Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Rosszul gondolom vagy tényleg...

Rosszul gondolom vagy tényleg nem mindenkinek automatikus ilyen esetekben a visszategezés?

Figyelt kérdés
40es férfi vagyok, boltban dolgozom. Úgy szoktam, hogy a ránézésre velem időseket és a fiatalabbakat tegezem, az idősebbeket nem, de ha ő tegez, akkor minden további nélkül visszapertuzom. Hozzánk elsődlegesen férfiak jönnek (barkácsbolt), senki nem kérte ki magának az ilyen megszólítást, lazán kezeli mindenki. Ugyanakkor azt vettem észre, hogy - bár nem nézek ki idős embernek - nem mindenki akar vagy mer automatikusan visszategezni, leginkább a fiatalabbak. Pl. a társasházban ahol lakom, ott is többször "Helló"-ra "Jó napot" a válasz, de szóltam érte, nyugodtan tegezzen vissza, akkor már "köszi, akkor helló" és onnantól már így megy tovább. Egyébként amikor annak idején gyakorlaton voltam, ott egy elektronikai gyárban az ötvenes művezető szaki is szinte minden fiatalnak külön szólt, hogy ez munkahely, ahol most erre az időre kollégák vagyunk és merjék már őt visszategezni korra való tekintet nélkül. Én ezt egyébként is így tettem, és ő sem értette azt amit most én sem, mert szerintem az idősebb által fölajánlott tegezést automatikusan lehet viszonozni. Vagy mégsem? Szerintetek?
jan. 21. 19:57
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
91%
Automatikusan lehet viszonozni, viszont nem illik automatikusan letegezni ismeretleneket akkor sem, ha fiatalabbak. Illik felajánlani a tegeződést, ahogy a művezető tette. Erre egy boltban nincs igazán lehetőség, így az illem szerint magáznod kell a vevőket.
jan. 21. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
72%

Én nagyon tradicionális vagyok, én szeretem megtartani a magázódást idegenekkel. Főleg boltban vagy ilyen helyeken. Amikor engem letegeznek még annyira nem is zavar, de amikor anyukámmal vagyok és egy 20 éves eladó tőből letegezi az anyukámat attól egy kicsit berágok.

Engem úgy tanítottak, hogy amíg az idősebb ember nem ad erre engedélyt, addig én magázódok. Nekem nem automatikus, hogy menjen a tegeződés, akkor is ha letegeznek.

jan. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
86%
Eladóként nem illik letegezni, akkor sem, ha veled egy korú. Abban a helyzetben ügyfelek vagytok, ez egy szerepkör. A fiatal is azért nem tegez, mert meg akarja adni a tiszteletet. De az más, mert társasházi szomszéd, többször találkoztok, és részben egymásra vagytok utalva. Kollégák között megintcsak más, ott mindenki tegeződni szokott, hiszen napi szinten találkoztok.
jan. 21. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
79%

Fiatal felnőttet sem illik kapásból letegezni, mert azzal alá-fölé rendeltséget sugallsz, először magázódás, felajánlás, ha elfogadja, tegeződés. Ez a legudvariasabb és legkorrektebb szerintem.

Ha engem egy idősebb letegez a boltban, én sem veszem jó néven, jelzésképpen szoktam visszategezni, aztán vagy észbe kap, vagy maradunk pertuban :)

jan. 21. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
57%

- Hivatalos helyzetben, munka közben nem tegeződünk

- A tegeződést az idősebb fél vagy a NŐ kezdeményezheti, de akkor is kérdéssel szokott indulni, nem csak úgy letegezünk egy vadidegent.

Ilyen helyzetben én nem “nem mernélek” visszategezni, hanem NEM AKARNÁLAK, és még el is könyvelnélek bunkónak.

jan. 21. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
79%

Az illemszabályok szerint nem egyszerűen letegezni kell a másikat, hanem kifejezetten felajánlani neki a tegeződést. Ez a tanár vagy a gyakorlaton a diákokkal foglalkozó művezető részéről lehet egy mindenki előtt tett bejelentés, hogy tegeződjenek. Egyébként is így egyértelmű.

Ma már sokat lazultak a társadalmi érintkezés szabályai. Szakmunkások sokszor életkortól függetlenül mindenkivel tegeződnek és természetes nekik, hogy bármilyen korú ember tegezi őket. Talán a férfi-nő kapcsolatokban maradt még meg egy korlát: férfi szaki a férfi ügyfelet sokkal inkább le meri tegezni, mint a nőt.

