Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mit gondoltok arról, hogy...

Mit gondoltok arról, hogy egyre több manapság az olyan fiatal, akinek úgymond nincs kedve felnőni és kikerülni a nagybetűs életbe?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nos, kíváncsi vagyok a véleményetekre (egy ilyen kis eszmecsere), hogy szerintetek mitől van, vagy hogy ti is észrevettétek-e, hogy manapság elég sok olyan fiatal van, aki nem akarja elvégezni az iskolát (és most nem a rossz tanulókra gondolok), nem akar felnőni, nincs kedve ill. kimenni a nagybetűs életbe.


Lehet egyesek szerint ez gyávaság, de szerintem van benne valami. Egyre többször hallani és észre is lehet venni, hogy mennyivel rosszabb a helyzet mint teszem azt 50, 30 vagy akár 10-20 évvel ezelőtt. Itt most arra gondolok, hogy például annó ugye megvolt az, hogy "Na most akkor elvégzem a sulit, kikerülök, lesz egy jó állásom, szerzek pénzt, aztán építek házat, veszek autót, felnevelek egy családot és úgymond tovább adom a lángot".


Manapság már ilyet nagyon ritkán látni. Az ember tanul, élete egy jó nagy részét lényegében részben el is pazarolja rá - mivel irtó ritka az olyan iskola/egyetem, ami meg is tanítara egyes dolgokra a nagybetűs életből... mert ugye nem arra való - aztán ha kikerül az ember a gimiből, szakközépből vagy egyetemről/főiskoláról, akkor ott van, hogy hiába jó szakra ment - olyanra, amely elég keresett - nem biztos, hogy lesz is olyan munkája, ami neki jó lenne. Persze most nem arról van szó, hogy olyan válogatós az ember, de rengetegszer van az, hogy az ember elvégzi az egyetemet, aztán olyan állást kap, ami tényleg max. arra jó, hogy túléljen.


Az árak mennek fel, a fizetés meg megmarad. Arról meg hogy építek házat már nem is lehet beszélni. Mai világban ha valaki nem rabolt bankot, nem lopott, nem nyert a lottón vagy nem maffiózó, akkor saját pénzből egyszerűen szinte lehetetlen egy rendes családi házat felépíteni. Csakis az van, hogy felveszik az emberek az óriási hiteleket, amiket még az ükunokáik is fognak ezerrel fizetni.


Autó az könnyebb dolog persze, azt egyszerűbb manapság beszerezni - karbantartás és üzemeltetés az már más dolog.


Jelenleg én is egyetemista vagyok, és többünkön észreveszem, hogy nincs valahogy meg bennük az a hajtóerő, hogy "Na most akkor elvégzem ezt a sulit, lesz egy jó állásom és minden jó lesz".


Ehelyett (ez sajnos vagy nem sajnos velem is így van) azt látni, hogy "Na basszus... itt vagyok már X éve, még itt is leszek X évet. Aztán kikerülök valahová, talán sikerül állást szereznem, talán nem. Aztán még amilyen világot élünk, még meg sem fizetik rendesen).


Ti is találkoztatok ilyesmivel? Akár a ti körötökben, vagy valahol máshol? Mi a véleményetek erről? Tényleg idáig fajult a helyzet? Szerintetek rosszabb lesz?


2019. szept. 17. 19:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Én bevallom ilyen vagyok. Bár el szeretném végezni a sulit, félek a nagybetűs élettől. Attól, hogy jövőre érettségi utána meló van, és önnalosag. Már amennyire.

Itt pesten egy albérlet ára az egekbe van, de szó szerint, egyedül elköltözni, ha nem vagy gazdag, szinte lehetetlen. Egy idegennel összecuccolni, meg elég kockazatos.

Igazából, azt is beismerem, hogy élvezem, hogy ennyi a dolgom. Reggel felkelek, bemegyek 8ora utan hazamegyek, es tanulgatok, ennyi. Szeretem ezt.

Szakmunkásba jártam érettségi előtt, és ott ügye egy hét meló, egy hét suli volt. És ott rájöttem, hogy inkább szeretnek suliba járni.

Szóval én inkabb félek tőle.

18/l

2019. szept. 17. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Akiket ismerek és kimentek külföldre azok haladnak az életben, a normálisabbja szerényebb autót vett, de tud is félretenni, viszont egyikőjük az ottani nettó 700-800at feléli, konditerem, kiegészítők, 2.5 benzines autóval jár még boltba is.


Többségünk akik itthon maradtak, vegetálnak, szülőkkel élünk, legalább együtt vagyunk segítjük egymást ha kell, és én nem látom értelmét annak hogy a nettó 200-amból albérletbe menjek, és emiatt cseréljem le az autómat egy kis porszívóra, csak mert arra futná... Jó ez így, kor ide vagy oda pár éven belül 30 leszek, a pénz gyűlik, de nem látom a végét hogy belátható időn belül ingatlant vegyek.


Talán felkarol majd egy pénzes csaj, aki pont egy szerényen élő, de megbízható srácra vágyik :D Esetleg nyernék a lottón, akkor változna minden.

