Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Milyen volt az élet dédszülein...

Milyen volt az élet dédszüleink, nagyszüleink, szüleink korában?

Figyelt kérdés
Vannak történeteitek a felmenőktől, amik a régi mindennapokat, társadalmi helyzetet mesélik el? Pl. 1930-as 40-es, 50-es években hogy éltek?

2019. máj. 19. 19:51
 1/6 A kérdező kommentje:
Pl. Az egész faluban csak 1 vagy 2 háznál volt rádió, ott hallgatták a focit. Nem volt külön szobája a gyereknek, sőt ágya sem, hanem a szülők lábánál aludt az ágyvégben. És a gyerekek libapásztorkodtak.
2019. máj. 19. 19:55
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Jóval nehezebb volt, de szebb lehetett.
2019. máj. 19. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Regényeket lehetne írni erről. Ha módodban áll, könyvtárból vagy a Magyarok Házából Bp.-en kölcsönözd ki Duba Gyula szlovákiai kortárs író "Vajúdó parasztvilág" c. könyvét. Szóról szóra igaz, konkrét személyek névjegyével.
2019. máj. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A háborúról meséltek, hogy hallottak becsapódni a bombákat. Magázták a szülőket, kezit csókolommal köszöntek, az apa szedett először az ételből, ő kezdett el enni. Kukoricásban szültek, napszámba jártak, nyárikonyha kint volt, a házban csak kamra konyha volt, ott aludtak, a tisztaszobába csak a betegek és a vendégek aludtak, sok gyerek meghalt, a dédanyám nem ismerte meg dédapámat mior hazaért a frontról... sok ilyen van.
2019. máj. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Földművelés:

Uradalmakban (grófi, nagytáblás földeken) a földet gőzekével szántották, a nagyobb gazdák (háború után ők voltak a kulákok, akikre akkora kötelező beszolgáltatási kötelességet vetettek ki, amit eleve lehetetlen volt kitermelnie, ezért akár évekre is börtönbe zárták), tehát a nagyobb gazdák és a középparasztok lovakkal művelték, a kisgazdák ökrökkel vagy tehenekkel szántottak. Nem voltak aratókombájnok, hanem kézi kaszával arattak, rendekre vágva a gabonát, amit marokszedő asszony szedett kévékbe. Ezeket keresztekbe v. félkeresztekbe rakták, idővel lovasszekéren a szérűbe hordták, ahol cséplőgép segítségével (ezzel sorba járva a portákat) kicsépelték. A gabonát raktárba vitték, a szalmát kazalba rakták.

Kapásnövények:

A kapásnövényeket (répa, burgonya, napraforgó, kukorica stb) többnyire kézikapával gyomtalanították, de a tehetősebbeknek volt erre kapálógépük. Ló (tehén) húzta a sorok között és kivágta a gyomot. A lovat kantárszáron vezették a sorok között, nehogy oldalra húzza a szerkezetet és kivágja a kultúrnövényt. A gazda is tartotta a sorok között a kapálógépet, teát az állat mellett két ember is kellett. A szőlőművelés általában kézzel, kapával történt, akárcsak a permetezés.

Mosás:

Házi mosáshoz saját készítésű szappant használtak (disznóvágás után a hulladékzsírból NaOH hozzáadásával főzték a szappant). A tűzhely fahamuját (szén nem volt a háztartásoknál) egy kb. 30-40 literes edénybe gyűjtötték, félig. Vizet öntöttek rá, hagyták kilúgozódni. Ezzel a lúggal mosták a vászonruhát, meg minden durvább szövetet. Nyáron elmentek lovaskocsival az ún. nagyvízre (közeli patak, folyócska a határban) és ott mosták és öblögették a ruhákat.

Szövés:

Törölközőt, lepedőt stb. maguk szőtték, szövőszéken. A vászonfonalat maguk állították elő: kendert termesztettek, ezt érett állapotban kinyűtték (kitépték a földből), kévékben szárították, aztán elvitték az előbb említett "nagyvízre", beáztatni. Fakarók segítségével rögzítették. Ekkor a víz a háncsréteget "lohasztotta". Utána kézzel "tílón" megtörték, "héhőn" kifésülték a szálait, télen "guzsalyon" szálat fontak belőle, ezt rokkán orsóra gombolyították és az említett szövőszéken megszőtték.

Baromfi:

Szárnyas baromfi talán minden portán volt (több-kevesebb). A kacsát, libát ősszel hizlalni (tömni) kezdték. A csapatból 2-4-et betettek a ketrecbe az asszonyok. Ezeket kézzel tömték úgy, hogy megfogtak egyet, leültek vele, az állatot a térdük alá tették és főtt kukoricával tömték. Bal kézzel a csőre két oldalát összenyomták ekkor eltátotta a csőrét, jobb kézzel óvatosan belegyömöszölte a kukoricát. Pár hét után hízottan levágták. A tollakat megmosták, kitépték, szárították, télen megfosztották (tollfosztás), azaz a tollgerincről letépték a tollszárnyakat. Ezzel tömték a párnát és a dunyhát.

Lehetne erről még órákon át beszélni.

2019. máj. 21. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Biztos van több könyv és tanulmány, de személyes emlékekre gondoltam. Amit és ahogy a válaszoló (vagy szülei, nagyszülei) megéltek.
2019. máj. 22. 10:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!