Én 50 éves vagyok, sosem dolgoztam bolti eladóként, ráadásul az átlagnál lényegesen konzervatívabb vagyok. Ennek fényében mondom, hogy én ha bolti eladó lennék, gyakorlatilag minden vásárlót magáznék. Talán akinél van esélye, hogy 18 év alatti, azt nem. De egy 25-30 éves emberen gyakorlatilag már mindig látszik, hogy elmúlt 18 éves, még ha fiatalabbnak is néz ki a koránál. Így a fiatal felnőtteket is magáznám.

Nyilván egy barkácsboltba gyakorlatias emberek járnak, akik nem csinálnak ebből elvi kérdést, szóval valószínűleg jó az is, ahogyan a kérdező csinálja (neki sincs rossz tapasztalata erről).

Nem vagyunk egyformák, nem muszáj mindent ugyanúgy csinálnunk.

jan. 21. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
71%
6-ossal együtt tudok rezonálni, én emberekkel dolgozom, és mindenkit, aki felnőttnek néz ki (fiatal felnőtteket is) magázok. Egyszerűen ez áll a számra, idegeneknek nagyon nehéz azt mondani, hogy te (ellenben a munkatársaimat pl. tegezem, a 65 évest is, meg a 80 éves szomszéddal megy a hogy vagy, Kati néni, de ők nem idegenek), van, hogy látom egy okmányon, hogy akit épp önözök, 2003-ban született, és úgy érzem, hogy röhejes, de egyszerűen nem áll a számra a tegező forma.
jan. 21. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
56%

A nagymamám példáját követném ilyenkor, ha vadidegenként kapásból letegezel, annyit kérdeznék vissza, hogy "Elnézést, hol is őriztünk együtt libát?".


Igen, van az a közeg, ahol természetes a tegeződés ismeretlenek között is, - lásd munkahely - de pl. a bolt, hivatal kimondottan nem az.


"szerintem az idősebb által fölajánlott tegezést automatikusan lehet viszonozni"


Ha már illedelmes akarsz lenni, nem árt tisztában lenni az illemszabályokkal: férfi-nő között a nő kezdeményezheti a tegeződést. Ráadásul már bocs, hogy nem pislog mindenki meghatottan, amikor "felajánlod" a tegeződést úgy, hogy először lát életében.

jan. 22. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
0%
Fura, hogy a tegeződéshez többen a "le" jelzőt hozzárakjátok.
jan. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
20%

Azt azért ne felejtsd el, hogy ebben az országban rengeteg besavanyodott frusztrált ember van, aki mereven ragaszkodik idejétmúlt dolgokhoz is. Szerintem mondjuk 50 pluszos emberek véleménye nem biztos, hogy mérvadó a témában, ők nagyjából vhol a 20 évvel ezelőtt tartanak.

Talán azért is, mert csak magázódással tudnak tiszteletet kivívni magukat. Néhány válasz ezért eléggé megmosolyogtató.


Nos, én 30as férfi vagyok, de jóval kevesebbnek nézek ki, általában tegeznek, amit nem is bánok. Az irodánkkal szemben lévő boltban és rögtön tegeztek a 20-as 30-as eladók. Mérnöki irodában dolgozom, a futárokkal is tegeződünk, más mérnökökkel is, de a könyvelőnkkel is, aki 45 éves nő.


Viszont a 40-esekkel néha én is bajban vagyok, általában visszategezem őket, de nem mindig egyértelmű. Régen amikor mentem biciklis boltba, nem tegeztem vissza az akkor 40 körüli eladókat, de aztán pár éve múlva már igen, már láttam, hogy csak nyugdíjasokkal magázódnak. Szóval sztem csak mernek tegezni.

Egyébként nagyon jól hangzanak (na jó nem, inkább rohadt vicces) az ilyen "eladóként mindenkit magázunk" vergődések, de a való életben ez teljesen életszerűtlen/vicces. Ha ezt betartanák az eladók minden esetben, az eléggé röhejes szituációkat szülne.

Engem még magánrendelésen fogorvosnál is tegezett 3-ből 2 asszisztens, de legutoljára kormányablakban is a korombeli lány.

jan. 22. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!