Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy a mesékben...

Miért van az, hogy a mesékben mindig a csúnya a gonosz és a rossz, a kedves pedig a szép és jó?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, hogy ez majdnem minden mesében így van, még a régiekben is.

Miért kell ezt belenevelni az emberekbe már gyerekkorukban? Nem csoda, hogy mennyire felszínesek az emberek, pedig a való életben ez pont, hogy fordítva van. A szépek gonoszak, megaláznak mindenkit. Tisztelet a kivételnek.



2016. márc. 24. 15:08
 1/10 A kérdező kommentje:
*a szép pedig a kedves és jó
2016. márc. 24. 15:09
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha érdekel a téma, ajánlom Kádár Annamária pszichológusnő Mesepszichológia c. könyvét, két kötetes. nagyon jókat ír a témáról és arról is, hogyan tudjuk a gyermekeink meséit megválogatni!
2016. márc. 24. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A külső jellemzőkkel is fokozni akarják a kontrasztot a rossz és a jó között, hogy szemléletesebb legyen a mese.
2016. márc. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%

Olvass Tűz és Jég dala regényciklust;-)

(Trónok harca)

2016. márc. 24. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
52%
A Shreck meg pont ezt parodizálta ki :)
2016. márc. 24. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Firedoom ***** válasza:
50%

Szépség es a szörnyeteg

De igen, ezzel fokozzak a rosz iránt érzett ellenszenvet. De a mesek nagy resze mar ott bukik szamomra, hogy túlságosan kisarkitjak a jo es a rosz embereket. A rosznak is lehetnek pozitiv tulajdonságai es a jonak is negatívak.

2016. márc. 24. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
76%

Van egy olyan jelenség az embernél, amit a pszichológiában úgy hívnak, hogy "holdudvarhatás". Ez azt jelenti, hogy bizonyos jellemzőkhöz bizonyos jellemzőket társítunk (akaratlanul is). Pl. kísérletek igazolják, hogy egy szép, dekoratív lányról inkább gondolják azt az emberek, hogy biztos kedves és szép, míg egy elhízott bányarémről inkább gondolják, hogy biztos gonosz, irigy, áskálódó stb.


(Egy ilyen kísérlet pl. olyan, hogy férfiaknak adnak a kezébe fényképeket, az egyik csoportnak egy szép nőről, a másik csoportnak pedig egy elhízott, csúnya nőről. Ezután beszélgetni kellett telefonon ezzel a nővel - mindkét csoporttal ugyanaz a nő beszélt - Azok, akiknél a szép nőt ábrázoló kép volt, kedvesek voltak a nővel és flörtöltek is vele, míg akiknél a csúnya nő volt, csak a megszabott dolgokat mondták el neki és kész. Persze nem minden férfi viselkedett így a kísérletben, de a nagyrésze igen...). Tehát a + vagy - külső tulajdonságokhoz + vagy - belső tulajdonságokat társítunk.


Holott valójában ez nem így van, de az emberek mégis így működnek. Ezért nem szeretem én sem ezt a mesékben, mert ez már kicsi korában beleneveli a holdudvarhatást a gyerekbe, és tényleg felszínes lesz a gyerek. Így is elég kegyetlenek tudnak lenni kicsi korban, csúfolják egymást, és csak azért vernek, gúnyolnak, csúfolnak gyerekeket, mert azok kövérek vagy valamilyen testi hibájuk van. És erre az egészre a mesék vagy a Gyűrűk ura stb. tényleg rá is erősítenek (mert szerintem a filmekben is megvan ez a dolog, nemcsak a mesékben).

2016. márc. 24. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. márc. 24. 19:07
 9/10 anonim ***** válasza:
90%

Amikor a kicsi gyerekek nem szeretnek valakit, nem azt szokták mondani, hogy "nem szeretem, mert rossz ember", hanem azt, hogy "csúnya", akkor is, ha nem az.


Egyébként észrevettem magamon, hogy ha valakit nem kedvelek, akkor normális tulajdonságokat is rondának látok rajta.

2016. márc. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Érdemes azért elolvasni ezt is. Először a #46-ot, aztán az összes többit:

[link]

2016. ápr. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!