Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha az tudatlan rasszizmus, ha...

Ha az tudatlan rasszizmus, ha egy magyarországi származású fekete emberhez Budapesten angolul szólnak, mivel azt hiszik turista, akkor az erdélyi magyarokkal szemben ez mi?

Figyelt kérdés

Most hallgattam meg a Párnacsata podcast "Amit fehér emberként meg kell tanulnunk" című epizódját, amiben vendég Luca a Mi a FEMME podcasttől, és szóba került az, hogy Lucához (aki félvér, ha nem ismernétek esetleg) angolul szoktak szólni először, mivel azt hiszik, hogy külföldi. Ha jól értelmeztem, ezt ő tudatlan rasszizmusnak véli.


Miközben ezt hallgattam, eszembe jutott pár eset is (amiről tudomásom van), amikor azt hitték, hogy nekünk, erdélyi magyaroknak, nem a magyar az anyanyelvük.


1. A nővérem fogadott magyar lányokat, ilyen testvériskola programban. Az egyik lány egyszer megkérte anyumat, hogy mondjon valamit székelyül. De ugye, max pár szó van, amit a standard magyartól eltérően használunk a köznyelvben.


2. Az egyik barátom, amikor egyik alkalommal valami multizott magyarországiakkal, akkor azt mondták neki, hogy nagyon szépen beszél magyarul és megkérdezték, hogy hogyan tanult meg ilyen szépen magyarul? Arra már nem emlékszem, hogy mit válaszolt.


3. Amikor a nővérem kiment magyarba tanulni, akkor megkérdezték tőle, hogy nem nehéz neki írni, mármint azt hitték, hogy mi itthon nem tanulunk írni magyarul.


Még mintha Sebestyén Balázzsal is volt egy hasonló eset, de már nem vagyok benne biztos.


Ez az egész amúgy nekem egész vicces, mert hiába van 3x akkora tananyag magyar érettségiből, mégis a román az ami jól kifog az érettségizőkön.


Ezekből kiindulva azt gondolom, hogy valószínűleg ez más "külhoni" magyarokkal is megesett már. Ez az eset kicsit nem hasonló ahhoz, amit Luca szokott tapasztalni?


Persze, azt nem hiszem, hogy a bőrszíne miatt nem érné más hátrány, meg valószínűleg a fentebb említettet is naponta megkapja. De ettől függetlenül, nincs hasonlóság a két eset között? Mondjuk ezt nyilván rasszizmusnak nem lehet nevezni, mivel ugyan úgy egy rasszba tartozunk, de akkor minek?


2021. aug. 27. 00:46
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a hasznos hozzászólást! :)



7-es

Most már azt hiszem értem őket is. Eddig ebbe nem gondoltam bele. Köszönöm a felvilágosítást! :D


8-as

Hát, azzal nem tudok vitatkozni, hogy sok a paraszt nálunk. Ez lehet főleg annak is köszönhető, mert a többség úgy gondolja, hogy mindenkit is gyűlölni kell, aki más.

Igen, lényegében egy xenofób népség vagyunk, de szerintem nem csak mi. De ráadásul kétszínű is. Sokan vannak, akiknek van egy román ismerősük, velük jópofiznak, de ha nincs ott, akkor minden románnal együtt elküldik melegebb éghajlatra. Ami azért szomorú.

De persze nem állítom, hogy Magyarországon is ne lenne hasonló.


10-es

Székely vagyok, de én is ugyan így látom. Vannak olyan mondásaink, amik azért eléggé lenézőek másokra nézve (pl "Székely szarta a magyart", vagy még egy képen láttam "A székely is magyar, csak egy kicsivel több" - de mi is egészen pontosan az a kicsi?). Pedig mi se csináltunk többet, minthogy ide születtünk, és kész. Mi is ugyanolyan emberek vagyunk.

2021. aug. 27. 10:40
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért van ennyi kérdése a Magyarországon élő magyaroknak a határon túliakhoz, mert kb. ahány család, annyiféleképpen van náluk a nyelv, iskola, minden egyéb. Van egy csomó határon túli magyar ismerősöm és jártam is már magyar lakta területen egy szomszédos országban. Azt tapasztaltam, hogy egyáltalán nem egyértelmű, hogy ki milyen nyelvet beszél, tanul, használ. Van, aki otthon magyarul beszél, de olyan iskolába jár(t), ahol nincsenek rajta kívül magyarok és az adott ország nyelvén folyik a tanítás. Van, aki a munkahelyén beszéli az országa nyelvét. Van, aki otthon is, mert az egyik szülője román/szerb/szlovák, a másik viszont magyar. Van olyan is, aki egy-két szót tud csak kinyögni az adott nyelven, mert eddig mindenhol a magyart használta. Szerintem semmi rasszizmus nincs abban, ha ez összezavarja a Magyarországon élőket. Ha valakinek egyetlen határon túli ismerőse van és ő mondjuk folyékonyan beszél az adott ország nyelvén, akkor az illető teljesen jogosan hiheti azt, hogy arrafelé mindenki ugyanilyen jól beszél mondjuk románul.


A félig fekete lány esetében maximum annyi "rasszizmus" történt, hogy amiatt szóltak hozzá angolul, mert ránézésre megállapították, hogy az itt "megszokottól" eltérő a kinézete és ez alapján azt feltételezték, hogy külföldi. Szerintem semmi rasszizmus nincs abban, ha megállapítok olyan szemmel látható, külső tulajdonságokat, mint a bőrszín, hajszín, stb. Ez alapján nem tartok senkit sem többnek, sem kevesebbnek, mint bárki mást. Simán csak jót akartak neki azzal, hogy angolul szólnak hozzá, mert ha tényleg külföldi (mint az itt élő feketék 90%-a), akkor csak az idejét pazarolják azzal, ha magyarul beszélnek és magyarázkodnia kell, hogy bocs, nem értem, angolul beszélj légyszi.

2021. aug. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Sok a buta ember, de mindenhol.

Mi is mikor egyszer ilyen testvériskolás programban voltunk, s jöttünk ki a bentlakásból, egy csapat ottani diák odaszólt nekünk, hogy "Bună". Az oszink azt mondta, hogy fel se vegyük, mert nagy ez az iskola, s bár van rendészet szak is (amit inkább mutogattak nekünk), virágkötés is van mellette, ahol olyan a színvonal mint nálunk XY iskolában. (Azok mennek oda, akiket máshova fel se vettek, szóval nem az eszesebbek)

2021. aug. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
18%
Tudattalan rasszizmus? Te még biztos nem jártál Magyarországon. Rengeteg magyarországi magyar szándékosan fog lerománozni, mert tudja, hogy az neked sértő. Meg mert egy tetű szar. Aztán meg nekiáll álnaivkodni, hogy most miért, románnak lenni szégyen? :D És ez valami elfogadott, normalizált viselkedés ezeknél. Semmi közösséget nem tudok érezni velük, nem tartom őket semminek sem, nemhogy magyarnak.
2021. nov. 3. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!