Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mennyire megbízhatóak a mensa...

Mennyire megbízhatóak a mensa online IQ-tesztek?

Figyelt kérdés
Végeztem 4 online mensa IQ tesztet, az első 2 tesztem 96 és 97 lett, a harmadik 100, a 4. pedig 105. Mennyire megbízható a mensa online iq teszt? 17-évesen átlagosnak számít a 105 körüli IQ? Egyáltalán a mensa online IQ tesztek valós értéket mutatnak?

#IQ #önismeret #IQ teszt #Mensa online IQ teszt
márc. 2. 12:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezek 100-as átlagú normál eloszlású tesztek.


Az eredményed ezért teljesen átlagos.

márc. 2. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
18%
Szerintem nem. Én csak egyszer végeztem el, és kidobott egy 114-es eredményt. Az átlag 100, én meg nem ringatom magam illúziókba a szellemi képességeimmel kapcsolatban, szóval szerintem eléggé pontatlan, inkább csak kedvcsináló, vagy minta, hogy mire számíts, ha elmész megmérettetni az IQ-d a rendes tesztre. Viszont az emberi kíváncsiság annyira már nem erős általában, hogy fizess is, hogy megtudd, mennyire lehetsz hülye.
márc. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:

"Mennyire megbízhatóak a mensa online IQ-tesztek?"


A többes számot nem értem: milyen tesztekre gondolsz? A magyar oldalon csak egy van:

[link]

Te a különböző országok Mensáinak IQ-tesztjeire gondolsz "tesztek" alatt? Vagy hogy érted?


A többit nem ismerem, de a magyar teszt viszonylag megbízható, elég sok energiát feccöltek bele annak idején, hogy egy komolyan standardizált teszt legyen. Másrészről az kicsit rontja "megbízhatóságát", hogy középiskolásoknak készítették, ahogy ezt korrektül le is írják a teszt elején (bizonyára olvastad):

"A jelenlegi változatot 17-18 éves középiskolásokon sztenderdizáltuk, vagyis az Ön eredményét az övékéhez fogjuk hasonlítani."

Vagyis ha te 17 vagy, akkor ezt neked találták ki, megbízhatónak tekinthetjük. (Már persze a körülményekhez képest, vagyis mivel otthon töltöd ki, ha bármi zavar, az ronthat rajta, vagy ha kialvatlan vagy a sok IQ-teszt-gyakorlástól... ;-)


Aki ennél a korosztálynál idősebb, az egy picit még hozzá is adhat, mert a fluid intelligencia 18-20 éves korban "tetőzik" (akkor "vág legjobban az eszed"), onnantól óvatosan csökken az életed során, tehát ha egy felnőtt okosabbnak tűnik, mint egy tinédzser, az az egyéb paraméterek miatt van, pl. műveltség, tájékozottság, élettapasztalat stb. :-)


"Végeztem 4 online mensa IQ tesztet"


Ahogy már írtam, kíváncsi vagyok, ez mit jelent: ugyanazt a tesztet 4-szer? Négy különböző nemzeti Mensának a tesztjét?

(Vagy esetleg olyan teszteket is, amelyeknek semmi köze a Mensához, csak valami mezei netes "IQ-teszt"?)


"az első 2 tesztem 96 és 97 lett, a harmadik 100, a 4. pedig 105.

17-évesen átlagosnak számít a 105 körüli IQ?"


Igen, ahogy a 96-97 is, meg a 100 is. Ezek elég közeliek, átlagosak, ennyi ingadozás belefér egy IQ-teszt eredményeibe. Ha egymás után viszonylag közel írtad ezeket – és pláne ha ugyanazon a teszten –, akkor ennyi növekedés még bőven érthető. Elvileg nem lehet az IQ-t tanulni, fejleszteni, de azért az IQ-tesztírást be lehet gyakorolni picit: ha figyelembe vesszük, hogy egyrészt egy IQ-teszt menet közben tanít neked dolgokat, másrészt hogy az idő is számít, akkor természetes az, amit egy órával ezelőtt kvázi "megtanultál", az a következő tesztben már esetleg jobban/hamarabb előjön és segít neked – ha megfelelő a "lapjárás"...


"Egyáltalán a mensa online IQ tesztek valós értéket mutatnak?"


