Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Asperger szindróma?

Asperger szindróma?

Figyelt kérdés

A volt párom jutott eszembe, amikor először olvastam az Asperger szindrómáról. Az addig számomra furcsának tűnő tulajdonságai értelmet nyertek, de nem igazán vagyok benne biztos, hogy jól gondolom.

Mindent halálosan komolyan vesz, nem veszi a poént vagy csak nagyon ritkán. Eszméletlenül ragaszkodó, teljesen kisajátított, ugyanakkor bensőséges érzelmek kimutatására és a kötődésre szinte képtelen, néha egy puszitól vagy öleléstől is visszakozott. Hűtlen típus, szeretetéhes de a szeretetet nem fogadja el. Hirtelen haragú és indulatos, férfi voltát mindenek elé helyezi, ő az alfahím, a domináns. A saját kis szabályai szerint él, és ezt ráerőlteti a körülötte élőkre is, aki ezt megszegi az halál fia. És még egy nagyon jellegzetes dolog ami nálam végleg betett: alig tudok felidézni olyan szituációt, amikor a szemembe nézett, mindig mintha máshova révedt volna a tekintete miközben hozzám beszélt! Asperger, vagy csak okot próbálok keresni?



2013. nov. 1. 18:31
 1/3 A kérdező kommentje:
ja és szörnyen nagy igazságérzettel rendelkezik!!
2013. nov. 1. 19:27
 2/3 anonim ***** válasza:
78%

Ó. Lehet ugyanaz az exünk? :-))

Szerintem az általad leírt "tünetek" utalhatnak sok más betegségre is. Pl. az antiszociális személyiségzavarra. Akár. Vagy lehet valami más is, akár többféle pszichés betegség kombinációja. De az ilyesmit diagnosztizálni egyáltalán nem egyszerű, sokszor még szakembernek sem.


A szociopatákról pl. ezt írja a wikipédia:

"...A pszichopata a többi embert tárgynak tekinti, akiket manipulál és kihasznál, úgy, ahogy az emberek többsége egy csavarhúzót vagy egy papírzsebkendőt használ. A szociopata gyakran agresszív, nem érez empátiát (bár megjátszhatja) szégyent vagy megbánást a visszaélései miatt.


A szociopaták legnagyobb gyengesége, hogy nem tudják magukat különféle érzelmi helyzetekbe beleélni, mások helyébe képzelni. Ennek következtében általában sikeresek, hiszen céljaikat keményen, sőt kíméletlenül megvalósítják. Egyidejűleg a szociopaták sima modorú, gyakran vonzó és spontán személyiségek, meggyőző beszélőkészséggel. Rosszul viselik a monotóniát hamar elunják magukat, állandó szükségletük van különböző impulzusokra ami felelőtlenséggel párosul. Hazudozók, manipulálják a többieket, nincs lelkiismeret-furdalásuk, gyenge az emocionális életük, érzéketlenek, impulzívak azaz csekély mértékben képesek kontrollálni viselkedésüket. Azt a tényt, hogy csak saját céljaikat követik, legtöbb esetben jól tudják titkolni vagy a gyanakvást elaltatni. Gyakran csak a közvetlen környezetük van azzal tisztában, hogy "valami nincs rendben". Jürgen Müller, a müncheni egyetem professzora a bajor közszolgálati televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy a szociopaták érzelmektől függetlenül mindig ugyanazon a teljesítőképességi szinten vannak, miközben a normális embereknél érzelmi terhelés esetén csökken a teljesítmény.


A társadalomra, környezetre a pszichopátiás beteg jelenti a legnagyobb veszélyt és a szakembert ennek a kórképnek a gyógyítása kecsegteti a legkisebb reménnyel. A veszélyt az is növeli, hogy a pszichopátiás ember nem mindig elvetemült külsejű, riasztó szörnyeteg. Gyakran igen jó intellektusú, simulékony modorú ember, aki kedvességével még a szakembert is megtéveszti. A pszichopata embert leginkább a fejletlen erkölcsi ítélőképesség, a többi ember érzelmeinek figyelmen kívül hagyása, a megbánás és bűntudat hiánya jellemzi. Viselkedésszintjén a pszichopátiás személyiségvonások általában bűnözéssel, hazudozással, sekélyes érzelmi élettel párosulnak, ami gyakran a partner(ek) kihasználásával vagy promiszkuitással (=gyakori partnercsere), házasságszédelgéssel is párosul, azaz állandó hódítási, uralkodási igénnyel. A betegség okait a szakma még kutatja, valószínűsíthetően több tényező járul hozzá kialakulásához, ezek között a hátrányos szociális helyzet, bűnöző környezet, de látszólag rendezett családi körülmények közül is kerülnek ki szociopaták. Emellett agyi működészavarokat, így a frontális (homloklebeny) és parietális (elülső és oldalsó) agylebenyek működési zavarát is elképzelhetőnek tartják a pszichiáterek és farmakopszichológusok.


Az antiszociális viselkedés, illetve a fentiekben leírt tünetek gyakran már gyerekkorban megjelennek és ezekkel érdemes szakemberhez fordulni, mivel felnőttkorra a patológiás viselkedés olyan mértékben rögzül, hogy túl sok eredmény már nem várható a beteg kezelésétől. A pszichopata személyiség klasszikus leírása megtalálható Hervey Cleckley The Mask of Sanity („Az épelméjűség mint álarc”) című könyvében. „A pszichopata tökéletesen szalonképes, pontosan tudja, mennyi szenvedést tud cselekedeteivel okozni környezetének, csak éppen nem törődik vele...."

[link]

2013. nov. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ebből képtelenség megmondani. Szerintem elég sok nő jellemzi így az exét. Bár az autizmus spektrum zavarok elég szélsőségesek az emberi személyiség egészét nézve, de mivel az egyik elmélet szerint autizmus egyenlő extrém férfiagy (talán az egyetlen elmélet aminek van is némi kísérleti alátámasztása) ezért nagyon könnyű egy férfiba belelátni.


Két szempont van, amit még érdemes végiggondolni. 1. Szociális készségek hiányosságai? Minimális, vagy hiányzó baráti kör, nem tud csevegni, maximum az őt érdeklő témákról. Azokról viszont órákig.

Beszűkült, erős érdeklődés. Vannak bizonyos dolgok, amik érdeklik, amikről szinte mindent tud, ugyanakkor a dolgok zöme, ami az átlagembert érdekli, közömbös, furcsa, szinte ismeretlen neki.

2013. nov. 4. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!