Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért bántják azért az embert,...

Miért bántják azért az embert, mert tanulni akar vagy nem csak a pénz érdekli?

Figyelt kérdés

Nem mondom, hogy ez egy általános jelenség, de én már elég sokszor megtapasztaltam ezt saját magamon és a környezetemben is. Nagyon sokak szemében a tudás egyszerűen nem érték és semmit sem számít, ha neked fontos a fejlődés, képezni akarod magad, érdeklődsz valami iránt stb. Illetve kizárólag a pénz lebeg a szemük előtt, egyedül az a cél. Nem azt mondom, hogy a megélhetést teljesen figyelmen kívül kell hagyni vagy, hogy nem fordulhatna elő olyan élethelyzet, ami ezt felülírhatja, de én ezt akkor is túlzásnak érzem.Azt pedig végképp nem értem, hogy miért nem lehet elfogadni, ha valakinek más szempontok fontosabbak.


Én egy nyelvszakon tanulok egyetemen és csomóan beszólnak miatta, mert teljesen felesleges, haszontalan, nem ér semmit, ruhatár-büfészak és inkább hagyjam abba, mert még azzal is jobban járok. Ajánlgatnak nekem mindenféle gazdasági képzéseket vagy OKJ-kat és hasonlók. Azt meg sem hallják, meg sem értik, ha azt mondom, hogy nem véletlenül tanulok ezen a szakon és nem egy másikon vagy OKJ-n. Olyan mintha nem is létezne érdeklődési köröm, hanem csak robotként tanulom, amit tanulok, legyen az bármi is. Azt pedig megint nem értem, hogy miért lenne több lehetőségem diploma nélkül nyelvtudással, szerintem nem járnék jobban, ha otthagynám. Ha pedig így is, úgy is a mekibe kerülök, akkor nem mindegy, hogy érettségivel vagy diplomával?


A párom mentőápolónak tanul és hasonló módon őt is folyton ekézik, hogy minek, felesleges, hülyeség, minek ehhez diploma, az ő munkáját bárki elvégezhetné stb. A leggyakrabban az merül fel, hogy miért jár egyetemre, mikor léteznek mindenféle egészségügyi OKJ-s képzések is, amik sokkal könnyebbek, rövidebbek. Valamint őt is folyton buzdítják mindenféle szakmunkára, a hegesztőtől kezdve az asztalosig, mert egy jó szakmunkás aranyat ér. Ha azt mondja, hogy őt ezek a dolgok nem érdeklik és nem szeretne ilyesmivel foglalkozni vagy esetleg azt mondja, hogy ő szívesebben tanul tovább a diplomás képzésen stb., akkor úgy néznek rá, mint valami hülyére.


Anyukám óvodapedagógus, szintén megkapja, hogy ennyi pénzért mit bohóckodik itt és miért nem tanul inkább valami mást, amivel több pénzt lehet keresni vagy miért nem lép le, keres valamilyen betanított munkát. Ő is mindig megkapja, hogy feleslegesen tanult, ehhez nem kellene diploma, bárki meg tudná csinálni, nem is érdemelne több fizetést stb., stb. Szereti a gyerekeket, soha semmi másban nem gondolkozott, mert egyszerűen ez érdekli, ebben jó és ezt szereti csinálni a nehézségek vagy a negatívumok ellenére is. Továbbképzésekre, tanfolyamokra is jár, mert neki ez fontos és szeretne több ismeretre szert tenni. Ha ezeket valakinek elmondja, akkor kap egy lesajnáló mosolyt, csodálkozó szemeket stb., hülyének nézik őt is.


