Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha valaki úgy gondolja, hogy...

Ha valaki úgy gondolja, hogy több személyisége van, valóban biztos ez? A "tudathasadásról" beszélek, ahogy a köznyelvben ismert. (multiple personality disorder)

Figyelt kérdés

2015. febr. 7. 15:00
1 2
 11/11 anonim válasza:

Kicsit régi kérdés, de azért válaszolok. :D


Az előző válaszoló jól beszélt!


Na de az elejéről kezdve a dolgokat. A disszociatív személyiségzavart ismerjük, hallottunk róla, de a pszichológusok és pszichiáterek nagyrésze is csak a horror és fantasy filmekben látott DID-s betegeket látta csak. Megjegyezném, hogy ezt a zavart sokan keverik a tudathasadásos zavarral, azaz szkizofréniával ám a kettő nem ugyanaz. A tudathasadás nem azt jelenti, hogy a tudat több különálló részre, vagy személyiségre oszlik, hanem inkább azt, hogy elmosódnak a realitáshatárok, az egyén nem tudja megkülönböztetni a fejében hallható hangokat, hogy melyik a sajátja melyik tűnik egy külső hangnak, stb.

Visszatérve a DID-re! Sok esetben félre diagnosztizálják ezt a zavart, mert egyszerűen nehéz megállapítani, hogy Antónia közben Pisti és nemcsak Pisti hanem Manyi és Bözsi és igazából még Jocó is ott a sorban. A pszichiátriai diagnózisokat sokszor alapból nehéz felállítani mivel sokszor nincsenek élesen elhatárolódó zavarok, vagy maga a zavarok sem eléggé ismertek, vagy egyszerűen csak változóak emberről emberre.

A 30 év egész jogos, sőt ennél többet is mondhatunk. Magyarországon rettentően kevés ember találkozott DID-s személlyel. Az egyik tanárom már évtizedek óta nyugdíjas és ő egyszer látott valami ilyesmit, de a pszichológusom akihez én is jártam annó terápiába sosem találkozott, és ismeretei szerint az ő kollégái sem. Emellett az egyetem egyik klinikusa sem látott DID-t sehol. :D Szóval csak azt mondom, hogy nem kizárt az amit mond a barátod, tehát akár lehet igaz is, de nagyon kicsi az esély erre! Ezt tényleg csak egy nagyon tapasztalt pszichoterapeuta team tudná eldönteni szerintem. :) Azzal, hogy hagyjuk őt mesélni csak egy történetet hallunk ami lehet akár kitalált is, jól meg kell fontolni mindent amit kérdezünk és mindent amit felel. :) Remélem kielégítő volt a válaszom azok számára akik a következőkben járnak itt. :)

2019. jún. 3. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!