2019. szept. 17. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem mindenki fél a nagybetűs élettől, hiszen az valami teljesen új dolog, olyan, amit még nem tapasztaltak azelőtt soha. A félelem mellett pedig jellemző még, hogy sokan úgy érzik nem fogják megállni a helyüket a nagyvilágban, mert nem elég jók, nem értenek semmihez. Folyamatosan azt hallgatják a szüleiktől, tanáraiktól, rokonaiktól, hogy mit lenne érdemes tanulniuk, amivel el is tudnak majd helyezkedni a későbbiekben, és így sokan lemondanak az álmaikról, nem azt csinálják, amit szeretnének, hanem azt, amivel majd jól fognak keresni. Tehát sokan már eleve úgy vágnak neki, hogy kedvük sincs hozzá, hiszen negatív élményként élik meg az egész procedúrát.

Amikor a fiatalok, gimibe és általános iskolába járnak még nem kell foglalkozniuk semmivel a tanuláson kívül, és ez egy szép állapot, nincsenek problémáik (legalábbis nem olyan sok és nem olyan meghatározó), szórakozhatnak, bulizhatnak, mivel a szüleik általában boldogan támogatják őket anyagilag. Valljuk be, hogy ez a legkényelmesebb élethelyzet, sokan ezt megszokják és nem engednek belőle.

Abban sajnos igazuk van, hogy rengeteg diplomás pályakezdő fiatal munkanélküli vagy éppen nem a szakmájában dolgozik. A kitartás nagyon fontos, hiszen ha nem adod fel az álláskeresést biztos, hogy rátalálsz a számodra legalkalmasabb munkára. Az természetes, hogy bizonytalanok mihelyst kilépnek a nagyvilágba, de szépen lassan sikerül alkalmazkodniuk és beolvadniuk a tömegbe. Ha negatívan állsz a dolgokhoz akkor azzal csak a rosszat fogod bevonzani, nem azt mondom, hogy mindig legyél optimista, de azért ne csak a rosszat lásd.

Mindemellett ott a másik véglet is. A média is nagy mértékben befolyásolja a fiatalok nézőpontját, világszemléletét, és ezáltal rengetegen szeretnének influencer, énekes és ehhez hasonló szakmákban helyt állni, elhelyezkedni. Manapság már sajnos nem igazán akarnak dolgozni a fiatalok.

Remélem tudtam segíteni és ha bármilyen jellegű kérdés vetődne fel benned a témával kapcsolatban akkor írj nyugodtan, szívesen belemerülök a témába.

2019. szept. 17. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát igen, külföldön egy kicsit más a helyzet. De például én felvidéki vagyok... Itt ugye a minimálbér 520€ ha jól tudom. Ami nem sok. Rengetegszer van, hogy ha megemlítem a neten egyes helyeken, hogy mennyi itt a minimálbér (520€ per hó / 2,99€ per óra), akkor csak annyit kérdeznek, hogy "Te meg hol élsz?"


Elvégre ugye olyan helyen ahol a minimálbér 7€ fölött van bőven, ott azért könnyebb a megélhetőség valamilyen szempontból.

Mert ugye egyes áruknak az árába még itt beleszámítódik az is, hogy ugye be kell hozni, azt is fizetni kell aki behozza, aki árulja stb.


Én például vasúti szakra járok Zsolnán. Épp most készülök a harmadik évemre és sajnos a matek vizsga nem sikerült, szóval egy évvel többet fogok járni ide. De semmi kedvem nincs ahhoz, hogy most ha elvégzem a sulit (ami a minimum, hogy mérnök leszek, ami ugye 5 év, szóval még azért van időm) akkor mi lesz a nagybetűs életben.


Sokszor szokták mondani rádióban vagy TV-ben, hogy az átlagos háztartásnak szlovákiában képesnek kellene lennie arra, hogy havonta azt a "minimum 100€-t" félretegye.


Namost ez akkor baromság, hogy azt el nem lehet képzelni. A mi családunk nem nagyravágyó. Nem vagyunk az a fajta család, aki a drágább, legnagyobb minőségű dolgokat vennénk. Sőt, mivel kisvárosban lakunk (5000-7000 fő), családi házban, nagyon sokmindent megtermelünk mi is... ráadásul anyukám kertész.


Jelenleg anyukámmal és nagymamámmal élek együtt, és a hónap végére nem sok marad. Ezt nem panaszkodásból mondom, csak már nincs az, mint régebben volt, hogy az ember félretesz és egy pár év múlva vesz egy autót, vagy felújítja a házat. Most már tényleg javarészt minden kölcsönre megy. Anyukám a minimálbér felett olyan 100-150€-val keres. Kertészmérnök létére úgy, hogy lényegében a kisvároskánk köz-növényzetét (ha van ilyen szó) ő kezeli.

2019. szept. 17. 20:28
 5/6 anonim ***** válasza:
Én is ilyen vagyok, nem jelentkeztem egyetemre, mert nem lett olyan jó az èrettsègim, de már van mellé egy szakmàm is, most dolgozom és elköltöztem otthonról de elkezdtem egy felnőttkèpzèst, hogy azt tudjam még mondani, hogy diák vagyok, ez 2 év és már azon gondolkozom, hogy mi lesz a következő iskola...Nem akarok gyári munkàs lenni, nem akarok a társadalom rabszolgàja lenni, nem tudom mi lesz, ha egyszer nem leszek már diák, már azt is a fejembe vettem, hogy inkább leèrettsègizem újra és elmegyek egyetemre is később.
2019. szept. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ennek hosszútávon nem lesz jó következménye, az tuti.
2019. szept. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!