Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » 16 éves vagyok, nemrég elkezdt...

16 éves vagyok, nemrég elkezdtem nézni a Csernobilról szóló sorozatot. Eddig is tudtam a balesetről, de így jobban szemléltetve érdekel a történet. Aki élt ebben az időszakban, milyen emlékei, "élmények"-ben volt részük?

Figyelt kérdés
2019. jún. 6. 01:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon csak közvvetett hatásai voltak ennek.


Ennek a videónak a komment szekciójából pl a következő beszámolót írta egy felhasználó.


https://www.youtube.com/watch?v=AohOLOlcNgg


"Emlékszem, amikor történt, vagyis inkább arra, mikor a nagy dózis dél-kelet Magyarország fölé ért. 9 éves voltam. Földet béreltek a nagyszüleim, mi úgy hívtuk kert, mások hobbitelek. Volt egy kis takatmány kukoricánk, burgonyánk, hagyma, kerti zöldségek, 2 sor szőlő és néhány gyümölcsfa. Egy nappal korábban épp kint voltunk kapálni, gazolni, egyelni amit kell. Emlékszem előző évben nagyon satnya volt a vöröshagyma, de '86 májusa felé a hagymánk csodálatos volt. Annyira örültünk neki, gyönyörű, egészséges, vastag zöld levelei voltak. Mamám megkönnyebbülve jegyezte meg, "talán idén lesz egy kis szerencsénk és néhány mázsát még el is tudunk adni. Aznap nem tudtuk befejezni a gyomlálást, így másnapra is meg volt a teendő. Reggel biciklire ültünk és elindultunk a "kertbe". Útközben sokak földjén láttunk változást. Nem értettük az egészet. A mi hagymánk is sárgás-barnán feküdt. Mintha hirtelen elszáradt volna. Nem létezik, hogy lepermetezték, nem csak a mienk sárgult el és nem csak a hagyma. A búza és árpa kalászok egy nappal korábban még zöldek voltak, de másnap mintha elszáradtak volna. Borzasztó volt látni. Már egy hét is eltelt, mikor a rádióban és tv-ben előszőr hallottunk a a katasztrófáról és még hetekig "etették" az embereket, hogy semmi sem történt, de azért nem árt, ha mindent alaposan megmosunk. Akkor már sok kertben érett a földieper, hányan ettük mosatlanul?"



Fontos, hogy ezek nem dokumentált esetek. Nincsenek képek, nincsenek számadatok hogy pontosan mekkora mennyiségű termény pusztult el, nincsen hiteles, kikezdhetetlen felmérés. Ezt nyilván nem lehet megkövetelni egyszerű földtulajdonos emberektől, akik valószínűleg 3 kapával, és metszőollóval indultak ki a hétvégi telkükre. Nyilván senki nem vitt magával papírt, ceruzát, hogy szépen leszámolja, és lejegyzetelje a pontos károkat. Se fényképezőgépet, se Geiger-Müller számlálót, hogy a növények sugárterhelését megmérje számszerűen.


De akármennyire jóhiszeműek vagyunk a ma már 50-60 éves nénikkel-bácsikkal szemben, nem szabad mindent elejétől a végéig fenntartás nélkül elfogadni amit mondanak.

Elképzelhető hogy az idő akaratlanul isfelnagyitott bennük részleteket, vagy épp nem emlékeznek pontosan valamire.


Egyébként jó hír, hogy megtetszett a téma. Kitudja, talán a természettudományok ezen részéhez is közelebb visz :)

Jó dolog ismerni a fizika, kémia tudományát.

2019. jún. 6. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
67%

15 éves voltam amikor a csernobili katasztrófa történt. Gyerekként nem sokat tudtam róla, mert annak idején komoly hírzárlat volt. Amikor meg kiderült, a gyerekeket, fiatalokat nem igazán érintette meg a dolog, mondván túl messze van tőlünk. Azt se tudtuk, hogy Csernobil merre van.

Annak idején nem volt internet, nem láttunk egymillió képet, videót róla..

24 évesen került szóba újra , amikor a vőlegényem nővérét megismertem. 3 gyermeke van, a középső azon a napon született amikor a tragédia bekövetkezett. A kislánya nyitott szájpadlással, nyúlszájjal, és szellemei fogyatékossággal született. Az anyja szerint a csernobili katasztrófa oka, hogy betegen született a lánya. ( a másik két lánya makkegészséges) Szerintem semmi köze nem volt hozzá, de talán még ma is biztos benne, hogy a lánya egyike a csernobili áldozatoknak. (egyébként később mesélte a vőlegényem mamája, hogy amikor terhes volt a nővér, durva influenzában szenvedett.)

