Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Megéri ilyet vennem? Igaz? (L...

Megéri ilyet vennem? Igaz? (Lemezjátszó, bakelitlemez)

Figyelt kérdés

Nos, az elmúlt pár évben erősen elkezdtem rajta gondolkodni, hogy beruházok egy lemezjátszóra, ugyanis nagyon szeretem a hangulatát, a hangját, a bakelitlemezek tapintását, szóval értitek :D. És most jutottam el odáig, hogy ténylegesen pénzt költsek a dologra. Mivel egyáltalán nem tervezem ezt a hobbit komolyabb szinten űzni, és a lemezeket is egy antikváriumból fogom beszerezni 500Ft/db potom pénzért, ezért egy nagyon egyszerű készüléket néztem ki, mindössze 23000Ft-ért. Ennél többet nem szeretnék rá szánni, ugyanis mint màr mondtam, nem tervezek a dologgal sokat foglalkozni. Egy pár lemez és ennyi. Olvastam/Hallottam, hogy az olcsóbb, sok az egyben lemezjátszók tönkreteszik a lemezt. A kérdéseim a következők lennének:

Megérné nekem ilyesfajta lemezjátszót venni?

Tényleg tönkre teszi a lemezt, vagy ez is csak a cégek egy marketingje, hogy a drágábbat vegye meg a mezei, tudatlan ember?

Illetve hogy ezt a hobbit csak komolyabban lehet űzni, vagy lehet ilyen úgymond tessék-lássék módon, ahogy én azt tervezem?

A válaszokat előre is köszönöm :))



2020. nov. 14. 22:42
 1/8 anonim ***** válasza:

Pont 2 honapja vettem lemezjatszot, hasonlo okokbol, teljesen kezdokent :) Az enyem 30 ezer korul volt, beepitett hangszoroja van, jol szol szerintem, de ra is lehet kotni kulso hangszorot is (vagy mit :D ), elvileg ugy sokkal jobb a hangzas. Eleg sokat hasznalom, en ugy lattam, hogy nem tesz kart a lemezekben, de nem tudom, hogy kesobb mi lesz. En azt ajanlom amugy neked hogy nezz ki tipusokat, es olvasgass velemenyeket, biztos talalsz olyat 20 ezer korul, ami jo lehet.

Amugy bocsi, de hol kerul 500 forintba egy lemez, ami nem ilyen korda gyuri, hanem ertelmes zene?

Csak mert a kedvenceim, pl nirvana, rolling stones, beatles stb, azok sajnos hasznaltan is ilyen 3000-4000 ezertol indulnak.

En ugy vettem eszre, hogy ez eleg draga “hobbi” :) De imadom.

2020. nov. 14. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%

ömmm.... ezzel a hobbival az a gond, hogy veszel egy gagyi (amikor megveszed még nem tudod, hogy az) lejátszót, aztán rájössz, hogy az nem eléb és a következő sem elég jó, meg azt azt következő sem és a végén elborítanak a gépek és lemezek. ... ... ....

szal jól dongold meg mit szeretnél :D

2020. nov. 14. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
94%

Ugyan nem linkelted a 23 ezrest, így csak látatlanban írom: kidobott pénz lesz.


Egy lemez lejátszásához 3 dolog elengedhetetlen:


Maga a gyalugép: 15-20 ezer környékén jó használtakat árulnak, pl ez:

[link]

Ez a kis szecskavágó nem lebecsülendő, sokáig volt a Hifi Magazin olcsó kategóriás kedvence.


Egy hangszedő is kell hozzá, (egy kisebb kategóriás Audio Technika 15-20 ezer Ft, de tud zenélni).


Egy riaa-előerősítő (más szóval phono-előerősítő, lemezjátszó-előerősítő) is kell és már zakatol is. Ez is 15-20 ezer, de lehet, hogy az eddigi erősítődben is van.


Igen, mindez 23 ezernél többet emészt fel, de ilyen kategóriás eszközök alatt nem érdemes nekiállni a gyalugépezésnek. És igen, ez a 3 összetevő benne lesz a 23 ezresben, csak valószínűleg beszabályozhatalan, primitív mechanikával, semmitérő hangszedővel és filléres elektronikával.

2020. nov. 15. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
92%

"Megérné nekem ilyesfajta lemezjátszót venni?"

