Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Milyen világban élünk? Miért...

Milyen világban élünk? Miért vagyunk ilyenek, emberek?

Figyelt kérdés

[link]



Közben a járókelők tétlenül szemlélik az eseményeket, tőlük akár meg is ölhetnék a szerencsétlen nőt, a közeli Foot Locker bolt alkalmazottja pedig a biztonság kedvéért belülről bezárja az üzlet ajtaját.

Közben egy járókelő átlépi a földön heverő illetőt, és bemegy a Loot Lockerbe vásárolni, mintha mi sem történt volna.



Sokszor megfordul a fejemben, hogy gyakorlatilag a metró megállójában erőszakolhatnának meg, több mint valószínű, hogy egyetlen körülöttem tartózkodó ember sem jönne a védelmemre. Miért?


2022. dec. 27. 09:33
1 2
 1/11 Psycho ***** válasza:
100%

Ez a szociálpszichológiában egy bő fél évszázada, bystander-effektus (járókelő-hatás) néven ismert jelenség. A 28 éves Kitty Genovese 1964-ben történt esete hívta fel erre a figyelmet, akit a nyílt utcán késeltek meg, és senki nem tett semmit, szegény meg is halt, mire kiért a mentő. :(



Wikipedia cikk alapos magyarázattal:

[link]


Ha jobban szereted a videókat, itt egy az említett esetről + a magyarázatról (magyar felirattal):

https://www.youtube.com/watch?v=SVIhuxE8Djw

2022. dec. 27. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ennek a pszichológiai jelenségnek neve is van, bystander effect. A lényeg, hogy minél többen látnak egy balesetet vagy egy ilyen eseményt a valahogy annál jobban szétosztódik a felelősségérzet. Ez csak a kivonatolt tartalom, elég jó kutatások is vannak a témában. Plusz ráadásul ez nem baleset, hanem van két agresszor, tehát a többi ember nem akar belebonyolódni, megkockáztatni a sérülést. Ami szintén szürreális, hogy a biutonsági őr kb asszisztál hozzá.


Bár számomra az is érthetetlen, hogy nem tettek feljelentést az ügyben. Nem áldozathibáztató kívánok lenni, de ha ő is ennyiben hagyja a dolgot akkor ugyan mire számítunk?


Velem kb egy hónapja történt meg hogy a villamosmegállóban összeesett valaki, 2 idős néni, én meg egy hölgy mentünk neki segíteni de egy ideig csak kimeredten feküdt. Ahogy megérezték a pia szagát a nénik angolosan távoztak és felszàlltak a következő villamosra. Hát mi ketten több mint egy óràig szobroztunk és őriztük a saturészeg nőt mire elvitte a mentő. Közben egyébként többen is kérdezték hogy segíthetnek e, szóval nem volt vészes ilyen szempontból a helyzet.


Amúgy őszintén szólva nem tufom hogy én a linkelt szituációban csináltam e volna valami érdemi dolgot. Én se akarnám hogy nekem menjenek, az USA meg pont az a hely ahol minden lyukban lapul egy fegyver (pont ezért hihetetlen a biztonsági őr tétlensége)


Az hogy az embernek a szociális érzékenysége valamilyen szinten tompul a nagyvárosokban szerintem kb elkerülhetetlen. Magamon is tapasztalom és valahogy érthetőnek is tartom

2022. dec. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%
Mert az embereket nem érdekli hogy másokkal mi történik, csak maguk
2022. dec. 27. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%
Ó, dehogynem érdekli. Tenni nem akarnak inkább. Azt majd más. De a bulvársztorira mindenki kíváncsi.
2022. dec. 27. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Hát kb annyi, h mindenki a másikra vár, h majd vki más odamegy. Meg mindenki siet vhova, nem érnek rá. Vagy hülyén éreznék magukat odamenni, mert gátlásosak, félnek az idegenektől, szoc.fóbia, ilyenek. Meg mert nem akarnak belekeveredni.
2022. dec. 27. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%

Pont pár hete történt az 110-es buszon, hogy a Keletinél felszállt egy háborodott kocsmatöltelék a középső ajtónál, aztán mindenkit elkezdett a buszon konkrétan fenyegetni, hogy "mindenki ellen kiállok, na gyertek retkek, na mivan beszari nyulak" meg ezeknek a különböző fajtái, és a reakció a következő volt: a nők elkezdtek a busz két végébe menekülni, a nagy bátor férfiak meg bedugott füllel elfordultak és néztek ki a fejükből vagy ki az ablakon. Ez a gyökér meg több megállón keresztül félelemben tartotta az egész buszt. Hab a tortán, hogy a buszsofőr sem reagált semmit, szóval nem csak az amcsiknál beszari birka a nép.

Mielőtt valaki belém kötne, én azért nem léptem semmit, mert rokkant vagyok és mankóval járok.

2022. dec. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
88%

A közösségi média óta, illetve mióta az emberek tudatos és szisztematikus egymás ellen fordítására, a köztünk lévő feszültségek kiélezésére iparágak épültek, azóta alapjaiban megváltozott az emberek egymáshoz való hozzáállása, a lehető legrosszabb irányba.


Totálisan leértékelődött az egyén és a társas kapcsolatok, minőségi barátságot szinte lehetetlen kialakítani, a szolidaritás ma már nevetséges ábránd, random idegeneknek pedig a többség egy pillanat alatt képes a halálát kívánni. Ennél a hírnél is szörnyűbb volt, amikor egy 18 éves srácot, aki éppen öngyilkosságra készült, arra buzdítottak ordítva, hogy ugorjon le és dögöljön meg végre, ez ráadásul Magyarországon történt. Tragédia, hogy milyen szintre süllyedt a közmorál.


[link]

2022. dec. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
7, igen, az tényleg nagyon undorító volt, hogy kikiabáltak neki a kocsikból, hogy ugorjon le. Miféle véglény "emberek" voltak azok...
2022. dec. 27. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
53%
Ha jól látom, négerek voltak, és ha azok ellen lépsz fel, majd rád fogják, hogy rasszista vagy.
2022. dec. 27. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ezé' kell fialni kölyköt mindenkinek Mo.-n is, vagy még 1-et...
2022. dec. 27. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!