Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha az tudatlan rasszizmus, ha...

Ha az tudatlan rasszizmus, ha egy magyarországi származású fekete emberhez Budapesten angolul szólnak, mivel azt hiszik turista, akkor az erdélyi magyarokkal szemben ez mi?

Figyelt kérdés

Most hallgattam meg a Párnacsata podcast "Amit fehér emberként meg kell tanulnunk" című epizódját, amiben vendég Luca a Mi a FEMME podcasttől, és szóba került az, hogy Lucához (aki félvér, ha nem ismernétek esetleg) angolul szoktak szólni először, mivel azt hiszik, hogy külföldi. Ha jól értelmeztem, ezt ő tudatlan rasszizmusnak véli.


Miközben ezt hallgattam, eszembe jutott pár eset is (amiről tudomásom van), amikor azt hitték, hogy nekünk, erdélyi magyaroknak, nem a magyar az anyanyelvük.


1. A nővérem fogadott magyar lányokat, ilyen testvériskola programban. Az egyik lány egyszer megkérte anyumat, hogy mondjon valamit székelyül. De ugye, max pár szó van, amit a standard magyartól eltérően használunk a köznyelvben.


2. Az egyik barátom, amikor egyik alkalommal valami multizott magyarországiakkal, akkor azt mondták neki, hogy nagyon szépen beszél magyarul és megkérdezték, hogy hogyan tanult meg ilyen szépen magyarul? Arra már nem emlékszem, hogy mit válaszolt.


3. Amikor a nővérem kiment magyarba tanulni, akkor megkérdezték tőle, hogy nem nehéz neki írni, mármint azt hitték, hogy mi itthon nem tanulunk írni magyarul.


Még mintha Sebestyén Balázzsal is volt egy hasonló eset, de már nem vagyok benne biztos.


Ez az egész amúgy nekem egész vicces, mert hiába van 3x akkora tananyag magyar érettségiből, mégis a román az ami jól kifog az érettségizőkön.


Ezekből kiindulva azt gondolom, hogy valószínűleg ez más "külhoni" magyarokkal is megesett már. Ez az eset kicsit nem hasonló ahhoz, amit Luca szokott tapasztalni?


Persze, azt nem hiszem, hogy a bőrszíne miatt nem érné más hátrány, meg valószínűleg a fentebb említettet is naponta megkapja. De ettől függetlenül, nincs hasonlóság a két eset között? Mondjuk ezt nyilván rasszizmusnak nem lehet nevezni, mivel ugyan úgy egy rasszba tartozunk, de akkor minek?


2021. aug. 27. 00:46
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Rosszul írtam a kérdésben: nem tudatlan, hanem tudattalan, nem akaratos. Elnézést!
2021. aug. 27. 00:47
 2/14 anonim ***** válasza:
60%
Igen.
2021. aug. 27. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
En is egy feketehez angolul szólnék itthon. Egyszeruen azert mert nalunk a feher a megszokott, esetek 90%ban tenyleg nem is tud egy fekete itthon magyarul. Ez nem rasszizmus, nekem nincs veluk semmi bajom, hanem inkabb általánosítás, okkal. Kezdem ugy erezni, hogy neha az emberek mar mindenre dobálják ezt a rasszizmus szot..
2021. aug. 27. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
27%

Xenofobia, vagy valami ilyesmi.

A rasszizmus más.

2021. aug. 27. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez még csak nem is xenofóbia. Amíg nem úgy szólnak hozzá egy feketéhez (akár angolul, akár angolul), hogy "te büdös n...." vagy "te hülye turista", addig nem beszélhetünk idegengyűlöletről.


Egyszerűen csak olyan kevés a fekete M.o-on, hogy a nagy számok törvénye alapján tényleg inkább az a valószínű, hogy az illető külföldi (ahogy a 3-as válaszoló is mondta).


Én sem sértődtem meg, amikor Japánban folyton angolul szóltak hozzám, pedig tudtam japánul.

2021. aug. 27. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
*akár angolul, akár magyarul
2021. aug. 27. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
86%

Nem tudom ki ő, de félig értem és félig nem a vele kapcsolatos dolgot.

Magyarországon vagyunk, nekem valahogy alap, hogy magyarul először és ha nem értik akkor más nyelven, akárkiről is van szó.

