Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Az mit jelent egy magánjellegű...

Az mit jelent egy magánjellegű helyzet esetében, hogy valamelyik fél "magasabb rangú"?

Figyelt kérdés
Írjátok itt egy páran, hogy mindig a magasabb rangú fél kezdeményezheti pl. tegeződés felajánlását, ilyesmi. De hogyan lehet értelmezni a "magasabb rangú" kifejezést ilyen helyzetekben? Én csak úgy tudom, hogy a munkahelyen, vagy az egyenruhásoknál van hierarchia, ezekben a magánjellegű helyzetekben szerintem értelmezhetetlen ez a fogalom. Például apósom felajánlhatja nekem a tegeződést, mert ő az idősebb. De ő akkor hozzám képest "magasabb rangú" is? Vagy ha elmegyek a bankba, és ott az ügyintéző tegez, akkor ő azt megteheti mert ő a "magasabb rangú"? Vagy ha egy boltba bemegyek vásárlóként, vagy orvoshoz betegként (ami a bankhoz hasonlóan szintén nem hivatalos hely, csak egy szimpla szolgáltatást végez), akkor a doki magasabb rangú mint én? Ezek mellérendelt kapcsolatok, nincs hierarchia, hogyan kell itt értelmezni a "magasabb rangot"?
márc. 7. 13:01
 1/6 anonim ***** válasza:
71%
Bakba nem tegeződőnk az egy hivatalos helység magasabb rangú azt is jelenti hogy korban idősebb de egy főnök beosztott helyzetben már ténylegesen magasabb státuszút jelöli meg mint tegeződést felajánló.
márc. 7. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
36%

En ffi nő esetében tudom hogyba nő ajánlja fel hogy tegeződhetnek e. Ezt ffitol illetlenség lenne. A nő felé valo tisztelet jele hogy nem tegezik le helyből. A nőnek illik pl bemutatkozasnal a kezfogast is kezdeményezni nem "markolászhatja" csak úgy egy ffi.



De pl ha elmész allasinterjura vagy kezdesz munkában a cégnek illik felajanlania a tegeződést.

Vagy egy idosebb bacsit nénit se tegezunk le alapbol.


Em rangokrol van szó hanem illedelemrol.


Nem kéne letegezni igazgatokat vagy dokikat pl. Mikor ő ad neked munkát vagy ő segít rajtad es gyógyit meg. Cserébe tosztelet jár. Hogy ők tesznek érted tualjdonképpen.


Tehat nem rangi kérdés ez. Hanem tisztelet kérdés.

márc. 7. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
50%
Ha azonos neműek és korúak vagytok, akkor jön képbe a rang. Nem valódi rangról van szó, hisz az valóban csak a katonáknál és hasonló szervezeteknél van, inkább társadalmi státuszt mondanék. Ha például egy egyetemi tanár és egy levélkihordó beszélget egymással, az illem szerint az előbbi javasolhatja a tegeződést, az utóbbitól ez furcsa lenne. Ez persze szélsőséges példa. Ha nem ilyen nagy a különbség, akkor bármelyikük felvetheti a közvetlenebb társalgási formát.
márc. 7. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Most a tegeződve/magázódva megszólítás csak egy kiragadott példa, az a kérdés, hogy mit takar a "magasabb rangú" kifejezés? Az orvos-beteg viszonyban a doki miért magasabb rangú, mikor én betegként egy szolgáltatást veszek igénybe, az teljes egészében mellérendelt kapcsolat. Miért lennék neki alárendelve?


Kedves 1-es én ezzel vitatkozom, a bank nem hivatalos hely, csak egy szolgáltatás, mint mondjuk a telefonszolgáltató vagy a vízművek stb. Mitől hivatalos hely, nem hatóságként jár el, ad nekem egy szolgáltatást. Miért ő a magasabb rangú ebben a mellérendelt kapcsolatban? Ő ad valamit, amiért én fizetek. Hol itt a hierarchia?

márc. 7. 13:33
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem magasabb rangú se az orvos, se a banki alkalmazott. Nem vagy alárendelve. Az más kérdés, hogy sok helyen nem úgy bánnak az ügyféllel, ahogy illene. De ettől nem lesznek magasabb rangúak, max. bunkók.
márc. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ezt a fajta "magasabb rangot" helyzeti fölénynek hívják.

Ha az orvossal mondjuk együtt strandoltok, akkor mellérendelt a kapcsolat köztetek akkor is ha te pl. esztergályos vagy. Viszont a rendelőben a pácienseként azért áll bizonyos szempontból fölötted, mert a betegségedből kifolyólag eleve kiszolgáltatott pozícióban vagy, ő pedig olyan hasznos tudás birtokosa, amivel te nem rendelkezel a probléma megoldásához. Abban a helyzetben ő magasabb minőséget képvisel. Lehet hivatkozni arra, hogy ő a szolgáltató te pedig fizeted a tb-t, de az emberek közötti kölcsönhatások nem kizárólag anyagi tertmészetűek.

Az apósod a családi környezetben "magasabb rangú", egyszerűen a feltételezhető élettapasztalata miatt, hiszen 20-30 évvel régebb óta menedzseli a família ügyeit.

Ez a fölény megjelenhet a forgácsolóműhelyben a javadra is, ahol te értesz a CNC-géphez, az ugyanott dolgozó apósod meg nem, pedig van 40 év szakmai múltja.

Az egy másik kérdés, hogy egyesek csúnyán visszaélnek az ilyen fölényükkel, esetleg egy másik helyzetben is megpróbálják érvényesíteni.

márc. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!