Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Eltartási szerződés - jól...

Eltartási szerződés - jól csinálom?

Figyelt kérdés

Egy hónappal ezelőtt kötöttem tartási szerződést egy édes 80 éves bácsival a házára. Jó kapcsolat volt a miénk. A szerződéskötéskor megállapodtunk abban, hogy mivel magányos és fél egyedül élni a házban, így a felső szintre költözöm és a tartást is így nyújtom. Az elmúlt egy hónapban viszont a bácsi érezhetően kezd kifordulni magából, szokatlan neki a helyzet, ezáltal egy olyan arcát is kezdem megismerni, ami teljesen eltér attól az embertől, akivel én szerződést kötöttem.


Fontos: Ő korábban egyedül élő, özvegy bácsi volt, akit az utóbbi időszakban többször találtak meg romák és csak a szerencséjének köszönhető, hogy nem törtek az életére. Szellemileg ép, azonban demencia kezdeti jelei mutatkoznak rajta, fizikailag viszont már annyira rosszul “áll”, hogy bot/járókeret/rollátor használata nélkül menni sem tud pár méteren túl. Még nyár óta is romlott a járása. Barátai, családtagjai nincsenek, csak a házáért álltak páran sorba. Én voltam az egyedüli igaz barátja, tényleg szeretettel állok felé. Ezt tudta ő is és emiatt szerette volna vagy rám hagyni a házat, vagy nekem ajándékozni, netán tartási szerződés útján.


Megkötöttük a tartási szerződést, én tisztességesen csinálom a dolgom.

Az öreg viszont október eleje óta nyolcszor szállt vitába és ordítozott velem. Először egy, az örökségére hajtó “barátnője” uszításából kezdte el kérlelni, hogy falazzuk be az alsó szintet neki, mert én majd ki fogom őt onnan túrni és kidobom az utcára. No comment. Majd folytatódott mindenféle, a tudatlanságából fakadó dolgokkal, ezeket követően pedig azért ordítozott velem, mert meg szeretne 80 évesen tanulni számítógépezni és okostelefont használni, és én milyen szemét vagyok, amiért nem tanítom meg ezekre. Most azt találta ki, hogy fáj a foga, ő magánfogászatba kívánkozik menni állapotfelmérésre, foghúzásra, gyökérkezelésre, kettő fogának a pótlására, vagy ha szükséges az egész beépített fogsorának a cseréjére a saját költségén. Mindezt azért, mert egy hátsó foga hiányzik, a másik hátsó foga meg mozog. Volna is rá annyi pénze, én viszont húztam egy határt, és nemet mondtam, mivel teljesen nonszensznek érzem.


Én úgy gondolom, hogy egy 80 éves öregfiú, aki járni nem tud, ráadásul fogat sem mos, az ne akarjon 5-700 ezer forintokat, rosszabb esetben milliókat elkölteni fogra. Más kérdés, ha egy olyan korabeli idősember teszi ezt, aki tényleg igényes magára, és indokolt a fogpótlása, de ez az öreg nagyon igénytelen, és semmi szüksége rá.



Mit gondoltok, jól tettem, hogy megtiltottam neki? Netán túlmentem egy határon? Ti mit kezdenétek akkor, ha kötnének egy addig kedves idősemberrel egy ugyanilyen szerződést, majd az pokollá teszi az életetek? Szeretetotthon? Szerződés felbontása?



nov. 6. 02:18
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
77%
"Én úgy gondolom, hogy egy 80 éves öregfiú, aki járni nem tud, ráadásul fogat sem mos, az ne akarjon 5-700 ezer forintokat, rosszabb esetben milliókat elkölteni fogra. " Nem értem, miért te akarod eldönteni, hogyan kezelje a fogait. Szerintem inkább te teszed pokollá az ő életét.
nov. 6. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 A kérdező kommentje:
1-es válaszoló: Szerintem pedig semmilyen rálátásod nincsen a bácsival való kapcsolatomra, úgyhogy a véleményedet elutasítom. Mindenki, aki ismer és tud erről a kapcsolatról, látja, hogy ez nagyon nem így van, az öregfiú mindent megkap, és nagyon nem úgy élt korábban, mint most. De azért köszönöm, megírtad a véleményed. Aki pedig minden kérés ellenére nem mos fogat hónapokon keresztül és bűzlik a szája, az igenis ne költsön beépített fogra.
nov. 6. 02:36
 3/31 anonim ***** válasza:
69%

Akkor mi a kérdés, cuni?

Ha leszarod mindenki véleményét, mert nem ismernek, akkor mi a f.szt szeretnél?

Csináld, ahogy akarod.

nov. 6. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
94%

Igen ,nem véletlen ez .

Eddig felületesen ismerted.

Nem véletlenül van az a mondás,hogy lakva ismeri meg az ember a másikat.Ès itt még van ez a furcsa viszony is.

Szóval nehéz, kényes szituáció.

Hát nem könnyű fàba vàgtad a fejszèdet.

Ha már pelenkàzni is kell màr és járni se fog tudni akkor nyugdíjasotthon.

De nyilván az meg neki nem fog tetszeni.

Azon kívül ő is úgymond kidobhat tèged.

Egy ismerős 7 évig àpolta a nyugdíjast mire a lakás az övé lett .

