Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Subwoofer hangváltó készitése...

Subwoofer hangváltó készitése hogyan?

Figyelt kérdés

Két kérdésem lenne:


1.Hogyan tudom mély hangzást elérni már az erősitö előtt ami a gépböl jön ki?


2.Rendes pcb lapon tervezett mint pl a SAL HVS14.


Keresgéltem már neten de általában a stereo hangfalpárhoz való hangváltókat találtam.


Az elsö kérdés meg azért volt régebben egy kis 2.1 hang rendszerem és abban nem volt egy nagy tekercs egy kondenzátor és valahogy mégis mélyen szólt.


Cél érték 160 Hz - ig



2021. szept. 22. 23:18
 1/10 anonim ***** válasza:

Igen jól írod, egy hangváltóra lesz szükséged.

A számítógép vonalkimenete után egy aluláteresztő szűrő - ez az ág megy az aktív subwoofer erősítőjének vonalbemenetére - és egy felűláteresztő szűrő - ez az ág megy a szatelit hangsugárzót ellátó erősítő vonalbemenetére - párhuzamosan kapcsolva. Sztereo megoldás esetén a szűrőkből dupla annyi kell.


A hangváltóknak/szűrőknek két típusa van:

* Passzív: ezek csak passzív alkatrészekből - kondenzátorokból, tekercsekből, ellenállásokból - épülnek fel, tápfeszültséget nem kérnek. Ezeket általában a hangdobozba, az erősítő után kötik, mivel ezen passzív alkatrészek paraméterei (a kondenzátor kapacitása, a tekercs induktivitása, az ellenállás ellenállása) a hangszórók impedanciájától (illetve a szűrő típusától, "rendjétől" - utóbbi minél nagyobb, annál "élesebben" szűr a szűrő) függ. (Itt olvashatsz egy cikket a méretezésről: [link] )

Az erősítő előtt az erősítő impedanciája nem annyira ismert, ezért kicsit nehezebb passzív hangváltót tervezni rá.


* Az előbbi probléma áthidalása miatt az erősítő elé aktív hangváltót/szűrőt szoktak rakni, amiben a passzív hangváltó/szűrő után általában egy műveleti erősítő helyezkedik el (ez egy aktív eszköz, tápfeszültséget igényel), amivel elkerülhetőek a különböző impedanciájú rendszerek illesztési problémái.


Hangosítási rendszereknél vannak erre kész megoldások - például:

* [link]

* [link]

házilag barkácsolva egy 3 utas változat:

* [link]

vagy egy kínai (vigyázz, alapkiépítésben 2200 Hz-re van méretezve egyedileg kell kérni más frekvenciát):

* [link]

2021. szept. 23. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kiegészítés: a Hobbielektronikás cikk (és feltehetőleg az Aliexpresses termék) eredetije:

[link]

2021. szept. 23. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Szirty ***** válasza:

Én ezt építettem meg erre a célra:

[link]

2021. szept. 23. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Elég hasznos ám de gondolom nem egy átlagos ellenálás kell ami elbirja a terhelést.


Ám csak azért édekelt az számitógépböl ki jövö hangot szürni mert gondolom kisebb lenne,meg azthiszem nem féltétlen használnak tekercset, viszont a hangszóróba épitetekben általában egy jó 3 ujnyi széles tekercs benne van.

2021. szept. 23. 14:41
 5/10 Szirty ***** válasza:

"...gondolom nem egy átlagos ellenálás kell ami elbirja a terhelést."


A linkeken található kapcsolási rajzok jól leírják milyen alkatrészekből áll az aktív szűrő.

2021. szept. 23. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#4 Mivel te "már az erősítő előtt" a gépből kijövő pár száz mV-pár V nagyságrendű, vonalszintű jelet akarod szűrni (nem az erősítőn kijövő, több tíz/száz/ezer W teljesítményűt), ezért - a passzív hangdobozokban alkalmazott passzív "tekercses" hangváltóknál jelentkező impedencia-függésének elkerülése végett - aktív hangváltó javallott, aminek a szűrőin nem megy át nagy teljesítmény - elég a szimpla, kicsi fémréteg ellenállás is.
2021. szept. 23. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Utolsó kérdésként ez nem müködne?


[link]

2021. szept. 23. 16:31
 8/10 anonim ***** válasza:
#7: Működne, a gond csak az, hogy - passzív aluláteresztő szűrőként, mint azt már írtam - függ az subwoofert hajtó erősítő impedanciájától. Ezért használnak aktív szűrőt vonalszintű jeleknél.
2021. szept. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
1kOhm a bemeneti impedanciája az erösitőnek.
2021. szept. 30. 13:55
 10/10 anonim ***** válasza:

Tessék:

[link]

Ha az a célod hogy egy ellenálásnál több ne legyen benne, el kell keserítselek ...

2021. okt. 15. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!