Ez senkinek nem éri meg. Kivéve, ha teljesen vagy részlegesen süket vagy, erősen halláskárosult, esetleg kimondottan rossz minőségű zenét akarsz hallani.


"Tényleg tönkre teszi a lemezt, vagy ez is csak a cégek egy marketingje, hogy a drágábbat vegye meg a mezei, tudatlan ember?"

Tényleg tönkreteszi. Nem tudom, megfigyelted-e, a lemezjátszó tűje fizikai kontaktusban van a lemezzel. Konkrétan ránehezedik. Namármost egy olcsó "lemezjátszó" - vagy inkább lemezgyilkos - esetén nincs lehetőség beállítani, milyen erővel nyomódjon a tű a lemezre, sem függőlegesen, sem oldalirányban. Az ócska lejátszók ócska tűit nagy erővel kell a lemezre nyomni, így konkrétan karcolják azt, 2-3-5-ször nagyobb erővel belenyomva a barázdába, mint egy kicsit is minőségibb lemezjátszó esetén.

A lemezt a legjobb tű is roncsolja, de sokkal kevésbé, mint az ócska lejátszók. Nem egy és nem tíz lejátszás után fog feltűnni a különbség, de fel fog. És a lemezt nem fogod tudni utólag rendbetenni. Ami szét lett barmolva, az szét lett barmolva.


"Illetve hogy ezt a hobbit csak komolyabban lehet űzni, vagy lehet ilyen úgymond tessék-lássék módon, ahogy én azt tervezem?"

Lehet. Ne hagyd, hogy befolyásoljon a bakelit-búzák rimánkodása, nem kell többszázezres felszerelés ahhoz, hogy élvezd a zenéidet - ugyanakkor van egy minimum, ami alá nem érdemes adni. Ne felejtsd, a lemezjátszót hosszútávra veszed. Nem kell havonta/évente újat venni, elég egyszer egy valamirevalót beszerezni, és onnantól nyugodtan foglalkozhatsz a zenével.


Úgy gondolom, az a határ, amit már hosszútávon sem bán meg az ember, újonnan valahol százezer Ft körül kezdődik (például Audio-Technica AT-LP120). Ez alatt csak erős kompromisszumok árán találni megbízható lejátszót. Persze a használt piac sem megvetendő, lehet nagyon jó darabokat egészen emberi áron kifogni.

A mindenegyben gépek azért is kerülendőek, mert hiába jössz rá utólag, hogy jujj de rossz doboz hangja van, kukázhatod az egészet, míg ha különálló egységekből építed fel a rendszert, akkor idővel, ha tényleg megszereted ezt a hobbit, a saját ízlésed szerint tudod módosítani azt.


Aztán irány az internet, alaposan utánanézni, hogyan is kell beállítani a lemezjátszót, és hajrá.

2020. nov. 15. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Mindenki válaszát nagyon köszönöm!

#1:Ezt örömmel hallom.

Hát, örülnék, ha a mi kis szolnoki antikváriumunkban lehetne Nirvanalemezt kapni. De sajna csak leginkább klasszikus és retro (ezalatt a tényleg nagyon retrókat értem :)) van, de nagyon kell figyelni, hátha becsúszik egy-két komolyabb kincs is. :D


#2: Imádnám, ha minden tele lenne lemezjátszókkal és lemezekkel, de sajna nincs hely a lakásban :(

Megfontolom, hogy mit veszek. :)


#3: Sajnos nem tehetem, és ha tehetném sem biztos hogy megtenném, hogy százezreket költsek egy gépre. Mint mondtam, én ezt a hobbit a lehető legegyszerűbb módon szeretném űzni, hogy néha felteszek egy lemezt és ennyi. Úgyhogy jó hangzás ide vagy oda, nem költhetek, így nem is költök ennyit egy hobbira.De értékelem a szakértelmedet, és köszönöm hogy időt szakitottál rám.


#4: Rendkívül hasznos volt a válaszod, és elgondolkodtam rajta. "Senkinek nem éri meg". Mint fentebb mondtam, nem tehetem meg jelen pillanatban, hogy ennél drágább lejátszót vegyek, de nem vagyok halláskárosult sem :D

Elég elkeserítő, hogy a cégek gyártanak selejtes árut, de azt hiszem még túlságosan hiszek az emberekben.