2019. jan. 27. 11:38
 1/7 anonim ***** válasza:
39%
Majd rájössz, mikor nem fogsz tudni megélni annyi pénzből, amennyit kerestek. Vagy a gyerekeitek fognak nélkülözni. Általában egy normális embert hajtja, hogy minél többet elérjen, mind szakmailag és így pénzügyileg is, és nem érti meg, hogy mást miért nem. Lehet dolgozni nettó 100ezerért is, de ha meg van hozzá az esze, akkor miért nem tanul olyat, amivel 300ezret is kereshet?
2019. jan. 27. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

A bántással nagyon nem értek egyet, a mögöttes szándékkal igen. A szakmai elhivatottság szép és jó dolog, csak amikor két fizetést is centizni kell, akkor azért ne várd már, hogy mások lelkesen bólogassanak a terveidre.

Szívetek joga nehéz és felelősségteljes munkával kevés pénzt megkeresi, de azért naivitást ennyire nem kell túltolni és csodálkozni, hogy más ezt miért ne tartja fantasztikus ötletnek.

2019. jan. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
90%

A gazdasági és okj nél nincs feleslegesebb oktatás.

Az okj nak a lényege, hogy tuddj számlát adni nem az oktatás.

A gazdasági meg ... :D vicc

2019. jan. 27. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Mondjuk azért nem tanul mást, mert nem érdekli? Erről beszéltem, amikor azt írtam, hogy mások egyszerűen úgy csinálnak, mintha nem lenne az embernek semmilyen érdeklődési köre, preferenciája, véleménye stb., hanem csak tanulja azt, amit elé tesznek vagy követi a pénz szagát. Nekem is úgy mutogatnak mindenféle képzéseket, mintha én még soha életemben nem hallottam volna róluk és ők hoznák meg a világosságot az életembe, hogy létezik pl. informatikus mérnök, közgazdász meg orvos képzés is... Mintha azért választottam volna ezt a szakot, mert nem hallottam a többiről vagy pedig jönnek azzal, hogy akkor biztosan nem vettek fel másik, "normális" szakra. Az fel sem merül, hogy azért választottam azt a szakot, mert egyszerűen az érdekelt. Az engem, a páromat és anyukámat is hajtja, hogy minél többet tanuljunk, képezzük magunkat és szakmailag vigyük valamire, viszont ez sokszor nincsen összhangban az anyagiakkal. Anyukám egyetemet végzett óvodapedagógus, több tanfolyammal és továbbképzéssel a háta mögött, de közel 40 év után sem keres nettó 300.000 forintot (bár amúgy azért az éhenhalás vagy nélkülözés is túlzás). Ha pedig olyat választottunk volna, ami átlagosan jól fizet, akkor pedig pont a másik tényező hiányozna... Én (és még sokan mások) nem tudnám elképzelni az életemet úgy, hogy évekig tanulok azért, hogy utána egy olyan területen dolgozzak, ami engem nem érdekel, amihez nincsen semmilyen affinitásom, motivációm és ez teljesen független attól, hogy mennyi pénzt kereshetnék.


Írtam, hogy "Nem azt mondom, hogy a megélhetést teljesen figyelmen kívül kell hagyni vagy, hogy nem fordulhatna elő olyan élethelyzet, ami ezt felülírhatja, de én ezt akkor is túlzásnak érzem." Túlzásnak érzem, ennyi. Azt teljesen rendben van, hogy az élet pénzbe kerül, mindenért fizetni kell és abból nem lehet megélni, ha az ember "élvezi" a szegénység vad romantikáját meg mit tudjam én... ez világos. Én nem csodálkozom rá arra, ha valakinek fontosak az anyagiak is és pályaválasztásnál vagy munkakeresésnél azt is számításba veszi, hogy mennyire jövedelmező az adott terület. Ugyanakkor arra már rácsodálkozom és nem értem (ettől még eszembe nem jut szidni a másikat vagy beleszólni, mert ez mindenkinek a saját dolga), hogy hogyan lehet valakinek teljesen mindegy, hogy mit tanul és milyen munkát végez, ha jó pénzt kap érte cserébe. Ha valakit egy jól fizető terület érdekel, akkor szerencsés, de nem mindenki ilyen és szerintem ettől nem lesz se rosszabb, se kevesebb. Viszont sokan még mindig ez alapján ítélik meg az embert, mert ha pl. nehéz és felelősségteljes munkával kevés pénzt keresel, akkor kapásból hülyének néznek.