Szóval megdolgozott érte

nov. 6. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
100%

Demenciával sajnos együtt jár az agresszió, a realitás torzított észlelése, kognició hanyatlása, stb. Igen, benne van a pakliban az, hogy pokol lesz az életed, ha rokona vagy, ha nem.


sok szerencsét.

nov. 6. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az értelmes válaszokat.


Igen, azt kifelejtettem, hogy a szerződés megkötése után kb. 3 nappal később egyik reggel ébresztettem és vittem fürdeni, egy odaszáradt kaki folt volt az addig tiszta lepedőn és akkor derült ki, hogy a bácsi inkontinencia tüneteit produkálja és álmában bepisil, bekakil. És igen, azóta pelenkát hord, és az egyik fürdetés alkalmával, amikor vette le a pelenkát, láttam, hogy abba is belekakilt. De pelenkázom én, ez nem akadály.


“Ha leszarod mindenki véleményét, mert nem ismernek, akkor mi a f.szt szeretnél?

Csináld, ahogy akarod.”


Nem szarom le mindenki véleményét “cuki”, de azokét, akik fotelből dobálják a sárt rám és fogalmuk sincs egy idősember gondozásáról, azok inkább maradjanak csendben. A bácsi ezelőtt kényszeres gyűjtögető életmódot folytatott, a házban eddig közlekedni sem mehetett a sok lomtalanításról elhozott bútortól, szeméttől. Szakadt ruhákban, fürdetlenül, büdösen és koszosan járta a környéket a szakadt banyatankjával, mindenhol hajléktalannak nézték, néha a boltokból is kidobták. Nagyon komoly munka volt mind lelkileg, mind anyagilag kidobáltatni minden kacatot a házból, kitakaríttatni az egészet, egereket kiirtatni, az egész házat kifestetni, és normális bútorokat, mindenféle új ruhaneműt venni neki szintén saját költségen, mert neki tulajdonképpen semmije nem volt. Szerintem jogosan “borulok ki”, hogy ilyen tények ismeretében, mégis minek szeretne valaki fogat pótoltatni, ha amúgy semennyire nem ad önmagától semmire? Hagyta a házat lepusztulni, és ő maga is egy csöves benyomását keltette. Plusz vannak dolgok, amiket 80 évesen az ember már egyszerűen nem csinál meg. Nem massza meg a Kilimandzsárót, nem jár belvárosi kocsma túrákra a haverokkal, nem ekkor kezd el okostelefont használni és… nem, nem csináltat beépített fogsort milliókért. Pláne ha nem mos fogat. Ennyi.

nov. 6. 07:17
 7/31 anonim ***** válasza:
83%
Nem értem, hogy tilthatod meg neki, hogy a saját pénzéből az egészségére áldozzon. Netalán bármire elköltse a saját pénzét. Arra kötöttetek szerződést, hogy tied lesz a ház, ha gondozod. Nem arra, hogy a felügyelőtisztje leszel. Szereptévesztésben vagy.
nov. 6. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
68%

Jó, hát ezeket mind a vagyonért csinálod/tad...

Számítani lehet(ett) rá, h nem lesz egyszerű.

Akkor házra fel, ne sírjon a szád.

nov. 6. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
74%

"Most azt találta ki, hogy fáj a foga, ő magánfogászatba kívánkozik menni állapotfelmérésre, foghúzásra, gyökérkezelésre, kettő fogának a pótlására, vagy ha szükséges az egész beépített fogsorának a cseréjére a saját költségén. Mindezt azért, mert egy hátsó foga hiányzik, a másik hátsó foga meg mozog. Volna is rá annyi pénze, én viszont húztam egy határt, és nemet mondtam, mivel teljesen nonszensznek érzem.



Én úgy gondolom, hogy egy 80 éves öregfiú, aki járni nem tud, ráadásul fogat sem mos, az ne akarjon 5-700 ezer forintokat, rosszabb esetben milliókat elkölteni fogra. Más kérdés, ha egy olyan korabeli idősember teszi ezt, aki tényleg igényes magára, és indokolt a fogpótlása, de ez az öreg nagyon igénytelen, és semmi szüksége rá."



Rosszul gondolod. Remélem lesz valaki, aki kivag q házból és megoldja az eltartasinszerzodes semmissé tételét

nov. 6. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
66%

"Most azt találta ki, hogy fáj a foga, ő magánfogászatba kívánkozik menni állapotfelmérésre, foghúzásra, gyökérkezelésre, kettő fogának a pótlására, vagy ha szükséges az egész beépített fogsorának a cseréjére a saját költségén. Mindezt azért, mert egy hátsó foga hiányzik, a másik hátsó foga meg mozog. Volna is rá annyi pénze, én viszont húztam egy határt, és nemet mondtam, mivel teljesen nonszensznek érzem.



Én úgy gondolom, hogy egy 80 éves öregfiú, aki járni nem tud, ráadásul fogat sem mos, az ne akarjon 5-700 ezer forintokat, rosszabb esetben milliókat elkölteni fogra. Más kérdés, ha egy olyan korabeli idősember teszi ezt, aki tényleg igényes magára, és indokolt a fogpótlása, de ez az öreg nagyon igénytelen, és semmi szüksége rá."



Ès ha most akarna igényes lenni? Sose késő. Egyáltalán hogy tiltod meg neki??

nov. 6. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!