Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Lehetnek önértékelési problémá...

Lehetnek önértékelési problémáim attól, ha gyerekkoromban túl sok dicséretet kaptam?

Figyelt kérdés

Főleg a tehetségemet, eszemet és teljesítményemet illetően. Egyszerűen annyira magasra nőttek a saját magammal szemben támasztott elvárásaim, hogy képtelenné váltam felérni hozzájuk, és úgy érzem, ha nem lehetek zseni, akkor nem vagyok senki sem. Másokra egyébként nem nézek ilyen szigorú szemmel, elég normálisan viszonyulniuk hozzám ahhoz, hogy nagyra értékeljem őket.

Ez egy létező pszichológiai jelenség? Más magyarázattal egyszerűen nem tudok már előrukkolni, nem éreztették velem soha, hogy "kevés" lennék (mint szinte mindenkivel, aki felnőttként elégedetlen azzal, aki).


2020. márc. 10. 01:37
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Igen, létezik. Én is mindig kiemelkedően jó voltam mindenben, éppen ezért olyan irreális elvárásaim vannak saját magammal szemben, amiket már egyre nehezebben tudok megugrani. Folyton a legjobbat akarom kihozni magamból, legyen szó bármilyen helyzetről, de egyre inkább azt érzem, hogy ez az intervallum az erőfeszítéseimmel párhuzamosan növekszik a végtelenségig. Amikor egy kicsit is sikerül túlszárnyalnom az eddigi teljesítményeimet, akkor azzal együtt az elvárásaim is tovább nőnek. Mintha egy lufi lenne, ami soha nem pukkad ki, csak tágul az örökkévalóságig.
2020. márc. 10. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Maximalizmus, valószínűleg olyasfajta megerősítéseket is kaptál, hogy "mindig jónak kell lenned" "nem, te ennél sokkal többre vagy képes" stb és kellemetlenül érzed magad, ha nem sikerül teljesíteni.
2020. márc. 10. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
61%

Kudarcfeldolgozasi képességet rombol.

Az ilyen kisgyerekek hajlamosak azt hinni tévesen hogy akkor ha eldölt a torony vagy veszitett a tarsasjatekban akkor ö rossz es nwm szerethetö kesöbb ez vetül at pl szerelem miatti öngyilkosssgba is akàr. Mert nem tudja feldolgozni ha elhagytàk.


Ha jok maradtak a kudarcfeldolgozasi képességeid es nem magadban valo csalodasnak éled meg fel tudod dolgozni, akkor semmi baj, egészsèges maradt az önértékelés.

2020. márc. 10. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
52%
Kisgyerekkorban ez jol megfigyelhetö pl olyanokban ha veszit tarsasjatekban ideges lesz, ha neki nem sikerül vmi szintén, tombol, mérges haragszik önmagàra. Ezt az önertekelesi zavart esélyes hogy vegigviszik egesz èletükben is mert kisgyerekkent alakul ki a szemelyiseg ami felnöttkent be is kövesedik.
2020. márc. 10. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
91%
Letezik ilyen, igen. De konnyen orvosolhato. Ezt egyfajta gondolkodasi torzitasnak hivjak. Fekete feher gondolkodas a neve, vagy masneven mindent vagy semmit. Vagy zseni leszel vagy senki: itt peldaul ezt alkalmazod. Vagy van az erzelmi logika, amikor erzesek alapjan vel az ember igaznak dolgokat: azert mert ugy erzed meg nem igaz realisan, hiszen az emberek 95% nem egy zseni. Nezz csak szet a blahan, hany zseni ul ott a sajat pisijeben fetrengve? Mi lenne, ha latnal arnyalatokat is? Ha mondjuk nem zseni akarnal lenni, hanem 4es tanulo? Es ha esetleg ez nem sikerul akkor se ess ketsegbe, mindenki hibazik. Ha 3as leszel csak akkor 3as. Torekedj a jobbra nyilvan, de ja.
2020. márc. 10. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Igen, van ilyen.

A lónak a túlsó oldala a szülők részéről.


Sokan nem a gyermekük igaz lelki állapotát, önállóságát ápolják, nem a gyermek igaz személyiségét és képességeit veszi figyelembe.


Vannak szülők kik hanyagolják, lehüIyézik gyerekeiket, vagy/és "miért nem tudsz olyan lenni, mint a többi?"...stb


Vannak akik mézes mázas világban nevelik a gyereket, ahol kb el van hitetve ő a tökéletes gyerek és a Szülő igényei,elvárásainak kell megfelelnie maximálisan.


Szintén önmagát, a személyiségét elnyomva, nem figyelve a gyerek egyediségét, sajátosságát, beállítottságát stb.


Engem is mindig be akartak állítani a "sorba", de nem éreztem azt, hogy önmagam lennék.

Így hanyagolva voltam, sokszor mintha nem is léteztem volna számukra...

2 hugicácska meg körbe lett nyalva.


Az le volt tojva, hogy digitális rajzban euban 2. helyezetet értem el egy nagy versenyen...

Szüleim számára a vendégek felé fontosabb hír volt, hogy extrovertált miss πcsa a szomszédból a város szépe megnevezést megkapta, a tesóka meg full kitűnő jegyek alapján.


De jobb is, hogy így alakult, mert nem adtam fel önmagam.


Míg tesóka kb életképtelen így idősebb fejjel, fóbiái vannak, papírjával nem megy semmire, önkép zavaros több szemszögből is.

Míg kínlódott egyetemmel, addig én felépítettem mindazt amim van.


Karrier, ami egyben hobbim is (vállalkozás), autó (jogsit nekem nem anyuci apuci fizette, autót szintén nem, mint nála, de erre keretük se lett volna),

ház - kiélhettem magam barkácsolásban, szobrászatban s egyéb alkotásban egyedivé formáztam az egészet.


Megőrültem volna, ha olyan dolgokban kellett volna maximalistának lennem, mint tesómnak.

Nem értem hogy tudta elviselni s így behódolni szülők akaratának, vágyainak.


Az ő sikertelen, elérhetetlen dolgaikat vetítették ki a gyerekre.

Kb kicsi "ént" gyártva...


A vállalkozásról, amikor megtudták hirtelen ember lettem számukra...

Hirtelen dicsekedni kezdtek velem...

Majd egy családi találkozón megmondtam:

"Eddig senki voltam számotokra, akkor maradjak is az... Mivan pénzzel, sikerrel így meg lehet vásárolni a szülői törődést?!"


Otthagyva mindent felkeltem és távoztam.


Azóta nem láttam őket hála égnek.



Te mit tehetsz?

Elkezded felmérni önmagad, mikhez értesz, van érzéked, milyen hobbikat kedvelsz, ami TE vagy, olyan ismerősök véleményét is kikérheted, akik oda mondják a képedbe az igazat.


Ha megismered igazán önmagad, akkor ezerszer jobban fogsz tudni haladni az életben, mert oda fókuszálsz, ami közelebb áll hozzád, élvezed és látod magad előtt a jövőképed.

Maximalista fejjel pedig jól fogsz teljesíteni azon az úton , ha nem adod fel s tudod mit akarsz.👌


28F

2020. márc. 10. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én is így jártam, szóval van.


A fekete-fehér gondolkodást csak megerősíteni tudom.

2020. márc. 10. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!