2019. jan. 27. 12:35
 5/7 anonim ***** válasza:

Tegyük hozzá, mentőápolóból is hiány van, mint az összes ápolóból. Szóval ugyanolyan hiányszakma mint a hegesztő, asztalos.

Plusz volt egy lakótársam még régebben, asztalos végzettsége volt. Na nem hiába volt a lakótársam. Ha nem magánvállalkozóként vagy asztalos, hanem valamilyen faipari helyen, akkor ugyanúgy keveset keresel. Srác is, ha olyan jól keresett volna (nem faggattam ki forintra pontosan), akkor nem egy 4 fős albérletben lett volna havi 35 ezerért egy szobában.


Egyébként ez a szaki kultusz is olyan, hogy lehet neked egy igazán hiányszakma végzettséged (fentebbi asztalos, hegesztő, vagy ács, autószerelő, villanyszerelő), ha nincs hozzá kezdőtőkéd (pár milliótól a sok tíz millióig bezárólag) hogy saját vállalkozást indíts, akkor ugyanolyan éhbérért fogsz dolgozni mint bárki más.

Ha nincs saját szervized, ahol te vagy a tulaj is, vagy nincsen megfelelő járműved, gépi háttered egy ács-tetőfedő vállalkozáshoz, vagy ami még súlyosabb, munkaerőt nem találnál akit ki tudsz fizetni, akkor nem mész semmire ezekkel a szakmákkal sem. Mármint mész, pont ugyanannyira mint a havi 110-130 ezer nettó körül kereső óvodapedagógus, mentőápoló, vagy középiskolai tanár.


Ahogy leszűröm, Magyarországon kb felakaszthatod magadat ha nem programozó vagy villamosmérnök akarsz lenni. Kb ez a két szakma van amit gennyes módon agyonfizetnek.


Én pl biológus kutatónak tanulok. Se nem hiányszakma, se nem megfizetett szakma, plusz jön nálam is a kissé bújtatott lenézés hogy "ez is csak a maga kis világában él, nem ismeri a realitásokat".

De ismerem, lenne eszem számítógépekhez, csak valami pusztulat módon nem érdekelnek, és nem érdekelne egy hónapig se, nem hogy egy életre.


Remélhetőleg még azelőtt dobbantok, hogy a nyugati oldalon is elkezdene emelkedni a kerítés, nem csak délen...

2019. jan. 27. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Én is biológus vagyok, de ezt a lenézést nem vettem még észre. De én felhagytam a kutató pályával, pont ezért, felesleges hircehurca, kevés pénzzért, most mást dolgozom és jól keresek és abszolút nem bántam meg. Jah és imádom a munkám. Attól hogy jól keresek még szerethetem a munkám.


Kérdező: Itt azzal van a baj, hogy te már fiatalon beéred ennyivel, hogy tanulsz egy szakmát, mert állításod szerint érdekel, de már most tudod, hogy 120ezret fogsz vele keresni. Aztán majd jó pár év múlva, amikor semmit sem tudsz megvalósítani, nézed, hogy az ismerőseid nyaralni járnak, házat építenek, gyereket nevelnek és a brendonban vásárolják a babakocsit, akkor elfogndolkozol, hogy megérte-e? Majd jön az utálat, hogy ellenszenvesnek találod ezeket az ismerőseidet, a politikát okolod azért, amiért ilyen kevés pénz jár a munkádra és természetesen ők lesznek a hibásak és nem te.


