Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A munka és társadalmi rendszer...

A munka és társadalmi rendszert miért alakították úgy, hogy a gyerekeknek 15 hét szabadság jár, míg a szüleiknek csak 5?

Figyelt kérdés

Ez egy abszurd helyzet, és minden szülőt érint, ahol nem áll rendelkezésre egészséges, közelben lakó nagyszülő (márpedig egyre több ilyen van, mivel a fiatalok külföldre/nagyvárosokba mennek a munkahelyek miatt)


Az iskolarendszer a gyerekeknek 15 hét szabit ad, a munkahelyek a szülőknek 5 hetet. Abból indulok ki, hogy azt a 10%-nyi éves szabadidőt a család KÖZÖSEN töltse, ha már hét közben alig látják egymást, és a hétvége is kb arra elég, hogy a következő munkahétre összeszedjék magukat az emberek, illetve alapvető szükségleteiket (pl. bevásárlás) biztosítsák.


Tehát fennmarad 10 hét szabadság a gyerekeknek, amit nagyszülők hiányában a szülőknek biztosítaniuk kell. Két gyerek estében egy egész havi táboroztatás költségeire szerintem egy szülő fizetése nem is elég, tehát logikusabb lenne, ha legalább az egyik szülő (de leginkább mindkettő) fizetetlen szabadságot kapna, és legalább ő lenne otthon a gyerekekkel.


A megoldás az lenne, hogy a szülőknek és gyerekeknek is egyforma szabadidőt adjon a rendszer (és inkább 15 hetet, mint 5 hetet..). Ha ezt globálisan bevezetnék, akkor nem érné versenyhátrány egyik országot sem (mielőtt valaki a gazdasági érdekekkel és GDP-vel jönne). Nyilván egész nyárra nem mehet szabadságra a fél ország (családos fele), de mondjuk év közben egyenletesen elosztva a szüneteket megoldható és előre tervezhető lenne ebben az esetben is.


Az emberek miért birkák és helyeslik a rendszer által rájuk erőltetett életet? Tudom, legtöbben azt mondják erre, hogy ez van, ezt kell szeretni, vagy igen, ha az ember meg akarja őrizni a munkahelyét, akkor bevállalja, hogy a fizetését odaadja táborokra. (Mellesleg a tábor kínált élményeket az iskolának kellene év közben biztosítania)


2018. febr. 14. 12:14
1 2
 11/18 *Glissade* ***** válasza:
Lehet lepontozni, de attól még a helyzet nem fog változni. :)
2018. febr. 15. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

"Sokszor elálmodozok azon, de jó is lenne napi 4 órát dolgozni, 4 órát foglalkozni a gyerekkel, családdal, a maradék időt mindenki úgy tölthetné, ahogy akarja... szerintem simán kivitelezhető lenne."


Én fordító vagyok és nem dolgozom napi négy óránál többet (csak ha szorít a határidő), egy barátom designer, ő se dolgozik ennyit, egy másik barátom egyetemen tanít, heti pár óra, a kutatásait otthon végzi, és szemmel tudja tartani a gyerekét.


Igaz, mi nem csak álmodoztunk róla, hogy de jó lenne.

2018. febr. 16. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Én asztalos vagyok, egyedül vállalkozó, fő profilomban gyerekszobákat, valamint konyhákat csinálok, egyedül vagyok, így egy időben egyszerre 1-2 munkát tudok csinállni...

Ez kb úgy néz ki, hogy kimegyek, felmérek...

Következő napokban leülök otthon, pár óra alatt csinálok egy két vázlatot, rajzot, majd árajánlatokat... ha elfogadják, megrendelem az anyagot, általában 2-3nap mire a bolt beszerez mindent...

Ekkor a műhelyemben előkészítem, rápihenek 1-2 napot, majd megyek helyszínre és beszerelem 1-2nap alatt...

Ez kb heti 20 óra munkát jelent...


Ezenkívűl kreatív hobbim a fafaragás, valamint az antik hatású bútorok készítése, intarziák... gyakorlatilag csak a hobbimból befolyó bevételből is megélne egy átlag magyar család...

Mindezt úgy, hogy az előző hozzászólóval ellentétben, se érettségim, se diplomám... de abban nagyon igaza van, hogy mi tettünk érte, hogy így legyen.

2018. febr. 16. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 *Glissade* ***** válasza:

Marketinges, rendezvényes, koordinátor vagyok egy cégnél, havi fizetésem heti 20 órára van kalkulálva. :)

Ez nem feltétlenül úgy jön ki, hogy heti 5x napi 4 óra, hanem akkor dolgozom amikor kellek.

Ha 20 órán felül dolgozom (mert mondjuk több a munka), akkor kifizetik a többlet időt túlórában.

2018. febr. 16. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 *Glissade* ***** válasza:

Azt mondtam a cégnek, engem csak akkor hívjanak; ha munka van!

Mert pasziánszozni nem vagyok hajlandó, sem amőbázni a kollégákkal.

2018. febr. 16. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Sokan írtátok a részmunkaidős munkát, ami nagyon jó, de nem értem, hogy oldja meg a problémát a tanszünetekkel? Hiszen a részmunkaidő heti/napi szinten értendő, nem úgy, hogy egész nyáron (mikor a tanszünet van) nem dolgozunk, az év többi részében meg gyakorlatilag 100%-on. Melyik munkahelyen (pedagógustól eltekintve) lehet 2 és fél hónapot nyáron kihagyni, akár fizetetlen szabadsággal?
2018. febr. 17. 21:15
 17/18 A kérdező kommentje:
Illetve vállalkozóként szabadabb az ember. De nem mindegyik tevékenység alkalmas egyéni vállalkozásra. Én programozó vagyok. Igaz, hogy projektekre szerződök, ami sokkal jobb, mint egy végeláthatatlan fix alkalmazás, de attól függetlenül az időm felett kontrollt gyakorolnak (tehát be kell járni, nem engedik a távmunkát, holott teljesértékűen, sőt, sokkal jobb hatásfokkal is dolgoznék ha bérelnék egy kis saját irodaszobát a lakhelyem közelében, mint a zsivalyban az egyterű irodában..). A projektekben pedig mindig időnyomás és stressz van, a dolgozók maximálisan le vannak terhelve. Miért is engedje meg a megrendelő, hogy ugyanaz a munka 30%-kal több ideig húzódjon, ha végeredményben ugyanannyi bért kell kifizetnie? Ezért nem engedik meg a részmunkaidőt a szakmámban. Hogyan tudnám ezt elérni? És ha a projektnek vége van, akkor egyrészt van pár hónap pihi (ami közel sem garantált, hogy egybeesik a nyári szünettel), és bejön egy másik stressz, az újabb megrendelő vadászása.. tehát nekem nem rövid, pát hetes ügyfeleim vannak, hanem minimum fél, de inkább több éves projektek... Valaki hasonló cipőben? Milyen megoldást lát rá? Színtiszta vállalkozóként pedig nem látom esélyét, hogy önmagam megrendelést kapjak, ezek komplex fejlesztések, aminek mindegyik részét specialista végzi (családfenntartóként meg stabilan pénzt kell termelnem, nem kockáztathatom a megrendelővadászást immár komplett projektre)
2018. febr. 17. 21:25
 18/18 anonim ***** válasza:

Hát a pároknál szerintem az az ideális, ha az egyik alkalmazott, a másik vállalkozó, és az egyiknek van állandó bevétele, a másiknak meg időnként sok bevétele és emellé szabadideje.


Asztalos válaszoló, honlapod van, ahol meg lehet nézni a bútoraidat?

2018. febr. 18. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!