Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan látják az írott szövege...

Hogyan látják az írott szöveget a diszlexiások? Vagy nem lehet ezt általánosítani?

Figyelt kérdés

Érdekelne élménybeszámoló is diszlexiásoktól. Például, hullámosan látják a sorokat a szövegekben egyesek? Vagy szétesően? Hogyan élik, élték meg a javulás előtt a diszlexiások az olvasási nehézségüket?


Van itt egy video erről, de nem tudom, mennyire általános a kép erről:

[link]



2022. dec. 21. 05:31
 1/5 anonim ***** válasza:
88%

Nekem volt diszes ismerősöm, sokat beszélt erről. "Elfelejti" melyik is volt, összekeveri őket. Szóval, ha lát külön egy b betűt, akkor felismeri, de szövegben nagyon kell koncentrálnia mert több is van belőle, és onnantól, hogy ránézett, nem is fog egyből megmaradni a fejében, másik betűre megy, már nem tudja előtte mi volt, csak lassan, nehezen megy neki az olvasás.


Ha belegondolsz te sem tudod megmondani, mit csinálsz olvasáskor, hanem csak ránézel a szövegre és tudod, mert az agyad rááll. A szemük pont ugyanolyan, nem ugrálnak nekik a betűk, csak nehezebben ismeri fel az agyuk tömegben őket vonalak, jelek halmazának tűnik. Kicsit olyan, mint azok a feladatok, amikor b közül kell kiválasztanod a d betűt, nagyon kell koncentrálni a részletekre, hogy felismerd őket, mert elsőre mind hasonlónak tűnik.


Egyébként engem az érdekelne, hogy aki diszes, számok halmazánál miért nem zavarja? Már szakítottak barátnőmék, szóval esélyem nem lesz megkérdezni, hátha valaki ír.


Ne azt képzeld, hogy ugrál nekik, hanem koncentrációs nehézség, agyi működés eltérése.

2022. dec. 21. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, a laterális problémák is fennálnak, mint b illetve p , erről tudok. Köszi a választ. :) Érdekel mind többek tollából, szemszögéből is.
2022. dec. 21. 05:53
 3/5 anonim ***** válasza:

Én diszlexiás és enyhe diszgráfiás vagyok. Ez ami az írással és a betűkkel foglalkozik az a diszgráfia. Ez a videó nem igaz. Lehet, akik nagyon erősen ebben szenvednek, azoknak van valami hasonló, de nekem nincsen és szerintem ez egy hülyeség. Nálam annyiban merül fel ez a gond, hogy a "d" és a "g" betűt sokszor keverem írásban és van, hogy sok olvasás után sem tűnik fel a probléma. Például mikor ide írok és valamilyen szót pirossal aláhúz, akkor kell idő, hogy rájőjjek mi a baj vele. Szerencsére kiír lehetséges szavakat a tefelonon a billentyűzet így ha látom a kettő szót egyszerre, akkor általában meg tudom mondani, hogy ja basszus annak az nem "aggig" hanem "addig". Illetve van olyan, hogy ott van elöttem a szó látom a betűket, de valahogyan nem tudom elolvasni és kell egy kis idő, mire az agyam összerakja, hogy mi is van odaírva. Olyan mintha egy pillanatra elfelejtenék olvasni. Ezért sem tudok folyamatosan olvasni és sokszor nem is azt olvasom, ami oda van írva.

De mint mondtam vannak nálam diszgráfiásabb (?) emberek is. Nekem inkább a diszlexia okoz nagyobb gondot.

2023. jan. 3. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm h megírtad magadról! :)

Jöhetnek még megélések a diszlexiáról.

2023. jan. 4. 00:36
 5/5 anonim ***** válasza:

Rólam is hitték annak idején, hogy valami diszem van, de sosem nézettem meg magam. Azért, mert az írásban is gyakran felcserélem a betűk sorrendjét, az olvasásnál is néha más szavakat olvasok fel és amikor egy számsorozatot lediktálnak, néha felcserélem a sorrendet.

Én most járok egy nyelvtanfolyamra, néha csak annyi a gond, hogy a szavakban 1 szótagot felcserélek vagy 1 betűt nem úgy jegyzek meg, de ez belefér szerintem.

Ha kapunk szöveget, azzal sok gondom lesz. Általában a második bekezdésre azt veszem észre, hogy nem is figyelek oda, nem marad meg semmi bennem.

2023. aug. 3. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!