Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Aki vak, az lát-e különböző...

Aki vak, az lát-e különböző színeket behunyt szemmel, a szemhéján keresztül?

Figyelt kérdés

Mint amikor behúnyt szemmel napon vagyunk, és különböző irányba nézünk. Mondjuk sárgásat-pirosasat, amikor a nap felé tartjuk az arcunkat behúnyt szemmel.

Ha lenne vak ismerősöm se biztos, hogy meg merném kérdezni, de hátha valakinek van olyan közeli ismerőse, akitől hallott esetleg ilyesmiről.



2015. júl. 7. 05:58
 1/10 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom hogy ilyet se látnak.

Nekik sajnos csak képzeletben vannak színek...feltéve ha látott valaha mert aki vakon született el se tudja képzelni milyenek a színek.

2015. júl. 7. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Vakon születtem (beszélőprogrammal használom a számítógépet).

Becsukott szemmel sem látok semmit, mert teljesen vak vagyok. Ha valaki megvakul, becsukott szemmel sem lát semmit, ismerek valakit, aki a vaku felvillanását tudja csak érzékelni (később vakult meg), de a fény színét nem látja, csak az erős villanást érzékeli.

Némi látásmaradvánnyal lehet csak bármit látni, aki született vak, ő nem tudja elképzelni milyen lehet látni, a színeket pedig csak fizikai jellemzőik alapján (hogy attól látszik bizonyos tárgy olyan színűnek amlyen, mert olyan hullámsávba eső fényt ver vissza).

Nyugodtan kérdezhetsz, ezek nem kellemetlen kérdések, nem bántóak egyáltalán és a téma sem kellemetlen, a vakok többségének nem fájdalmas erről beszélni és szívesen beszélünk erről.

Természetesen különbözőek vagyunk mi is, de általánosságban azt tudom mondani, hogy szívesen beszélünk erről.

A hétköznapokban mi is használjuk a "nézni", "látni" szavakat és ezek nem kerülendő szavak.

2015. júl. 7. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Jaa, amit elfelejtettem előzőben írni: járunk iskolákba is, megmutatni a gyerekeknek a vakok életét és ott is kérdezhetnek bármit, tabuk nélkül.
2015. júl. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Duenna ***** válasza:
12%
Akik itt a Földön vakon születtek, vagy megvakultak, azok a Mennyországban ugyanúgy látnak, mint aki sose voltak vakok. A következő életedben látó leszel. Most a karmád miatt születtél vaknak, hogy valami miatt megismerd ezt a sötét világot is. Tehát semmi nincs veszve! :)
2015. júl. 7. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Kedves 2-es (második).

Hogyan kezeled pl a számítógép? Honnan tudod, hova kell húzni a kurzort?

Akkor te mindig csak feketeséget látsz? Nem világosodik egy fikarcnyit sem.

Van képzeleted? Vagy mivel nem láttál dolgokat, így nem tudsz képeket alkotni a fejedben?

Azok a látáshelyrehozó szemműtétek kinél működnek és kinél nem?


4-es válaszoló: No comment...

2015. júl. 7. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A számítógép felolvassa a leütött billentyűket, valamint tudok navigálni a nyilakkal (egeret nem használunk, csak billentyűparancsokat), tudom ez eléggé nehezen elképzelhető, mert aki lát, mindent egérrel csinál a Windows-ban.


Nem feketeséget látok, semmit sem látok (ezt a legnehezebb elképzelni), nem arról van szó, hogy látok valamit és az a feketeség, de mivel nem tudom mi a feketeség ezért ez a "semmi", arról van szó hogy nem érzékel semmit a szemem.


Egy szobában nem tudom merre van az ablak (mármint ha nem a saját szobámban vagyok hanem idegen helyen és nem utalnak hangok arra hogy merre van, pl. madarak csicseregnek stb), tehát nem látom a fényt sem.


A tárgyakat meg lehet tapogatni és fejben az a kép ugrik be, ahogy megtapogattam tehát el tudom képzelni ilyen módon.

Ha egy házra gondolok, az ugrik be, amikor kicsiben megtapogattam egy agyagból készült kis házat.


A látáshelyrehozó szemműtétek - gondolom - bizonyos esetben akkor működnek, ha csak a retina károsodott, de ehhez nem értek.

2015. júl. 7. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, kedves 2-es.


Nagyon értehetően elmagyaráztad, köszönöm.

Szóval semmi különbséget nem látsz behúnyt szemmel, még ha mondjuk nyomkodod a szemed, akkor se? Mint amikor az ember dörgöli a szemét, és jobbra-balra mozgatja az öklét a szemét nyomkodva? Mert akkor különböző színek változnak, kékes-zöldes,szürkés, sárgás, ahogy dörgöli az ember a szemét. Akkor sem változik semmi neked?

Már amit eddig írtál, az is nagyon tanulságos volt, de ezt még érdekes lenne tudni, gondolom, nem vagyok egyedül.

2015. júl. 7. 15:33
 8/10 anonim ***** válasza:
80%
Na ez egy érdekes kérdés, kiskorban a született vakoknál automatikusan kialakul a szem nyomkodása, valószínűleg a kieső fényinger pótlására vagy nem tudom... Nyomáskor elvileg a receptorok fény-inger érzetet generálnak, már nem emlékszem rá milyen volt amikor nyomtam a szememet kiskoromban.
2015. júl. 7. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, attól függ, hogy mi a vakság oka. Ismerek olyan embert, aki egyik szemével fényt lát, másikkal pedig már csak feketeséget, és ezen a feketeségen keresztül lát szórt fényt. Tehát apró, szinte tűhegynyi nagyságú fénypontokat lát néhány helyen. Ő így vakult meg arra a szemére. Én pedig olyan formán, hogy színes foltokat látok. Becsukott, kinyitott szemmel ugyanazokat. Tehát nem a tárgyakat látom színes foltként. Állítólag a még valamennyire működő látóidegrostok vívják a haláltusájukat. Az okozza a különböző, mikor milyen színű foltokat.
2015. júl. 7. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2015. júl. 7. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!