Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mit tegyek magammal? Van-e...

Mit tegyek magammal? Van-e megoldás (persze azon kívül, hogy végleg feladom, értsd úgy, hogy az életemet adom fel)?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Én egy alapszakos, végzős egyetemi hallgató vagyok, és autista.

A következő levelet egy barátomnak írtam volna, de nem szeretnék neki panaszkodni, mert neki is elég gondja van most.


"Amúgy azért érzem úgy, hogy szakmailag alkalmatlan lehetek, mert senki sem ad lehetőséget például arra, hogy laboratóriumi munkát végezzek (viszont a szaktársaim könnyen kapnak ilyen lehetőséget, még a járványhelyzet ellenére is). Témavezetőt is nagyon nehezen találtam (és úgy érzem, hogy a legszívesebben ő sem foglalkozna velem, viszont bármelyik másik szaktársammal igen). Csak a rossz hírem terjedhet.


Úgy érzem, hogy nem vesz senki sem komolyan, mindenki gyerekszámba vesz, holott nem vagyok az, mert a jegyeim alapján igen is tudok legalább annyit, mint a szaktársaim többsége (na jó, a legkiemelkedőbb 5-10%-ot ne vegyük ide) és szellemileg nagyon is ép vagyok (tudod te ezt nagyon jól, 130-135 között van az intelligenciahányadosom a Mensa hivatalos tesztje szerint, 2 évig tag is voltam). Valószínűleg hiába szenvedem végig az egészet, mert én, a nyomorult kis fogyatékos, később sem fogok sehova sem kelleni. (Így van ez a többi szakmával is.)

Sokszor úgy érzem, hogy léteznem se kéne, hogy nincs értelme annak, hogy élek, mert haszontalan vagyok és csak másokon tudok élősködni, hiába teszek meg mindent azért, hogy ez ne legyen így.


Vajon így vihetem-e bármire az életben? Értsd úgy, hogy önállóan fenn tudom-e tartani magamat (alap dolgok: fedél a fejem felett és hogy mindig legyen valami kaja az asztalon), és lehet-e egy valamennyire megbecsült munkám? Ennyi nekem untig elég lenne.

(A "fedél a fejem felett" most jelentsen egy kis garzont, és a "kaja az asztalon" pedig egyszerű, hétköznapi ételeket. A megbecsült munka pedig valami olyan munka, amit azért nem szégyen bevallani egy társaságban, és a fizetésből ki tudom fizetni a lakhatásom + a rezsit, meg a kaját, tisztálkodószert, takarítószert, néha új ruhát, cipőt - tehát semmi felesleges rongyrázás nem lenne. Esetleg félretennék valamennyit, ha még marad.)"


Mit írnátok a barátom helyében?


(Igen, írtam már ki ide kérdést.)


2021. febr. 26. 23:44
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem önértékelési problémáid vannak. Lehet azért kezelnek máshogyan ezek az emberek, mert tudnak az autizmusodról, így másként néznek rád. Hány éves vagy?
2021. febr. 26. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nagyon durván önértékelési gondjaid lehetnek, szerintem keress fel egy olyan szakembert aki célzott pszichoterápiával a segítségedre lesz
2021. febr. 27. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Üdv, Mensa kolléga! Mit tanulsz az egyetemen?
2021. febr. 27. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#1 27 éves vagyok... Tudom, ciki, de így alakult. Nem azért, mert 7 éve bukdácsolok a 3 éves alapszakon.

#2 Biológia alapszakos vagyok.


Az a problémám, hogy pl. senki sem akart elvállani mint szakdolgozóját (aki végül a témavezetőm lett, sem szívesen), és nem kaptam laboratóriumi munkát (bezzeg a szaktársaim kaphattak).

A labormunkával nem elsősorban pénzt, hanem gyakorlatot szerettem volna szerezni - de erre sincs lehetőségem, hanem legfeljebb a 23423. ppt-t + előadást körmölhetem le és magolhatom be a vizsgák előtt, aztán szánalomból kaphatok rá egy négyest vagy egy ötöst, meg valami "jaj de ügyes vagy"-ot (mint valami hülyegyereknek, mikor megmutatja a rajzocskáját) és utána semmire sem használhatom az egészet. Nem tudom, hogy a szakmai alkalmatlanságon kívül mi más magyarázat lehet arra, hogy ilyen lekezelő velem mindenki. (Esetleg az autistákat nem szeretik, de ennyire nem?)

Senki sem mondja meg, hogy nincs helyem a pályán, de mindenki ezt érezteti velem - úgy, ahogy előbb írtam. (Mert annyira sem becsülnek... sőt még ajnároznak is... viszont ekkor csak elhúzzák az orrom előtt a mézesmadzagot, mert tudom jól, kik végeznek valóban nagyon jó, kiváló, értékes munkát (amit nekem mondanak...), és hát távolról sem én.)

Amúgy szerettem ezt csinálni, érdekes volt - ezzel nem baj, ha nem égtem volna ki a lehetőségek hiánya miatt. Nagyon régóta vágyom rá és várom, sokat tettem is érte, hogy kipróbáljam, mit tudok, de mindenki csak elutasít. Úgy érzem, hogy nincs értelme annak, amit csinálok.

Viszont ha nem vagyok rá alkalmas, nem túl jó döntés, ha további időt és energiát pocsékolnék rá, nem?

De a szakot az állami ösztöndíj visszafizetésének elkerülésére elvégezném azért.


Bocsánat az ingerült hangvételért, nem akartam Önt megbántani, csak kb. egy éve ezen tépelődöm minden nap."

2021. márc. 2. 00:24
 5/5 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy lett ebből magázás, mert mindig tegezem a barátomat xD mostanában túl gyakran írok a tanáraimnak meg a tanulmányi osztályra és talán összekeveredtek a dolgok...
2021. márc. 2. 00:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!