Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a különbség a kiengesztelés...

Mi a különbség a kiengesztelés az elégtétel és a bosszú között?

Figyelt kérdés

Mikor beszélhetünk kiengesztelődésről és mikor mondjuk, hogy ez elégtétel és mikortól mondjuk,hogy bosszú?

Amikor kiengesztelődök akkor igazából elégtételt veszek vagy meg bosszultam valamit?



2018. jan. 10. 09:30
 1/3 Kései Sirató ***** válasza:
100%

Kiengesztelődés = már nincs bennem harag, rossz érzés, ezt el lehet érni úgy is, hogy a másik félnek elnézem, megbocsátom, amit tett. Elfogadom a bocsánatkérését, tudva, hogy a lelki egészségemnek az jobb, mint a harag. Persze, lehet, hogy valaki pénzzel engesztel ki és akkor már elégtételt veszek, hiszen eleget tett a hiányomnak, például. Valaki megnyúzta az autómat, kifizeti a kárt a helyszínen.


A bosszú a legnegatívabb ezek közül a fogalmak közül, ha sérelem ér, akkor vissza akarom adni, bosszút állok, a baj az vele, hogy a bosszú természetére az jellemző, hogy nem szokott arányban állni azzal, ami a bosszúra motivál, sokszor a többszöröse.


Az elégtétel szót sokan használják a bosszú szinonímájaként. A két szóban az a különbség, hogy az elégtétel lehet törvényes is. Valaki bántott, feljelentem.

A bosszú abban az esetben , ha önbíráskodás, akkor nem törvényes, akkor én is jogsértést követek el. Bosszút állok és az az ügy kiegyenlítődik, viszont be kerülök a börtönbe, ha úgy álltam bosszút, hogy az törvénybe ütközött.


Persze vannak enyhébb fokozatok. Bosszúból beszólok valakinek, vagy rosszt mondok róla másoknak, stb...

2018. jan. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

1#-es Köszönöm ! Szeretem a bővített, azaz a megmagyarázott és a mondandót példával is alátámasztó válaszokat.

Köszönöm!

Várom a többiek válaszát is ! Érdekelne mások véleménye, meglátása is.

2018. jan. 10. 18:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Kiengesztelődés, mikor megbocsátasz, elengeded a sérelmet. Általában nem arra használják, mikor idővel magadtól lehiggadsz, hanem ha a másik kiengesztel, minimum egy bocsánatkéréssel, vagy egyéb jóvátétellel.

Elégtétel, mikor a sérelem okozójával történik valami negatív, és úgy érzed, hogy ezáltal legalább részben helyreállt a világ egyensúlya. Elégtételt érezhetsz tőled teljesen függetlenül bekövetkező dolgok miatt is, ha viszont azt mondják, elégtételt veszel, az azt jelenti, hogy aktívan teszel is az ügy érdekében.

Az elégtétel vétele és a bosszú tekinthetők egyfajta szinonímáknak, gyakran használják is őket így. Az elégtétel mondjuk szerintem magába foglalja, hogy viszonylag ésszerű keretek közt maradó, arányos reakcióról van szó, míg a bosszú az indulatok kitöltéséről szól, és így aránytalanná válhat. Pl. ha a kollégád megeszi a szedvicsedet, és így éhen maradsz, ezért te másnap kidobod a joghurtját, hogy ő maradjon éhen, arra azt mondom, hogy elégtétel. Ha hashajtót teszel a kajájába, amiért egész nap rajta lesz a szapora, táppénzrs kell mennie, és komolyan kiszárad, az elégtételnek elég durva, de bosszúnak éppen bosszú. Viszont ezt lehet már csak én látom bele. Valójában elég gyakran használják felváltva a kettőt, attól függően, hogy mennykre akarják drámainak vagy épp szofisztikáltnak beállítani a dolgot.

2018. jan. 14. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!