Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a lényegi különbség egy...

Mi a lényegi különbség egy megkínzott gólya és a vágóhidakon zajló napi szintű kegyetlenség között?

Figyelt kérdés
A vágóhidakon rengeteg visszaélés történik, ez már rég nem titok. Sok állat élve megy keresztül olyan folyamatokon, mint a főzés, forrázás, nyúzás. Ha ehhez hozzáveszem a tényt, hogy rengeteg vegetáriánus él egészséges életet, akkor egy felesleges állatkínázást kapok, amit csak a kényelmi érdekek és szokások igazolnak.
2016. máj. 16. 17:54
1 2 3 4 5
 21/43 anonim ***** válasza:
42%

# 17: Kevés szánalmasabb dolog van, mint egy vitában a másik korát felhozni. Ha 14 éves is lenne a kérdező, amit kétlek, az akkor is irreleváns lenne a vita szempontjából.


Kérdező: Érdekes gondolatok, jó látni, hogy vannak ilyen emberek. Lehet vitatkozni azon, hogy vega életmódot követve lehetünk-e olyan egészségesek, mint a húsevők, de az kétségtelen, hogy sokan jóval több húst esznek, mint amennyire szükségük lenne az egészségük szempontjából. Ha nem is változik mindenki vegává, az már jó lenne, ha ezek az emberek valamivel kevesebb húst ennének, hogy ne feleslegesen haljanak meg az állatok.

2016. máj. 16. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/43 anonim ***** válasza:
69%

Kedves kérdező: De azért te is szívesen nyomod le a torkodon a kolbászt,pecsenyét,grillcsirkét...


Szerinted ezek a szivárványszínű hústermelő fán teremnek?

2016. máj. 17. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/43 A kérdező kommentje:
#22 - 9 éve vegetáriánus, és augusztusban lesz 3 éve, hogy vegán vagyok.
2016. máj. 17. 07:19
 24/43 anonim ***** válasza:
75%

Visszaélések minden területen vannak, nem kell egy teljes iparágra ráhúzni a szennyest. Főleg, hogy amiről írsz, azt a legtöbb helyen szigorúan büntetik, innentől kezdve pedig nem etikai, hanem jogi kérdés az, hogy ennek mennyire megoldható a betartatása és szankcionálása.


A kialakult vitához: el kéne fogadni, hogy teljesen természetes folyamat a húsfogyasztás, és az, hogy egy állat nem ágyban, párnák között hal meg végelgyengülésben, nem példa nélküli. Persze fontos, hogy szem előtt tartsuk ennek a folyamatnak a fájdalom- és stresszmentességét, ha egyszer fejlett, empatikus fajnak tartjuk magunkat. A fanatikus életvédelemmel azonban az a gond, hogy sok esetben kétszínű, mivel egyrészt a növények is szerves életformák, amelyeket ugyanúgy megilletne az élet joga. Másrészt ritkán látok állatvédőket tiltakozni, amikor kezdődik a szúnyogirtás, vagy pusztítja a termést a krumplibogár, esetleg patkánymérget raknak ki egy intézményben. És ennek az a szomorú oka, hogy ezek az állatok nem néznek nagy aranyos szemekkel, és nem adnak ki megrázó hangokat, amikor kiszenvednek. Tehát nincs nekem semmi bajom a vegetáriánusokkal, sőt, tisztelem, ha valaki ennyire következetes és elhivatott, de "jobb" nem leszel tőle, csak más.

2016. máj. 17. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/43 A kérdező kommentje:

24# - Abból indulsz ki, hogy egy vegetáriánus/vegán az abszolút ártásmentességre törekszik, de ez tévedés. A legtöbbeknek nincs illúziója: egy emberi élet (közvetlenül, vagy közvetve) más élőlények életébe kerül. Például nemrég láttam, ahogy felszántották a földeket, és a varjak azonnal ellepték, kieszegették a gilisztákat, stb. Tehát a földművelés következtében állatok haltak meg.

A cél inkább az lenne, hogy minimalizáljuk a közvetlen ártalmakat. A legtöbb ártalmat pedig (a növények szempontjából is!) a hústermelés (és egyéb állathasználat) jelenti, mivel a vágóállatoknak is meg kell nőniük valamiből - növényeket esznek. A csirkehús a leggazdaságosabb ebből a szempontból: 1 kiló csirkehús kitermeléséhez 4 kiló gabonára van szükség. Tehát ironikus módon, ha közvetlenül növényeket eszünk, kevesebb növény pusztul el, mint ha úgy használnánk fel őket, hogy keresztülküldjük egy állat emésztőrendszerén. :) Ez máris egy komoly ártalom-minimalizálás. És egyelőre csak a leggazdaságosabbról beszéltünk. Íme az amerikai Cornell Egyetem publikációja (nők lapja-linket nem találtam) :


[link]


Kiemelem a lényeget: "Chicken meat production consumes energy in a 4:1 ratio to protein output; beef cattle production requires an energy input to protein output ratio of 54:1. (Lamb meat production is nearly as inefficient at 50:1, according to the ecologist's analysis of U.S. Department of Agriculture statistics. Other ratios range from 13:1 for turkey meat and 14:1 for milk protein to 17:1 for pork and 26:1 for eggs.)"


Elég vad számok szerintem. És nem a Cornell az egyetlen, ami erről adott számot.