Mellesleg általánosságban mondom ezt, a nyelv az mindig is keresett lesz, nem is értem a rinyálás tárgyát. Ha a saját rokonaidnak nem tudok ezt elmagyarzázni, az a te gondod. De speciel én egészségügyi iskolába jártam és a lustábbak voltak azok, akik egyetem helett ott maradtak 2 évig és lettek ápolók minimálbérért vagy mentőápolók. Semmi olyan nem volt bennük, hogy ez a szívük vágyuk. Ez volt a legkézenfekvőbb megoldás számukra, hogy valaha is kapjanak állást

2019. jan. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Szerintem is vannak ebben azért túlzások. Személyes tapasztalatom ugyan nincsen, de van a környezetemben (családban, barátok között) is több szakmunkás, van munkájuk és nem keresnek rosszul, de azért az sem igaz, hogy olyan kimondottan fényesen élnének. Én is azt látom, hogy inkább arra igaz ez, aki vállalkozó és nagyban csinálja vagy simlizik össze-vissza, esetleg sikerül nagyon jól elhelyezkednie egy olyan cégnél, ahol tényleg jobban megfizetik, de felénk ez ritkább. Viszont szerintem az kevés, hogy van egy szakmád, sőt még az sem biztosan elég, ha értesz is a szakmádhoz. Nem azt mondom, hogy nem lehet szakmával jó pénzeket megkeresni, de én nem gondolnám, hogy ez annyira egyszerű vagy általános lenne. Ahogyan nem lesz minden egyetemista kutató tudós, minden iskolaelhagyó Bill Gates, úgy nem lesz minden szakmunkásból kőgazdag profi mesterember sem. Szerintem.


Nem mondtam olyat, hogy nem lehet jó fizetésért olyan munkát végezni, amit szeret is az ember, nyilván van ilyen is. Csak nem mindenkinek esik egy halmazba a kettő , valakit több dolog érdekel stb., van ilyen. Viszont nem tudom, hogy mégis mit kellene akkor csinálnom? Mármint azt írod és mások is sokan mondják, hogy "Itt azzal van a baj, hogy te már fiatalon beéred ennyivel, hogy tanulsz egy szakmát, mert állításod szerint érdekel, de már most tudod, hogy 120ezret fogsz vele keresni."... Ez nem jó, de nem tudom, hogy mit kellene tennem. Én sajnos vagy nem sajnos nem egy olyan szakma iránt érdeklődöm, ami keresett és kifejezetten megfizetik és én nem az a típus vagyok, akit a pénz motivál (meg amúgy az sem, aki mástól sajnálná vagy ilyesmi, szóval én tuti nem fogok mások anyagi helyzetén rágódni). Lehet, hogy felvennének csomó más szakra is vagy jelentkezhetnék csomó szakmára, mert úgy is ingyenesek stb., de szerintem, ha nem érdekel, nem nekem való, akkor teljesen felesleges. Ha esetleg el is végzem és meg is tanulom, akkor sem szeretném úgy leélni az életemet, hogy van egy végzettségem és egy munkám, amit nem szeretek. El nem tudnám képzelni magamat pl. programozóként, akkor sem, ha sok pénzt kereshetnék vele. Lehetséges, hogy tényleg a mekiben kötök ki vagy lesz valami sz*ul fizető gagyi melóm, mit tudjam én, de én akkor is tudom azt, hogy megpróbáltam és tettem azért, hogy sikerüljön megvalósítani a céljaimat. Nekem ez fontos. Mi mást kellene tennem? Hagyjam ott az egyetemet és menjek el dolgozni egy kifőzdébe, gyorsétterembe vagy gyárba egy szál érettségivel? Vagy menjek ki külföldre mosogatni, takarítani, felszolgálni? Vagy végezzek el valami mást, ami nem vonz? Nekem egyik sem szimpatikusabb, de pont ezekkel találkozom, mert állandóan mondogatják. Amúgy igen, nem tudom megértetni senkivel sem, mert mindig az a válasz, hogy "ma már mindenki tud legalább egy idegen nyelvet és a nyelvtudás alap", ugyanígy az ápoló barátom és az óvónő anyukám is azt hallgatja, hogy semmit sem ér a munkája és a tudása.

2019. jan. 27. 16:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!