Ha a tűt egy jobb minőségűre cserélem az sem segítene, vagy csak egyfajta kompatibilis a géppel?

Alaposan utána fogok nézni, mielőtt beadom a derekamat :)

2020. nov. 15. 09:40
 6/8 anonim ***** válasza:
86%

"Mint mondtam, én ezt a hobbit a lehető legegyszerűbb módon szeretném űzni, hogy néha felteszek egy lemezt és ennyi. Úgyhogy jó hangzás ide vagy oda, nem költhetek, így nem is költök ennyit egy hobbira."

Pedig kb. olyan ez, mintha a legegyszerűbb autót akarnád megvenni csak boltbajárásra, és végül az egyszerű fapados Suzuki helyett egy pedálos moszkvicsot vennél. Úgy néz ki mint egy autó, de pont arra nem jó, amire szánod: közlekedni. Ugyanez a helyzet a nagyon olcsó minden-egybe lemezjátszókkal: úgy néznek ki, mint egy lemezjátszó, de a zene élvezetére nem alkalmasak.


"Elég elkeserítő, hogy a cégek gyártanak selejtes árut, de azt hiszem még túlságosan hiszek az emberekben."

Az emberekben szabad hinni, a gyárakban nem. Nézz meg egy kínai cipőt és egy eredetit: ránézésre ugyanaz, de ha közelebbről megnézed, nem varrva van hanem ragasztva, nem bőr hanem műanyag, és nem öt évig marad cipő hanem öt hétig. Nem véletlen olcsó ami olcsó. Ugyanakkor, ahogy nem kell százezerért márkás cipőt venned, ha minőséget akarsz, lemezjátszóból is van olcsó de jó. Azt viszont neked kell eldöntened, hogy havonta veszel-e olcsó kínai cipőt, vagy három évente egy jót.


"Ha a tűt egy jobb minőségűre cserélem az sem segítene"

Az ócskákban nem is lehet cserélni, vagy csak ugyanolyan trágyára. Pont ezért olcsóak. Ráadásul nem csak a tű a baj. Nem lehet szabályozni, milyen erővel nyomja a tűt a lemezre, márpedig a minőségi tűknek pont az a lényege, hogy sokkal kisebb erőt igényelnek, így nem túrják simára a barázdát tíz lejátszás alatt.

2020. nov. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az eddigi valaszokban már leírták a lényeget, én csak annyit fűznék hozzá, hogy nem kell elkeseredned, bőven százezer alatt is lehet az átlag fül számára jó hangú, és a lemezeket nem tönkrecsesző lemezjatszót kapni. Ahogy már írták, a használt piac nyújt itt remek lehetőseget. 20-30 ezerért válogatni lehet az álag belépőkategóriás (általában 80as évek beli direkthajtásos) lejátszók közül, olyan márkákra gondolok, mint Sony, Technics, Panasonic, Philips, stb, ezek teljesen megbízhatóak, normális tűvel működnek, mindent be lehet rajtuk állítani, és nem gyilkolják a lemezt. Ehhez a lemez szempontjaból már mindegy, milyen erősítőt, es hangfalakat veszel, azok nem ártanak, és ha nem tetszik, bármikor le tudod cserélni. De hidd el, a legolcsóbbakkal is jobb hangot fog produkálni ez a lejátszó, mint barmelyik vacak media marktos játékszer. Irány a vatera, jófogás, hfp apró. :) Úgy saccolom, ki tudnál jönni egy olyan 50 ezerből minden lemezt élni hagyó komponenssel együtt, de ha ügyes vagy, vagy szerencséd van, lehet, hogy kevesebből.
2020. nov. 16. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
94%
Lemezek szempontjából meg ajánlom a lemezbörzéket, antikvariumban nem nagyon fogsz találni táncdalválogatasokon és Kovács Katin kívül semmi mást, a lemezboltok meg nem kifejezetten pénztárcabarátok, a media markt meg pláne nem. A budapesti lemezbörzén tengernyi eladó és hatalmas valaszték van, többféle árkategóriában. Szokott lenni más városokban is, facebook események közt utána kell nézni, mert fejből nem tudom. Sajnos most a sz*ros covid miatt ez nyilván szünetel, de bízzunk benne, hogy nemsokára újra lesz lehetőség...
2020. nov. 16. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!