Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a véleményed a Hagia...

Mi a véleményed a Hagia Sophia szekularilzálását eltörlő török határozatról?

Figyelt kérdés
Egy ismerősömnél olvastam, de én meg azt sem tudom, eszik-e agy isszák, megkérdezni meg nem merem:D
2020. júl. 19. 18:38
 1/6 anonim ***** válasza:
9%
Az egyetlen pozitivum az iszlámban az antiszemitizmus (de a törökök szunniták elsöprő arányban így rájuk ez nem jellemző különösebben) a többi iszlám téma meg nem fehér embernek való
2020. júl. 19. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.

Nem merem megkérdezni mit jelent, de mindig ilyeneket ír ki Facebookra..

2020. júl. 19. 19:58
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha elolvasod a hírt szerintem egyértelmű. A Hagia Sophia továbbra is látogatható turistáknak, de mecsetként is működni fog. Ennyi történt. Nagyon fel lett fújva pedig igazából nem nagy változás.
2020. júl. 20. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

1. Én egyfelől azt gondolom, hogy Erdogan egy szűklátókörű nacionalista-populista diktátor. Egy sokakat lelkileg érintő szimbólumot kisajátítani nem szép dolog. Azonban ennél nagyobb bűnök is nyomják a lelkét.


2. Másfelől Ferenc pápát és Bartholomaiosz pátriárkát nagyra tartom emberi, társadalmi, kulturális és különösen környezetvédelmi (teremtésvédelmi) tanításuk miatt. Együttérzek fájdalmukkal, de azért nem teljesen értem meg azt.


3. Úgy gondolom továbbá, hogy a Hagia Sofia az emberiség közös kultúrkincse, része egyetemes történelmünknek, de ma már épp annyira keresztény mint iszlám kultúrkincs. Egyetértettem azzal, hogy múzeumként a keresztény és iszlám múltat is őrizte. Meghatott voltam amikor egyszer életemben eljutottam oda és meglátogathattam. Jó érzés volt látni évszázadok tanuját. Öröm volt látni Árpádházi Piroska magyar királylány és bizánci császárné (Szent László királyunk lánya és bíborbanszületett Nagy Mánuel bizánci császár édesanyja) mozaikját.


4. Mindezek előrebocsátásával engem nem zavar, hogy újra mecsetként is szolgál (miközben műemléki védelmét megtartják, a keresztény emlékek imaidőn kívül látogathatók maradnak). Az iszlám, a kereszténység és a judaizmus ugyanazt az istent imádja, Ábrahám, Iszák, Jábob istenét. Ez a nagyszerű templom építése óta mindig ugyanannak az istennek volt szentelve, csak eltérő történelmi korokban más rítussal imádkoztak hozzá.


5. Szerintem jó, hogy ebben a múzeumi funkcióit továbbra is betöltő, mégis egyértelműen szakrális épületben valaki újra imádkozik Istenhez. Méltó az épület múltjához. Én annyit változtatnék, hogy a látogatási időkben megengedném a keresztényeknek is, hogy magukban csendesen imádkozzanak itt, ha úgy érzik, hogy megtennék. Én úgy éreztem, akkor is amikor múzeumként meglátogattam. Sem a miatyánk, sem egy keresztény szabad ima nem szentségtelenít meg egy mecsetet sem, ha azt nem hangosan és nem másoknak tüntetőleg mutogatva végzik, hanem csak Isten dicsőségére tekintő szemmel. A mecset szent hely, ahogyan a keresztény templom is. A szent helyeknek a közös békét kell szolgálniuk. Én így gondolom.

2020. júl. 28. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ábrahám, Izsák, Jákob természetesen.
2020. júl. 28. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A Hagia Sophia a középkori kereszténység legjelentősebb temploma volt, amit a törökök véres brutalitással foglaltak el 1453-ban. Hatalmas gesztus volt, amikor Atatürk úgy döntött, hogy múzeumot csinál belőle, ez a megbékélést jelezte a vallások között. Erdogan a középkorba viszi vissza az országot.
2020. szept. 18. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!