A másik oldalról viszont külső alapján a tapasztalatunkat használva következtetést vonunk le, általánosítunk, de ezt nem tekinteném rasszizmusnak, nagyjából tudat alatt történik. Ez egy nemzetekről szóló (néhol inkább nagyobb területeket lefedő) dolog. Vannak jellemzők, amikről megismerjük őket. Németeknél jellemző pl fehér bőr, szőke haj, kék szem (a hasonló tulajdonságokkal rendelkezőkkel lehet keverjük őket, de nagyjából be tudjuk határolni). Vannak területek, ahonnan minden nap találkozunk több emberrel, ide is költöznek, nyaralnak. Más országokból viszont ritkán járnak erre, főleg nem laknak itt, kevésbé megszokott, hogy beszélnek magyarul. Szerintem innen eredhet a dolog.

Szigorúan véve biztos rá lehet fogni valahol a dolot, de szerintem nem különböztet meg negatívan senkit és még hierarchiát sem állít fel, a Google magyarázata szerint pedig ennek kell teljesülnie.



A határon túli magyarokkal nincs sok közös bennük véleményem szerint. Velük az a helyzet, hogy aki Magyarországon él, azt látja, hogy magyarul beszélnek az emberek. Néz egy videót amerikáról/angliáról, angolul beszélnek. A példa, hogy ahol él, az az anyanyelve. Erre bekerül egy szomszédos országba, ahol hiába tudja hogy magyarok laknak, meglepődik, hogy nem beszélik az "országuk" nyelvét, csak a "szomszédosét". Fogalma sincs hogy tud boldogulni. Nekem is automatikusnak tűnt, hogy erdélyben beszélnek románul, és mikor magam láttam jöttem rá, hogy nincs szükségük rá, mert a a szomszéd is magyarul beszél, a postás is, a boltos is és akárhová mész megértenek. Színte lehetetlen elképzelni, hogy egy ugyan olyan falu-tömb van ott is, mint itt ugyan olyan emberekkel, ugyan olyan tudással, mert nem gondolnánk. És ez a nehéz, elképzelni, hogy hány emberről van szó valójában, és annyi ember mire is képes együtt. Gondolom máshol is így van, Erdélyt tapasztaltam saját szemmel, erről tudok véleményt mondani.


Szerintem tehát a második esetben csak felfoghatatlan a dolog, ami az ott élőknek természetes, míg az elsőben következtetünk az addigi tapaszatlatunk alapján, amit mindenkivel mindig csinálunk, nem rasszizmusból tesszük egyiket sem.

2021. aug. 27. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
73%
Nagyon sok székely képzetlen és műveletlen proli, emellett pedig agresszív és rasszista. De ez nem csak felétek van így, ilyen emberrel tele a világ. Mifelénk elég elterjedt dolog, hogy amit nem értünk (és nem is akarjuk megtanulni) azt egyszerűen eltapossuk.
2021. aug. 27. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Rendkívül káros, hogy rasszizmusnak van ez beállítva. Én elhiszem, hogy a lánynak ez nem esik jól, de megtaníthatták volna, hogy milyen társadalomban él, és ő a kivétel.

A M.o-i feketék nagy része külföldi, emiatt róla is tévesen ezt feltételezték. Viszont ennek önmagában nincs negatív töltete, így teljesen indokolatlan és manipulatív rasszizmust kiáltani.


A székelyes példáit megállják a hyüket, az is ilyen. Feltételeztek valamilyen semleges dolgot az ismereteik alapján.

2021. aug. 27. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Bennem mindig van egy olyan érzés a székelyekkel kapcsolatban, hogy ők ilyen szupermagyaroknak vannak beállítva. Ha valakiről kiderül, hogy székely, akkor egyből ő legkülönlegesebb, legszebb... stb Míg ugyanezt pl a felvidéki, a kárpátaljai vagy délvidéki magyaroknál nem éreztetik, pedig nekik sem egyszerű. De tényleg többször tapasztaltam. hogy ha valakiről kiderül egy társaságban, hogy székely magyar, akkor egyből mindenki faggatja, mintha a Holdról jött volna. Ez nem irigység a részemről, csak nem értem mitől olyan különlegesek más külhoni magyarokhoz képest.


Aki meg színesbőrűként él egy más "alapszínű" országban, az meg ne sértődjön meg rajta, ha először külföldinek nézik. Tudomásul kell venni és el kell fogadni, hogy itt nem olyan multikulti a társadalom, mint pl a franciáknál ahol nagyon sok a étcsokiszínű ember, és akik franciák (ugye ennek is megvannak a történelmi okai).

2021. aug. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!