Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Valaki le tudná írni közérthet...

SzLevi90 kérdése:

Valaki le tudná írni közérthetően és részletesen, hogy hogyan kell beállítani egy elektromos gitárt?

Figyelt kérdés

Vintage Les Paul V100 gitárom van, és el van állítódva. Nem szeretném ezért szakemberhez vinni, tudom, hogy házilag is megoldható, de sajnos amatőr vagyok a dologban.


Első sorban a nyak-, és a húrmagasság beállítására gondolok. Valahogy csak extrém esetben látom, ha túl homorú, vagy domború a nyak. A húrmagasság beállítását sem igazán értem. Tudom, hogy ha az egyik oldalon lentebb viszem, akkor a másikon föntebb kell tekernem, de sosem találom meg a helyes arányt. Ezek miatt nem is tudom jól behangolni, mert valamelyik húr mindig lentebb, vagy föntebb állítódik, egy szóval szarul szól. Milyen eszközök segítenek a beállításban? Mekkora az ideális távolság a húrok és a bundok között? Hogyan tudom leellenőrizni, hogy a nyak jól áll?


Köszi a válaszokat előre is!



2016. okt. 30. 23:32
1 2
 1/15 Gipsz Jakab24 válasza:

Ez talán a segítségedre lesz:

[link]

2016. okt. 31. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Bocsi kicsit cinikus leszek és azzal kezdem hogy ez "lentebb" meg "föntebb" borzasztóan fülsértő. A két szó amit keresel a Lejjebb és a Feljebb ;) De válaszolok kerdesedre természetesen: ez a "ha az egyik oldalon le, a masik oldalon fel kell allitani" dolgot nem tudom honnan vetted,ennek nincs semmi alapja. Az ideális távolság a nyak és a bundok kozt pont hogy nem pontos távolság kérdése, hanem egyéni ízlésé, lehet hogy nekem a kétszer akkora húrmagasság kenyelmes mint neked. Ezt úgy kell beállítani hogy megtalalja az ember a neki tetszőt. Az hogy nem tudod behangolni biztos hogy nem a húrmagasság miatt van, az az oktáv beállítás miatt lehet. Viszont a lényeg....

valóban be lehet allitani ezeket házilag, de ahhoz tudni kell Mivel, Mit, és Miért állítasz. Nem lehet leírás vagy adatok, számok alapján gitárt állítani, érteni kell mit csinálsz (ha meg érted, nem kell hozzá leírás ) Javaslom hogy ennyire az elején vagy még, vidd el hozzáértőhöz,és kérd meg hogy segítsen,mutassa meg,nézd vegig ahogy csinalja. Gyorsan el lehet jutni addig hogy egyedül megcsinald de 0-ról teljsteljesen egyedül leírás alapjan nem lehet. EZ őszinte jó tanács!: ))

2016. okt. 31. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Ypszilon1980 ***** válasza:
Nem értem miért nem akarod szakemberhez vinni. Ugyanez volt nálam is a gond, aztán annyira elállítottam, hogy a végén semmi sem volt jó, szerintem pár ezret megér, hogy olyan állítsa be, aki ért hozzá. Nem mindegy a húr sem, szóval sok dolog van, ami számít, ezt elsőre laikusként elég nehéz felmérni, a szakember meg annyira gyakorlott, hogy ha elmondod mi a probléma, akkor segít, én sokszor megyek be üzletbe, hogy ha gondom van és beszélgetni lehet velük, az nem kerül pénzbe, készségesek.
2016. okt. 31. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Waff ***** válasza:

Üdv!

Az első egy nagyon jó linket adott, ha van egy kis érzéked hozzá és persze szerszámok, akkor szerintem próbáld meg. Annó én is egymagam állítottam be a húrmagasságot a gitárjaimon.

2016. okt. 31. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Beleolvastam a cikkbe, tele van hibával, nem ajánlanám ez alapján beállítani a gitárt.


" Nyaknál lévő húrvezető nyereg magassága:

Mérjük meg a fogólap (nem a bound!) és a húr alja közötti távolságot. Ideális esetben ilyen értékeket kapunk az első fekvésben a különböző húroknál.


1. és 2. húrnál: 0,052″= 1,3208 mm

3. és 4. húrnál: 0,054″ = 1,3716

5. és 6. húrnál: 0,056″ = 1,4224"


Azon túl, hogy tízezredmillimétereket mérni nem sok értelme van, az egész értelmetlen, mivel a gitárok eltérő magasságú bundokkal készülnek, a fogólaptól mért távolságnak önmagában nincs jelentősége.


"Ez azt jelenti, hogy az első bound teteje és a húr között mért távolság kb. 0,45-0,5 mm kell legyen."


