Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Használjátok azt a szót, hogy...

Használjátok azt a szót, hogy "pacsálás"?

Figyelt kérdés
2021. máj. 16. 10:34
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%
#7es vagyok, Fejér megyében élek, és szüleim, nagyszüleim is itt születtek és nőttek fel.
2021. máj. 16. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
100%

Én igen, szintén vízre vonatkoztatva. Mikor kicsi voltam, emlékszem, anyuék mondták, hogy "ne fürdessük őket együtt, mert olyan szépen fürdik egyedül, de, ha a kicsi ott van, nagyon pacsál" - ekkor kb 5 éves lehettem, öcsém 2.

Az udvari medencénél is ránk szoktak szólni, hogy ne pacsáljuk ki a vizet. A pacsál a fröcsköl szinonimája nálunk, kb ugyanolyan gyakran is használjuk.

Szintén fejéri válaszoló vagyok.

2021. máj. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:
#9: Én szabolcsi vagyok és a "pocsálás" szó sem használatos erre.
2021. máj. 16. 12:26
 14/24 anonim ***** válasza:
38%
Én szabolcsi vagyok, a családomban használják azt is hogy pocsol, meg hogy pancsol. Azt még sosem hallottam hogy pacsál...
2021. máj. 16. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
54%

14 És azt a szabolcsiak szokták mondani, hogy (krumplit) "pucul" valaki?

Mert mi azt mondjuk, hogy (krumplit) "pucol". (Ezt a krumplihámozásra). A neten láttam/hallottam ezt a "puculást".

2021. máj. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
76%

Én hoztam be a pocsolást a pacsálás mellé, pesti vagyok, nincs szabolcsi kötődés, szóval ez mellé. :D

Fejér/Somogy van rokonság, szóval talán onnan.


Egyébként nem ugyanaz, mint a pancsolás, a pancsolás inkább a vízben való játék nekem, a pocsolás/pacsálás meg az, mikor kifröcsköli valaki a vizet.

2021. máj. 16. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
54%
Én és akiket ismerek, mind azt mondjuk hogy pucol, de inkább a hámoz szót használjuk. Lehet nem vagyok vérbeli szabolcsi, pedig itt élek és itt nőttem fel. Viszont a "krumplilángos/ tócsni" az nálunk mindig is lapcsánka volt, van és lesz😂
2021. máj. 16. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
#17: Igen az itt lapcsánka. :) Sokan nem tudják miről van szó, akik nem itt élnek. Én Nyíregyházán élek, párom szintén Szabolcsban, csak ő 70 km-re innen. Néha mond olyan szavakat, amiket itt sem használunk Nyíregyen. Pedig egy megyében lakunk.
2021. máj. 16. 14:56
 19/24 anonim ***** válasza:
67%
Itt, Fejérben is lapcsánka a mi házunkban, igaz, azért, mert egy bózsvai vega receptkönyvből tanultuk el kb 15-18 éve. Előtte nálunk ilyen nem volt. Mamám hívta párszor tócsninak, miután anya annak kezdte hívni, de eleinte, mikor tócsnivá vált és kérdezték, kérek-e, fogalmam se volt, miről beszélnek😅
2021. máj. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%

Használjuk bizony. Mikor pl. mossuk a kocsikat a telephelyen, szoktuk mondani, hogy:

"ott a csatorna felett pacsálj, kevesebb tócsa marad" ill.

"fejezd már be a pacsálást, még az én kocsimat is le kell mosni".

Ide nem tartozik, de használjuk még a "cserpálás" szót is, ami azt jelenti, hogy az esővizes hordóban megbuktatjuk a vödröt ("kicserpáljuk belőle a vizet"), és az így kinyert vízzel végzünk apróbb takarítási, öblítési feladatokat.

Mindannyian budapestiek vagyunk, igaz, közel az 50-hez.

2021. máj. 17. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!