Ezeket a drónokat lehet legálisan használni? Be lehet regisztrálni őket?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy gagyik és legalsó polc, de nekem pont megtenné arra, amire használni akarom.


Regisztrációköteles, mert van rajta kamera, viszont lehetne is regisztrálni a gyakorlatban? 2023. jan. 1. lejárt a türelmi idő és már a C# kategóriák valamelyikébe kell sorolni a drónokat, feltüntetni rajtuk a gyártónak... elvileg. Gyakorlatilag meg több cikkben azt olvastam, hogy még a nagyobb gyártók is csak most kezdik az első EU-szabványoknak megfelelő gépeket forgalomba hozni. Szóval ha vennék egy ilyet akkor egyáltalán be tudnám regisztrálni a Légügyi Hatóságnál? Vagy csak szabálytalanul lehet ezeket használni?

Az a baj, hogy a műszaki adataiknál leginkább csak a kamera paramétereit ecsetelik, pedig egy maximális felszállótömeg például sokat segítene ezekben a kérdésekben...


[link]

[link]

[link]


A más kérdésem még az, hogy mi a helyzet a lakott terület feletti eseti légterekkel? Leginkább a közeli Duna-parton használnám, amit egy több száz méteres ártéri erdő választ el minden ingatlantól, elég nagy dzsumbuj, néhány horgász van ott esetleg, kb 3 darab elszórva öt kilométeren, de ettől még a településhez tartozik. Ez is lakotton belüli repülésnek számít, kell hozzá eseti légteret igényelni?


Tudom, hogy jogilag nem számít sokat, mert már 1 méter magasan is légtérhasználatnak minősül, de kb. 5-10 méteren reptetném, némelyik fa magasabb az ártéren.

https://www.youtube.com/watch?v=KemGt5EllOo&t=527

Itt például látszanak a háttérben a házak, szóval a településen belül van, mégis meg lennék lepve, ha erre az 1-2 méteren bohóckodásra kért volna eseti légteret :)


Nem akarok szabálytalankodni, nem akarok több száz ezres bírságokat, de valahogy életszerűtlen nekem ez az egész.



2023. aug. 22. 14:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A légtér.hu-n keresztül a helyszínről tudsz légtér használati engedélyt kérni az általad kijelölt zónában, amit rövid időn belül megkapsz.


De bár a szabályozás a komolyabb drónok esetében előír kezelési jogosítványt és felelősségbiztosítást.


Igen életszerűtlen. Megmondó emberek szabályoznak mindent brutál keményen pár felelőtlen ember miatt.


Ezekkel a drónokkal kétlem, hogy bármi jót csinálnál. Duna felett fix a Dunába fog esni. És a kamerája max kaputelefoné.


"Bohóckodni" viszont jó.


Duna környéke az vidék vagy Budapest? Egyébként drónozd nyugodtan úgy se tudják meg te voltál, csak max eltéritik és a rendőrségnél lesz. Aztán vàlaszthatsz, hogy neked 20 ezer forintos drón hiányzik vagy 100 ezres bírság.

2023. aug. 23. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ :) Lenne BP is (Nagytétény) és vidék (Komárom), mert kétlaki életet élek.

Azon viszont meglep, hogy ezek ekkora kacatok. Csodát nem vártam tőlük, de azt azért nem akarom, hogy le is zuhanjon azzal a lendülettel. Mi a legolcsóbb megoldás, amiért már ennél egy fokkal komolyabb minőséget várhat az ember? És az mennyibe kerül?

2023. aug. 25. 20:18
 3/6 anonim ***** válasza:

Dji mini


Bár wifis de megbízható. 4km hatótáv. 2.7k légifelvetéleket tud 100-120 ezer forintért

2023. aug. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Uhh, ez mellbe vágott. 40-50-et még adnék érte max, lehet akkor nem ezt a hobbit kerestem 😅 de köszi szépen a választ:)
2023. aug. 25. 20:36
 5/6 anonim ***** válasza:

Kis otthoni szórakozásra a DJI Tello is elég 50 alatt, de pont képminőségben és repülési képességekben se várj tőle sokat, tényleg csak a kertben és otthon repkedésre való.


Tényleg a DJI Minivel kezdődik a használható drón, esetleg egy régebbi DJI Air kapható lehet még olcsón (pláne használtan).


Viszont #3 pontatlanul írja a 4km hatótávot. Ezek hivatalosan még nem számozott első változatai a Mini és az Air esetében is gyengébb rádiós kapcsolatot tudnak. Párszáz méter után elveszítik a jelet a gép és a rádió között, ezért ennél távolabbra nem tudsz/érdemes velük repülni.


A második változattól tudnak csak Occusync kapcsolatot, ami nagyobb repülési távolságot is enged.

(Az amerikai FCC szabványú kapcsolatot használva nagyobb a hatótávolságuk és stabilabb a jelük valamivel, viszont hivatalosan Európában ezt nem használhatod és a szoftverük is automatikusan EU szabványra vált, ha a GPS érzékeli, hogy átkapcsoltad FCC módba. Előfordulhat, hogy ezt trükközéssel felül tudod írni, de az újabb szoftverek akadályozzák is, illetve nem is szabályszerű.)


Mondjuk látótávolságon kívül balesetveszélyes is repülni velük és a törvények szerint tilos is.

nov. 9. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ:) (És meglep, hogy ennyivel a kérdés kiírása után is kaptam)

Időközben rájöttem, hogy mégiscsak kell nekem ez a hobbi, kerül amibe kerül :D Alaposan beleástam magam én is a témába, elkezdtem a KTI-s tananyagot is.

Most vettem 24 ezerért egy Syma X22W-t, egy hete van meg, itthon bohóckodok vele a szobában. (19. századi bérház, szóval legalább van 3,5 méteres belmagasság.) Úgy voltam vele, hogy ez pont jó lesz arra, hogy összetörjem/nem fog fájni, ha mégsincs hozzá kedvem.

De van, csak egyre jobban megjön :D Tavasszal tervezek venni egy Mini 2SE-t, azt rendesen szabályosan akarom regisztrálni, üzembentartóit kiváltani hozzá. Most a Syma esetében még nem fogok ilyenekkel vesződni, kültéren max. a határban fogok vele bohóckodni a mezőn, elvileg csak 30 métert tud a távirányítója, nem hiszem hogy ezzel bajt okoznék.

De egyelőre bőven elég nekem a lakás is, ma éppen azon örömködtem, hogy teljesen szembefordítva, felcserélt kormányokkal is ki tudtam vinni a konyhába és visszahozni :D

Jópofa kis jószág és meglepően nehéz irányítani, pedig van némi tapasztalatom légijárművekkel. (Korábban vitárlázórepültem.) Elsőre öt másodperc után a falhoz vágtam :D És pont az ilyenek miatt volt szerintem jó döntés a Syma. A kamerája a 2006-os Nokia minőségét idézi, de nekem az is nagy flash most, hogy annyira egyhelyben tudom már tartani, hogy lövök egy fotót a lámpabúráról felülnézetből :D

nov. 14. 19:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!