2019. jún. 6. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként nekem volt egy fizika tanárom még gimnáziumban. Ő mesélte, hogy 5 fia volt, az egyik a csernobili katasztrófa idején volt katona korú. Behívták szolgálatra Csernobilba, ott kellett a munkálatokban segítenie.

Pár évvel később a fiú meghalt.


Ez jellemző volt azok körében akik a takarítási munkálatokban segédkeztek a környéken.

Jellemzően pár évvel később valamilyen daganatos betegség alakult ki náluk, és abba haltak bele.

2019. jún. 6. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

2-es:


Lehet hogy csak azért nem esik le, mert fáradt vagyok, de valahogy nem teljesen világos:


Tehát a vőlegényednek a nővérének a lánya született az említett fejlődési rendellenességekkel pontosan a katasztrófa idején?


Annak valóban semmi köze nincsen a reaktor felrobbanásához.

Az ilyen durva fejlődési rendellenességek nem a születés pillanatában (de még csak nem is az utolsó héten) alakulnak ki, hanem már az első pár hét idején.


Plusz nagyon eltérő hogy hol, mennyire nagy sugárterhelésnek voltak kitéve az emberek.


Hogy éppen merre volt uralkodó szélirány akkor, éppen mennyire koncentrált radioaktív szennyezést hordozó felhő vonult át a területen, volt-e csapadék azidő tájt...

Ezek mind befolyásolják. Plusz az étkezés is. Ha egy olyan területről származott egy közösség élelmiszere évtizedekig, amit jobban érintett a radioaktív kihullás, az elképzelhető hogy fokozta a magzatok fejlődési rendellenességeit, és a vetéléseket.

De nem hinném hogy számottevően szennyezett terület lenne Magyarországon, ahonnan nem szabadna terményt aratni.

2019. jún. 6. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A svédek és a finnek szóltak a rádióaktív sugárzásról.Az oroszok el akarták hallgatni!

A lányom 1 éves volt és aznap a férjem mindkét gyermekünket elvitte egy rokonához,én iparkodtam az otthonunkban felhalmozódott restanciát feldolgozni.

Csak estére derült ki az atomerőmű robbanása!


Az esemény előtt jó 3 évvel olvastam a "Prométeuszválság" című könyvet és az olyan pontos képet adott a robbanás ill annak következményeiről mintha a csernobili erőmű robbanása a könyv szerint ment volna.

Minden nap szólt a tv-ben,rádióban,hogy együnk salátákat,sóska hasonló zöldségeket amit persze kikerültem!

Érdekelt a kémia és ennek kedvéért a tárgyból érettségiztem!

2019. jún. 6. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
14 éves voltam és Kárpátalján éltem akkor. Pont azon a nyáron mentünk Odesszába Moldávián keresztül és az ukrán-moldáv határon (ami akkor kb megyehatár jelentőségű volt) katonák minden autónak nézték a kerekeit sugárzásmérővel. Addig annyira nem is vettük komolyan az egészet, csak akkor esett le, hogy tényleg akár érinthetett volna minket is. Amúgy én nem tapasztaltam semmilyen terméskiesést vagy extra betegséget a környezetemben.
2019. jún. 6. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
55%

ma 01:40-nek


Mint írtam a vőlegényem nővére ragaszkodott ahhoz, hogy a lánya a csernobili katasztrófa miatt lett beteg. Annak idején Beregszászon laktak a határ mellett. Fejébe vette, hogy a rádióaktív szelet a határig is elhozta a szél.Emlékszem, mondtam neki, hogy kizárt, hogy köze legyen hozzá, hiszen a betegsége már az anyaméhben kialakult, és az nem a szülés napján jött elő- De azt hiszem az első napom nem a legjobb bemutatkozás volt, mert ellenkeztem vele, így sosem kedvelt. A végén ráhagytam, mert úgy gondoltam, hogy így akar a környezetéből sajnálatot kicsikarni.. Tudod: Szegény nő. A csernobili katasztrófa miatt lett beteg a kislánya.. pedig olyan kis tündéri..bla bla...

2019. jún. 6. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!