Igen, amennyire lehet... Az intelligencia nem mérhető olyan pontosan, mint a testmagasság vagy a sebesség, és ráadásul otthon ismeretlen körülmények között írod (akár még csalhatsz is... bár nyilván nem teszed, mert annak nincs értelme), szóval mindezeket együttvéve azért az online IQ-tesztek között elég jónak mondható a Mensáé.

márc. 3. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#2 Mit értesz a "szellemi képesség" alatt? Az IQ teszt a logikádat teszteli, méri föl. Egy baromira jól informált, széleskörű tudással rendelkező, kiművelt embernek is lehet relatíve alacsony az IQ-ja, és egy első megítélésre full sötétnek tűnő, egy értelmes, kerek egész mondatot alkotni képtelen embernek is lehet magas az IQ-ja. Az IQ teszt a logikát méri. Nem feltétlen zsenik alkotják a MENSA tagkört sem. Ha az IQ teszt nem csak a logikát mérné hanem a "szellemi képességet", jelentsen ez bármi mást, többet a puszta logikánál, és a Te eredményed 114 amiről úgy gondolod az egy túlzó szám, akkor a kérdező eredménye is nyilvánvalóan túlzó, és valójában a 96-105 alatt van... ha nem csak a logikát mérné, akkor csoda, hogy érthetően feltudta tenni a kérdését, nem? :)

A hétköznapokban az IQ teszt értéke az egyénnél inkább azt mutatja meg, hogy mennyi logika van a meglátásaiban, mennyire tud jól következtetni. Alacsony IQ-val rendelkező emberek körében gyakori a félreértés, erősen különböző IQ-val rendelkező embereknél pedig jellemző hogy az egyik nem érti meg a másikat. Gyakori jelenség az, hogy egy idegent úgy ítélünk meg akár már ránézésre vagy pár perces szóváltás után, hogy az jobb ha távol marad bármilyen fontosabb, társadalomra is hatással lévő döntéstől, pedig ahhoz, hogy abban jól dönts logika szükséges, nem pedig kiemelkedő "szellemi képesség", aminek csak egy részét képezi a logika.


Kérdező, ne haragudj, de teljesen meghízhatsz ebben az eredményben. Bekellene tudni látni azt, hogy ez a teszt figyelmet, koncentrációt követel meg, ez pedig azt jelenti, hogy a tesztíró nem tud pontosan minden alkalommal ugyanolyan IQ értéket produkálni. Nem csak az egymás után írt próbateszteknek lesz eltérő a végeredménye, de az aki egy teljes teszt kitöltésével produkál 130-as IQ-t és ezzel MENSA tag lehet, Őt is érheti egy másik teszt egy olyan pillanatában, hogy 130 alatt teljesít, akár 5-10 értékponttal. A megbízhatósága nem cáfolható azzal, hogy 4 teszten 4 különböző eredményt produkáltál, ez csak annyit jelent, hogy a szellemi kipihentséged és ebből adódóan akár a figyelmed nem volt azonos.

márc. 4. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

#4:

"akkor a kérdező eredménye is nyilvánvalóan túlzó, és valójában a 96-105 alatt van... ha nem csak a logikát mérné, akkor csoda, hogy érthetően feltudta tenni a kérdését, nem? :)"


na jó, ez azért költői túlzás volt, remélem, te sem gondoltad komolyan... :) ennyire azért ne "ássuk el" az átlag alatti eredményt produkálókat... az értelmi fogyatékosság 70 alatt van...



"A megbízhatósága nem cáfolható azzal, hogy 4 teszten 4 különböző eredményt produkáltál, ez csak annyit jelent, hogy a szellemi kipihentséged és ebből adódóan akár a figyelmed nem volt azonos."


oké, de ettől még a teszt megbízhatósága is ugyanúgy kérdéses lehet. ha a teszt eredményét az is befolyásolja, hogy ki mennyire pihent stb., akkor sajnos az ebből adódó "szórás" is beletartozik a teszt megbízhatóságába.

más szóval: igen, ez a teszt csak annyira megbízható, hogy ilyen eltérések lehetnek az eredményben – ez azonban más, hasonló tesztekre is igaz, csak a legtöbb még más szempontból is gyengébb.

márc. 4. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

:) Hát ez nagyban függ attól, hogy ő hogy érzi, mennyi lehet a valós IQ szintje, ha a 114-et túlzónak tartja. Nem volt ebben semmi túlzás a részemről. Gúnyolódtam! Gúnyolódtam azon a válaszon, amit adott, mert meglátásom szerint badarság. Amiket leírt, az a megbízhatatlansága mellett nem érvek.


"oké, de ettől még a teszt megbízhatósága is ugyanúgy kérdéses lehet. ha a teszt eredményét az is befolyásolja, hogy ki mennyire pihent stb., akkor sajnos az ebből adódó "szórás" is beletartozik a teszt megbízhatóságába."

Mindenkinek megvan a lehetősége arra, hogy kipihenten, friss állapotban álljon neki a teszt kitöltésének. Még a magasságod is függ attól, hogy reggel vagy este mérik. :)

márc. 4. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!