Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » 4 ohmos az egész rendszer az...

4 ohmos az egész rendszer az autómban, a rádió és a hangszórók is, ha én berakok még 2 6 ohmosat, akkor miben fog változni, lesz jelentősége?

Figyelt kérdés
2011. márc. 30. 11:05
 1/8 anonim ***** válasza:

Lesz. Teljesen megborul az egész rendszer egyensúlya.


A teljesítmény java a kisebb ellenállás hangszórón fog leadódni, mert arra több áram fog folyni. Ha mindenképpen muszáj eltérni a névlegestől, akkor csak felfele, mert különben túl is terhelődhet a rendszer nagy hangerőn. Aztán már a túláram-védelmen múlik csak, hogy füstöl, vagy nem füstöl?

2011. márc. 30. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Előzőnek: ne beszélj félre.


Kérdezőnek: ha van plusz kimenet akkor semmi gond. Amúgy csak további erősítővel, semmiképp se kösd párhuzamosan a meglévőkkel.

A 6 ohmosak halkabbak lesznek a többitől erre számíts.

2011. márc. 30. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Kedves második válaszoló!


"Előzőnek: ne beszélj félre."


Nem beszélek félre. Esetleg te ne szólj be arra, amit nem értettél meg!


Mivel a kérdező nem írta, hogy hogyan kötné be, és azt sem, hogy van-e külön kimenete erre vagy nincs, ezért inkább eltanácsoltam ettől.


Ha a névlegesnél kisebb lenne az eredő, akkor jöhet a túláram-védelem maximális hangerőn. Ettől még inkább eltanácsoltam, bár a vázolt esetben ilyen veszély kicsi, mert a 6 Ohm nagyobb a 4-nél, az meg valószínűtlen, hogy párhuzamosan kötné be a két 6-ost. De nem is kizárt, láttam én már karón varjút!


Ha tudod, mi a párhuzamos kapcsolás és mi a soros kapcsolás, akkor nem eshetett volna nehezedre annak az értelmezése sem, amit én írtam. Ha nem így történt, akkor annak az lehetett az oka, hogy nem akartad megérteni, inkább automatikusan másban kerested a hibát. Ez a te problémád, de ettől még az én válaszom jó.


A rendszer egyensúlya pedig éppen attól borul fel, ha keveri a 4-est a 6-ossal, Ez a teljesítmény egyensúlyra igaz. Ettől még lehet, hogy ugyanakkorát fognak szólni, mert ott van még a hangszórók érzékenysége, amiről nem beszéltünk, és véletlen esetben akár pont ki is egyenlítheti a felvett teljesítmény különbséget, tehát a végén a mért hangnyomás pont jó lenne.


Viszont feltéve, hogy két körön továbbra is 4 ohm lesz a névleges ellenállás, két körön pedig vagy 6 (csak új hangszórók), vagy párhuzamos esetben 2,4 Ohm, vagy soros esetben 10 Ohm, a rendszer teljesítmény-egyensúlya mindenképpen felborul, a fejegységben lévő végfokok terhelése változik, ettől a hőleadásuk is, és a betáplálásuk vonalán is érezhető lesz ez. Azt nem lehet megmondani, hogy ez mekkora probléma, okoz-e egyáltalán valamit, ami füllel érzékelhető? Viszont semmiképp nem szerencsés. Tákolás. Abban egyet értünk, hogy ha külön erősítőre kerülnek, akkor értelemszerűen nincs ilyen probléma, ám éppen ezért én fel sem tételeztem, hogy ez lenne a kérdés. (Bár nem kizárt, akkor én értettem félre.)


Eredetileg nem gondoltam erről disszertációt írni, csak válaszolni akartam. Persze, benne van, hogy nem mindenki érti.


Egészen véletlenül villamosmérnök vagyok, a hobbim pedig a HiFi. Ha van kérdésed, valamit nem értesz, legközelebb inkább kérdezz, mint leégeted magad. (Ez nem csak a HiFi-nek tesz rosszat.) Ha pedig kioktatsz valakit, akkor lehet, hogy visszaoktatást kapsz cserébe. Most jó ez neked???

2011. márc. 30. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Élő példa vagy hogy a villamosmérnökség nem biztosíték arra hogy meggondolatlanul írkáljon dolgokat valaki.
2011. márc. 30. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ennyit érsz, mint ez a válaszod. :D :D :D


Sehol egy ellenérv, sehol annak a bemutatása, hogy mit írtam rosszul, sehol egy tény, vagy adat, érv, bármi. Tökéletes. Nem lehet belekötni. Bár én abba sem kötöttem volna bele, ha azt írod: "Így már értem." vagy "OK, tévedtem." De erre te képtelen vagy. Te bajod, nem az enyém. :P

2011. márc. 30. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
:) köszi az eddigi válaszokat. A bekötést pontosan most nem tudom, hogy külön jönne-e, vagy rákötném az egyik 4 Ohmosra. Nem emlékszem, hogy a fent tartott hely ezeknek a hangszóróknak, hogy jön, külön-e vagy sem. Ha esetleg a 4 ohmosra kerülne rá, az a 4 ohmos egy 20 centis ovális 90W-os cucc, a két 6 ohmos pedig 5 cm-es és hogy hány W-os nem tudom megmondani. Erre kérnék egy választ, hogy érdemes-e beraknom, vagy sem. Azt, hogy külön szálról jöjjön ennek a 2 hangszórónak, azt megtudom oldani át tudom kötni pik pakk.
2011. márc. 30. 12:59
 7/8 anonim ***** válasza:

Ne kösd be őket párhuzamosan! Akkor túl kicsi lesz az eredő ellenállásuk, feleslegesen rongálod vele a fejegységedben a végfokokat.


Bekötheted őket sorosan, vagyis a mostani egyik kábel megy a mostani egyik hangfalcsatlakozóra, ugyanennek a hangszórónak a másik csatlakozójáról megy egy átkötő kábel a másik hangszóróhoz, annak pedig a másik csatlakozójára megy a másik eddigi kábel. Majd ugyanezt a másik oldalon. De nem lesz túl jó, mert nem tudod majd beszabályozni a két sorba kötött hangszórón külön-külön a hangerőt, úgy fognak szólni, ahogy éppen adódik. (Ahogy esik, úgy puffan.) Ha betennél egy új erősítőt és bekábeleznéd külön az új hangszórókat, akkor lehetne jó, mert az erősítőn be is szabályozhatnád, az új hangszórók pedig nem kavarnának be semmiképp a régi rendszernek. Így nem lesz tuti, de a soros bekötéssel nem ártasz, azt kipróbálhatod, ha nem lesz jó, legfeljebb visszacsinálod.

2011. márc. 30. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Na én leegyszerűsítem neked a válaszokat. Ne kösd be mellé!!! Ha azt szeretnéd, hogy jobban szóljon, vegyél az eredeti 4ohm-os helyett ugyanakkora méretben egy komolyabbat. Sok gagyi összekötése nem okoz jobb hangzást.
2011. márc. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!