--


Másodsorban nagyon sok növénynek el sem kell pusztulnia egy ideális (!) termelés mellett. Persze aratás közben nem figyelnek a növények érdekeire; egy növény élethez való "joga", és ebből adódó "érdeke" szerintem csak nagyon kevesekben merül fel, ezért a bevett aratási/szüretelési eljárások nagy része megöli a növényt, ami egyébként élhetett volna, mert csak a termésére lett volna szükség. (De ez sosem szempont, amiből számomra egyértelműen következik, hogy az emberek csak vega-ellenes vitában húzzák elő ezeket az érveket, máskülönben nem foglalkoznak a növények érdekeivel. Ezért tartom ezt a legálságosabb, legátgondolatlanabb ellenérvnek.) A gombákkal is hasonló a helyzet. A gombafonál károsítása nélkül lehet szedni. Gyümölcsöknél, hüvelyeseknél, magvaknál, gabonaféléknél szintén... és még sorolhatnám.


Harmadrészt nincs valami komoly, tudomány reputációja annak a nézetnek, miszerint egy növény pszichológiailag autonóm érző lény lenne. Ezek a nézetek a komolyabb tudományos körökben inkább hírhedtek, mint híresek. De legyen akármilyen ezoterikus nézetünk is a növények érzéseit illetően, én teljesen természetesnek tartom azt, amit te kétszínűnek: szerintem természetes, hogy egy hozzánk biológiailag közelebb álló lény halála nagyobb fokú empátiát vált ki. (Nem mellesleg fejlett központi idegrendszerrel rendelkező lények, tehát ténylegesen több fájdalmat élnek át.) Most nincs kedvem kutatni, nem tudom ki mondta: "Tegyen be az kisgyermekéhez egy nyulat és egy répát. Ha másnap reggele azt találja, hogy a megette a nyulat és a répával játszik, adok önnek 1 millió dollárt."

Szerintem nincs abban semmi rendkívüli, hogy kevésbé érezzük át az erdei madársóska megpróbáltatásait, mint egy bonobóét. :)


Ettől függetlenül én például a bogarakat, és más alacsonyabb rendű élőlényeket sem ölök, annál az egyszerű oknál fogva, hogy nincs rá szükség. Egyelőre még a kényelmi érdekeimmel sem ütközött a bogarak életben maradási érdeke. :)

2016. máj. 17. 09:12
 26/43 A kérdező kommentje:

"Főleg, hogy amiről írsz, azt a legtöbb helyen szigorúan büntetik, innentől kezdve pedig nem etikai, hanem jogi kérdés az, hogy ennek mennyire megoldható a betartatása és szankcionálása."


A kérdésemmel is egy jelenségre akartam rámutatni: az ország egyként hördül fel egy cica- vagy kutyabántalmazás hallatán, de mindenféle értelmes morális- vagy biológiai distinkciók nélkül öl (vagy ölet) halomra más állatokat. Ez pusztán szokásokkal, és egyéb kényelmi szempontokkal igazolható, ami az én értékrendemben nem elegendő kifogás.


De ezt sokkal jobban megfogalmazza a cikk. Újra linkelem: [link]

2016. máj. 17. 09:38
 27/43 anonim ***** válasza:
28%

Mindenki megpróbált vega lenni, csak nem bírta.

csak azért nem lettünk öngyilkosok, hogy az afrikában élőknek tudjunk segélyt küldeni, mert nekik még rosszabb. Így OK?

2016. máj. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/43 A kérdező kommentje:

"Mindenki megpróbált vega lenni, csak nem bírta."


[link]


Szerinted ők azóta már mind halottak?

Több tízmillió vegetáriánusról és vegánról beszélünk.


Ez a tanulmány perig arról ad hírt, hogy mennyire NEM öngyilkosság a vegetarianizmus. Több tíz hivatkozással: [link]


Ajánlom figyelmedbe a "tables" részt, aminél nyelvtudás nélkül is látható, hogy egy adott betegség milyen mértékben érint mindenevő embereket, és milyen mértékben vegetáriánusokat. A legtöbbnél jobbak a vegánok mutatói, de olyat is találunk, ahogy ugyanolyanok. Csak ritka esetben rosszabbak.

2016. máj. 17. 11:08
 29/43 anonim ***** válasza:
54%

"egy emberi élet (közvetlenül, vagy közvetve) más élőlények életébe kerül."


Nem tudom figyeltél-e biosz órán?!


Ez a tápláléklánc!

Nem csak az emberi élet követel más életeket. Próbáld elmagyarázni a cápának ,hogy ne egye meg a kishalakat ,vagy próbáld meg elmagyarázni egy kígyónak hogy ne egye meg a rágcsálókat hanem helyette legyen vega!


Ebben semmi kivetni való nincs ,ez a természet rendje!

2016. máj. 17. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/43 A kérdező kommentje:
#29 - Egy ragadozó állatnál megértem. De ha megnézed, a vegák egészségügyi mutatóit, legalább ugyanolyanok, mint a húst is fogyasztó embereké. Már számtalanszor leírtam: több millió egészséges vegetáriánus/vegán van a világon. Akkor miféle biológiai diktátumról beszélünk? Tudniillik, egy oroszlán/cápa azért öl, mert muszáj neki, az embernek viszont láthatóan nem muszáj, és ezt én is, és a több millió vegetáriánus is alátámaszthatja a puszta létével.
2016. máj. 17. 12:03
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!