Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mekkora transzformátor kell...

Mekkora transzformátor kell egy 100 wattos erősítőhöz?

Figyelt kérdés

Készítettem egy 100 wattos erősítőt. Mekkora a legkisebb teljesítményű trafó, amire lehet azt mondani hogy elbírja.

Van egy 25 watt os trafóm. Ez mennyire lenne elég neki?



2016. jún. 25. 19:57
 1/7 Szirty ***** válasza:

Attól függ...

...hogy hány csatornás? Pl. ha sztereó, akkor az rögtön 200W

...hogy hogyan méred a wattokat. Ha az RMS teljesítménye 100W (és nem a zenei) akkor evidens, hogy 100W nem jön ki belőle ha 25W-ot tolsz bele. 200 meg pláne nem. Alapvetően nem jöhet ki nagyobb teljesítmény annál mint ami bemegy.

...hogy A, AB, vagy D osztályú erősítő-e (esetleg valami egyéb). Az "AB" osztályú hatásfoka cca 60%. A "D" lehet 80-90% is. Az "A" nagyon rossz.

2016. jún. 25. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A Hangteljesítményből nem lehet egzakt módon visszaszámolni egy erősítő tápegységének a teljesítményét! Más a hang, és más az elektromos teljesítmény! :-)

A "készített" 100 Wattos erősítőnek van egy adott feszültségen egy adott áramfelvétele, az határozza meg a trafó teljesítményét!

Egy 25 Wattos trafó kb. egy táskarádióhoz elég!

2016. jún. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Szirty ***** válasza:

"Más a hang, és más az elektromos teljesítmény! :-) "


A hangfrekvenciás erősítők kimenőteljesítménye villamos teljesítmény!

2016. jún. 25. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

2x50 watt teljesítményű. Ez a zenei teljesítmény, ahogy én állapítottam meg. Azért gondoltam a 25wattos trafóra, mert (gondolom én) ha nem folyamatos áramot veszünk fel a trafóból, hanem ""zenei"" áramot. Egy pillanatig felvesz 40wattot, utánna meg 10-et pl... Ez ugyan az, mint az erősítőben a zenei és a max teljesítmény...

Elismerem, ezt a 25 wattosat tényleg hagyni kéne :D

2016. jún. 25. 20:56
 5/7 Szirty ***** válasza:

Műszakilag nem lehet kiindulni a "zenei" teljesítményből, mert nem egzakt. Laza blöfföt lehet rá adni.

Milyen zene? Techno, metal, komoly zene? Igen eltérő csúcsok vannak ezekben, nem érdemes belemenni.

Főleg hogy a bóvli piac marketingje szerint egy 2x5W-os integrált végfok IC-vel szerelt PC-s aktív hangszóró 250W P.M.P.O. teljesítményű...

2016. jún. 25. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igaz...

Köszi mindenkinek aki segített :)

2016. jún. 25. 21:41
 7/7 anonim válasza:

Láthatóan itt senkinek sincs tapasztalata benne, úgyhogy segítek, mert nekem ez a hobbim.

Jó kiindulni egy IC adatlapjából. Az LM3875 40W ra tervezve a következő:

40W/8Ω Vopeak = 25.3V Iopeak = 3.16A

Therefore the supply required is: ±30.3V @3.16A


+-30 volt kell neki minimum. Azt úgy tudod kiszámolni, hogy ha 24V os a trafó akkor meg kell szorozni 1,414-el, és akkor azt kapod, meg, hogy egyenirányítva mekkora feszültséget fogsz kapni a kondenzátoron. Ebben az esetben ez olyan 2x33V körüli.


Felejtsd el a 25VA es trafót ilyen célra. Én 160VA est rendeltem. Legalább 1,5 szer akkora kell mint amekkora a teljesítménye az erősítődnek. Vagyis egy 2*40W*1,5 minimum 120VA, de inkább nagyobb. A 160 as olcsóbb is volt amúgy.


Valahogy így tervezz, és utána egy jó kis AC/DC koncertnél nem lesz gond, főleg ha jó minőségű hangfalakon szólal meg. Na arra is csillagászati összeget lehet költeni.


De ez így a minimum kb amivel érdemes számolni.

Ha ez a hobbid, mert különben egy használt erősítővel jobban jársz anyagilag.

tegnap 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!