Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Felnőttként is sokat gondolkod...

Felnőttként is sokat gondolkodom azon, hogy elég értelmes vagyok-e, meg jó-e az ízlésem. Más is van vele így?

Figyelt kérdés
Igazából olyan munkám van, amihez felsőfokú végzettség is kell, és a doktorit is szeretnék csinálni. Így első blikkre okosnak szoktak hinni, de ez azért semmire nem biztosíték, mindenhol vannak buta emberek, meg hát nem minden a végzettség, sok értelmes végzettség nélküli ember van. Meg nem tudom, az is mindig foglalkoztat, hogy vajon jókat olvasok-e, jó zenéket hallgatok-e. Nem is az, hogy mások szemében, hanem hogy vannak dolgok, amikről nekem is megvan a véleményem, de igazából honnan tudhatom, hogy nem ugyanolyan gáz dolgokat szeretek-e? Igazából csak az érdekel, hogy más felnőttek is vannak így vele? Nem szoktam sosem okoskodni, meg ilyenek. De valahogy mindig félek tőle, hogy nem is vagyok okos, meg nem is jó az ízlésem, meg ilyenek.
2019. júl. 28. 20:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Azt, hogy igazán okos vagy, onnan lehet lemérni, amikor összefutsz egy másik emberrel, olyannal, aki valóban okos és beszélgetsz vele. Elvonatkozatsz a diplomájától, sőt, meg sem kérdezed, hogy mi a végzettsége, hanem csak pusztán beszélgettek.


Van egy latin mondás: "Similis simili gaudet" - a hasonló a hasonlót kedveli/szereti. Nos, a valóban okos ember felderül lélekben azon, ha társra lel a másikban, szellemi magaslataiban társra. Azaz talál egy magához hasonló, okos embert. Nem irigykedik, nem játssza az agyát, nem verseng, hogy ki az okosabb, kinek nagyobb a végzettsége és kinek hány diplomája, vagy doktorátusa van. Ezek ugyanis egy olyan társadalomban, ahol az egyetemi mérce a béka fene alatt van lassan, nem sokat érnek. Csak azt jelzik, hogy van egy jó vagy közepes szellemi szinted, ami megüti az egyetemét és szorgalommal képes vagy elvégezni egy iskolát. De ez még nem okosság. Csak papirostudás - ahogy szokták mondani.


A jó ízlés egyrészt veleszületett adottság - mint az intelligencia is -, másrészt tanult minta. Kérdés, hogy mit tekintesz ízlésnek, mi neked az etalon, és mi az, ami nem felel meg neked.


Ja: ne foglalkozz sokat azzal, hogy mások hogyan gondolkodnak ... keresd meg a saját ízlésedet és a gondolataidat. Mindkettő a valóban okos emberek jellemzője.


A másik: "elég értelmes"? Ez szamárság. Mihez képest elég értelmes? Magadhoz képest mindig elég értelmes leszel. A többit fent leírtam.

2019. júl. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

nagyjából úgy vagyok mint te, azon, hogy elég okos és értelmes vagyok-e én is szoktam gondolkozni, de az ízlésem szerintem rendben van (pl. könyvek, filmek, zenék terén)

ezt egyébként el lehet dönteni objektívan, hogy jó ízlésű vagy-e vagy sem, legalábbis szerintem

2019. júl. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Hogy lehet objektíven eldönteni?


Első: szerintem mindenki úgy érzi, ahogy leírtad, amikor magához hasonlóval találkoznak, a nem okosak is azt hiszik ilyenkor, hogy na, végre egy intelligens ember.

2019. aug. 4. 17:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!