A fentiek miatt ez semmit nem jelent. A bund tetejétől mért távolság már számít, ez az érték viszont nagyon magas, különösen a vékony húroknál. Jobb közelítés lehet, ha lefogjuk a húrt az 1. bundnál, így mérünk a 2.-nál magasságot, aztán hasonló értékre törekszünk az elsőnél is a nyereg magasságának beállításánál. A vastagabb húroknál meg némiképp többre a húrok nagyobb kilengése miatt.


"Ha jobbra tekered a csavart, akkor homorítasz a nyakon, ha balra tekered, akkor kiengedsz belőle. Tehát: ha felfeküdt a húr, akkor jobbra, ha túl messze volt, akkor balra kell forgatnod"


Épp fordítva. Tovább inkább nem olvastam. :)

2016. okt. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Waff ***** válasza:

Habár én sem végeztem tized milliméteres beállításokat, azért szeretném megerősíteni a kérdezőt, abban az esetben ha egyedül szeretne belefogni ezekbe a (szerintem) alap beállításokba. Én egy tolómérő, egy 200 forintos,néhány papír szelet és egy 4-es imbuszkulcs segítségével lőttem be legutóbb, -igaz akusztikus- western gitáromat. Ez a túlzott, szinte már század milliméterekben megadott pontosság szerintem is felesleges, a legtisztább módszer ha csak "nagyjából" lövöd be a gitárodat. Én a homorúságot úgy állítgattam be kb. mint ahogy a cikkben le van írva, én 4 tizedet hagytam a 8-as bundnál, a bund és a húr között. A húrmagasságot a húrláb reszelgetésével finomítottam. A 12-es bundnál a mély húr és a bund közé betettem egy 200-ast (pont 2 mm), meg 1-2 papírcsíkot (ez pár tized volt) és így mértem be a körülbelüli 2,5 mm húrmagasságot. A vékony húr és a bund közé már csak a 200-ast méreteztem be.


"...mivel a gitárok eltérő magasságú bundokkal készülnek..." Ezt megcáfolnám, legfeljebb 1-2 tized milliméter eltérések vannak melyek szinte jelentéktelenek. Gondoljunk bele: ha egyik gitáron mondjuk 1 mm lenne a fogólap és a bund teteje közt a magasság, a másikon 2 mm, a 2mm-esen ha lefognál egy hangot jóval magasabban szólna, hisz lefogáskor jelentősen megtudnád nyújtani a húrt.


"..."Ha jobbra tekered a csavart, akkor homorítasz a nyakon, ha balra tekered, akkor kiengedsz belőle. Tehát: ha felfeküdt a húr, akkor jobbra, ha túl messze volt, akkor balra kell forgatnod"


Épp fordítva. Tovább inkább nem olvastam. :).."


Már ne haragudj meg, de állítottál már nyakpálcát egyáltalán? Pont így van ahogy le van írva! Ha jobbra (az óramutató járásával megegyező irányba) fordítod akkor homorítasz a nyakon, ha balra (az óramutató járásával ellenkező irányba)akkor meg egyenesítesz.

2016. okt. 31. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Úgy néz ki, nagyjából belőttem. A nyak szerintem kvázi egyenes, a húrmagasságot meg a bankkártyás módszer segítségével állítottam be, azóta nem hangolódnak össze-vissza a húrok. Egy hangszerész biztos bele tudna kötni, de szerintem tűrhető. Vittem már el máskor hangszerészhez, nem is kérdeztem, hogy mi a logikája, mivel pont azért fizetek, hogy ez ő tudja. Amúgy nem kérdezte meg, hogy nekem milyen húrmagasság ideális.
2016. okt. 31. 19:44
 8/15 anonim ***** válasza:

Waff, készítettem már pár gitárt, így nyakpálcát is állítottam, ez vele jár.


1-2 tizednél jóval nagyobb eltérések vannak különböző bundok között, a nyereg meg a híd magasságának a beállításával szokás ezt kompenzálni.

Ha az 1mm magas bund helyére 2mm magasat tennél, akkor a nyereg módosítása nélkül épp az ellenkezője történne annak, amit írsz, mert egy csomó bundra ráfeküdnének a húrok.


Balmenetes nyakpálcával még nem találkoztam, de jobbmenetesnél tartom az álláspontomat, ha jobbra (óramutatójárásba) tekerem, akkor a húrok ellenében feszítem, domborítom a nyakat. Ellenkező irányba tekerve hagyom, hogy a húrok homorítsák.

2016. okt. 31. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Helyesbítem magam, nem egy csomó bundra feszülnének rá a húrok természetesen, csak az elsőre. :)
2016. okt. 31. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

[link]


Az állítócsavart húzva (jobbra tekerve) az ívesen szerelt pálca igyekszik kiegyenesedni, ezáltal a nyakat magával húzva domborítja.

2016. okt. 31. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!