon leírással felejtős. Ha netán funkcióbővítés van, mint pl. új fájlrendszer kezelés, azt persze kézzel lehet telepíteni, de amíg hibátlan a rendszer és amire kell, minden működik rajta, nem érdemes hozzányúlni, mert csak rosszabb lesz (lásd itt a sok "frissített a gépem és most nem indul", "frissített és eltűnt valami", "frissített és nem férek hozzá könyvtárakhoz", ... ami csak ezen az oldalon napi szinten 2-3 van legalább.


Az autót se viszed szervizbe, hogy cseréljenek már ki 1-2 csavart, ha egyszer semmi bajod nincs a kocsival.

Ha voltak olyan merészek, hogy kiadták a Windowst, mint végleges kiadás, akkor ne foltozgassák hetente! Egy kenyeret se viszel vissza a pékségbe, hogy melegítsék már meg, mert te langyosan szereted.


Szóval ami hibátlan, ahhoz ne nyúlj, csak ha funkcióbővítés szükséges (.NET framework újabb verzió egy újabb programhoz, stb.).

2019. aug. 22. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az új Windows rendszernél nincs már gond az indulással még akkor sem,ha merevlemezed van,mivel van egy olyan funkció benne ami képfájlt hoz létre a memóriában is kikapcsoláskor,és bekapcsolás után onnan tölti vissza be..


Amúgy mostanában már úgy illik egy jó gépet megépíteni,hogy a rendszernek ssd-t ,és külön egy merevlemezes tároló-t a nagyobb file-oknak.

2019. aug. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Mr. V. ***** válasza:
Na igen, de laptopról van szó, ami ha nem a legújabb, akkor egyetlen HDD/SSD csatlakozási hely van csupán, úgy meg akkor kénytelen az ember a nagy HDD-t választani az SSD-vel szemben
2019. aug. 22. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat,segítségeket! Ma érkezett meg a laptop. Nagyon pöpecül működik!:) HDD van benne, mert SSD opció nem volt -vagyis volt,de az egy gyengébb gép lett volna drágábban- de később tudok majd bele rakni SSD-t is az 1TB-os HDD mellé. De egyenlőre elég a hdd is.
2019. aug. 23. 22:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!