Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ezeknek a családneveknek mi...

Ezeknek a családneveknek mi az eredetük?

Figyelt kérdés

Régebben olvastam, hogy az emberek egy idő után foglalkozás (pl. kovács, asztalos), külső jellemző (pl. kis, nagy, kövér), az egyénre jellemző földrajzi hely -pl. ahova járt dolgozni, vagy ahol élt, vagy ahol született- (pl. német, horvát(h), szegedi) alapján különböztették meg egymástól, így nemzedékről nemzedékre kialakultak a családnevek. Van pár olyan családnév, aminek nekem nem egyértelmű az eredete


-Gál

-Gaál

-Darabos

-Pánti

-Sólyom

-Aranyosi

-Orbán

-Gargya


Ezeknek a családneveknek mik az eredeti jelentésük, illetve hogy vált belőlük családnév?



2022. jan. 22. 23:08
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Gyakori hogy keresztnévből családi lett (az apa neve után), ebbe a sémába tartozik az Orbán, Gál.

Aranyosi helynévi képző, mint a Szegedi. (Talán a Pánti is.)

[link]

Állatnevek is gyakori családnevek (Sass, Farkas, Sólyom stb), itt talán valami ősi totemes népi hitvilág továbbélése játszhatott szerepet.

Gargya szerintem nem magyar eredetű.

Darabos talán személyes tulajdonság, mozgásra utalhatott. Lásd még Balog, Sánta.

2022. jan. 23. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A Gál/Gaál, Orbán és Gargya nem magyar eredetű vezetéknevek. Az Aranyosi földrajzi névből keletkezett.
2022. jan. 23. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
én nem értek hozzá, de nekem a "Gargya"- szóról a meggyárgyul jut eszembe; vagy hogy pl valaki esetleg kicsit olyan bambán, bambin néz. lehet, hogy butaságot írok, puszilok mindnekit.
2022. jan. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
*mindenkit; és bocsi,ha nemjót írtam.
2022. jan. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

*meg még az is eszembe jut, hogy esetleg valaki sokat gurgulázik, gargalizál a vízzel, és akkor tehát, hogy pl akár ez esetleg egy hangutánzó szóból is jöhetett; meg még kicsit tényleg olyan "patakos" hangulata is van annak a szónak, hogy úgy amikor hullámzik, úgy "gluggyog"/ ilyen "blutty-blutty" amikor így rámegy a víz egy kőre, vagy nekiütközik egy kőnek; és akkor úgy arról visszacsapódik, és annak a hangja. Vagy pedig még akár esetleg,hogy valaki sokat beszél, és sokat hablatyol mindenféléről- ezt most nem rossz értelemben írom; és akkor tehát úgy, hogy mindenhez van valami hozzáfűzni valója akár esetleg. Vagy például lehet olyasmi is, hogy valami madárnak a hangját szerette utánozni az illető, és akkor, pl olyasmi, mint a varjú károg; hogy akkor pl lehet, hogy valamilyen madár meg pl gargyog; és akkor azt utánozta sokat; és akkor arról ragadt rá ez. bocsi,ha nem jókat írtam; ezek jutottak eszembe; én nem_ismerek ilyen nevű embert.


Darabos meg pl lehet, aki sokat számolt, vagy akár esetleg mindig nagyon megfontoltan, néha lehet, hogy akár pl túlozva is, "darabosan" beszélt; hogy ilyen kimérten is pl, vagy hogy nagyon szaggatva. Remélem, jót írtam.

Pánti, meg Aranyosi lehet hogy pl hajpántokat gyártott, vagy ez valamilyen helynév is lehet/lehetett akár, hogy Pánt/Pánti, meg az Aranyos is; de szóval lehet köze pl valakinek a személyiségéhez is, hogy aranyos; hogy olyan kis ,,aranyosi-baranyosi" :) , vagy pl nemtom, lehet, hogy pl ékszerészség, vagy bányászattal összefügghetett; vagy pl csak gyűjtötte az ilyesmiket. Sólyom meg a madárka. Asszem ennek a madárkának a másik neve a turul. Remélem, jókat írtam.

2022. jan. 25. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!