Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mennyire érdemes DAB (digitáli...

Mennyire érdemes DAB (digitális) rádiókészüléket venni?

Figyelt kérdés
Láttam egy hirdetést a neten, ahol jó áron kínáltak DAB (digitális) rádióadások vételére alkalmas rádiót. Van értelme ilyen készüléket megvenni? Az Alföld közepén lakom, van rá esély, hogy fogjon az egyáltalán digitális rádióadást? Melyik a legközelebbi digitális jelet sugárzó rádió? El fog ez terjedni nálunk? Már nagyon unom a magyar FM adók borzalmas, unalmas, állandó ismétlődő "kínálatát".

2015. febr. 26. 00:12
 1/5 anonim ***** válasza:

Az alábbi rádiók foghatóak a T-DAB keretén belül:

* Kossuth Rádió

* Petőfi Rádió

* Bartók Rádió

* Magyar Katolikus Rádió (MKR)

* Lánchíd Rádió

* Klubrádió

* Infó Rádió

[link]

elvileg már országosan:

[link]


De a MindigTV keretén belül is vannak rádiócsatornák a Multiplex A csatornákon:

* Kossuth Rádió

* Petőfi Rádió

* Bartók Rádió

* Dankó Rádió

[link]


Vagy műholdon keresztül:

[link]

2015. febr. 26. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Hacsak ránk nem fogják erőltetni a váltást, mint a tévék esetében, akkor a közeljövőben biztos, hogy nem fog elterjedni, de talán még a távolabbi jövőben sem.

Az ok: nincs elég DAB-képes rádiókészülék ahhoz, hogy megérje ebben a rendszerben sugározni. Ha pedig senki nem sugároz ezzel a technikával, akkor az emberek miért vegyenek DAB-vevőt?

Régebben Budapestről dugároztak kísérleti DAB+-adást, hogy most is elérhető-e, azt nem tudom.

Szűk 10 éve, a DVB-T sikerén (ami nyilván azért terjedt el olyan hamar, mert külső kényszer sürgette az átállást) felbuzdulva megpróbálták Európaszerte felvirágoztatni a DAB-rendszerű rádióadásokat is. Akkoriban dicshimnuszokat zengtek róla, hogy mennyire meg fogja reformálni a rádiózást, viszont a nagy áttörés elmaradt. Igazából majdnem hogy senkinek nem kellett a DAB. Míg tévéknél már viszonylag kis távolságból is számottevően jobb a digitális adás minősége, addig egy FM-rádió gyakorlatilag tökéletes hangminőséget biztosít.

Másrészt a magyar piac nem képes több csatornát eltartani.


[link]

2015. febr. 26. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Szirty ***** válasza:
100%

Semmilyen adót nem fogsz ott venni (hacsak nem komolyabb antennával).

Nekem is van DAB vevőm, süket csend van a teljes sávban.

2015. febr. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszaitokat! Nagyon hasznosak voltak!

Még annyiban tudtok segíteni, hogy ez a DAB sáv ez mennyire más, mint az FM a terjedés tekintetében? Mert az FM-en én itt az ország közepén néha még szerb és román URH adókat is fogok, tehát egy jó 150-200 km-t át tud fedni nekem egy 6-7 méteres drótantennával. A DAB sávban van esély rá, hogy környező országok adásait fogjam, vagy ez nemigen hatol túl 100 km-en? Jelenleg a rövidhullám és a középhullám az egyetlen mód rá, hogy külföldi adásokat fogjak, bár a rövidhullám már nagyon kezd ürülni (sajnos). Ahogy hallottam, digitális rövidhullámú technológia is van, de olyan készüléket se érdemes keresni, igaz? Azt már meg se kérdezem, van -e olyan magnó, ami a kazettát és a digitális rádiót kombinálja. Én rádióműsorokat még a mai napig kazira szeretek rögzíteni az egyszerűsége és gyorsasága miatt. Köszönöm előre is!

2015. febr. 27. 12:46
 5/5 anonim ***** válasza:

Én a minap vettem egy DAB/DAB+ képes rádiót, de ez kis rádió, lényegében csak egy DAB képes mp3 lejátszó, amire nem csatlakoztatható külső antenna. Az ország déli részén Baján egyetlen Magyar rádióállomást sem fogok vele. Viszont jó helyen bejön 10 horvát adó, bár elég gyenge a vétel, folyton szaggat, mert messze van.

Egyébként nem drága egy ilyen készülék, 10.000 Ft alatt volt az enyém, és van benne DAB/BAB+/FM rádió, és mp3 lejátszó, meg bluetoothos lejátszó is. Tehát elérhető árban lehet kapni!


Jó lenne, ha beindítanák az országos DAB+ hálózatot, mert ha van rajta tartalom, keresni fogják az erre alkalmas készülékeket. A DAB+ előnye, hogy egy frekvencián akár 10-15 rádióadót is továbbíthatnak költséghatékonyan. A frekvencia azért számít, mert minden rádióhoz (vagyis frekvenciához) külön adótorony kell, DAB+-on viszont egy adótornyon/frekvencián lényegesen több rádióadó továbbítható, mint FM-en. Így olyan népszerű rádióadók is országosan foghatóak lehetnének DAB+-on, melyek most csak Budapest és környékén hallgathatóak FM-en.


Csodálkozom és egyben sajnálom, hogy még nálunk nem terjedt el. Horvátországban egy csomó népszerű rádió országosan fogható DAB-on, amik egyébként FM-en "csak" körzeti rádiók. Budapesten is van pár népszerű rádió, amik ha ilyen formában országosak lennének, keresnék miattuk a DAB+ képes rádiókat.

Én a szűk FM rádiós választék miatt sokat hallgatok mobilinterneten rádiót, olyan rádiókat, amik FM-en is sugároznak Budapesten. Viszont mobilinterneten adatforgalmi költsége van ennek, de DAB+-on ingyen lehetne hallgatni, így a fiatal korosztály számára biztosan keresett lenne, ha azok a népszerű rádiók országosan bejönnének rajta, amik most csak interneten hallgathatóak a nem Budapest környékén élőknek.

2019. máj. 27. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!