Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha (és amennyiben) hiszünk az...

Ha (és amennyiben) hiszünk az MBTI-ben*, akkor elképzelhető-e, hogy valaki mondjuk úgy tevődjön össze, hogy a kognitív funkcióiból 3 legfőképp használt befelé forduló legyen?

Figyelt kérdés

*Tudom, hogy a kérdés elolvasása után sokan éreznek majd késztetést arra, hogy elmondják, az mbti nem is jó, és ott van a big5, és blabla... de ha szabad kérni, ettől megkímélhetnétek, minden hasonló kérdés alatt elolvastam már (volt, ahol többször is).**


Szóval kitöltöttem két tesztet erre vonatkozóan, és mind a kettő azt mondja, hogy az F, S, T az introvertált, és az N az extrovertált. Elolvasva ezeknek a leírását, szintén ezt tartanám valószínűnek, de ugye hivatalosan ilyen nem létezik.


Igazából csak a véleményetek érdekelne.


(Nem tudom, ez segítség-e, de mind a kettő INFP kategóriába sorolt be, bár volt amelyik alul írta, hogy az F/T olyan közel van egymáshoz, hogy nem egyértelmű.


Illetve egyik teszt alapján egyébként: Fi-Fe-Ti-Ne-Si-Te-Ni-Se sorrendben válaszoltam, a másiknál: Ti-Ne-Ni-Fi-Fe-Si-Te-Se)


(És bocsánat, ha butaságot írtam bárhol, most kezdtem csak foglalkozni ezekkel a kognitív funkciókkal.)


**Ha valakinek a kérdésemmel kapcsolatos kritikája van az MBTI-vel kapcsolatban, szívesen olvasom. Arra gondoltam, akik csak belinkelnek valamilyen cikket, vagy elkezdik cikizni, vagy horoszkópozni, vagy big5-ozni.



2020. ápr. 12. 01:59
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
100%

Az elmélet egyértelműen és kategorikusan megszabja, hogy:

- négy kognitív funkciód lehet (kizárólag egy érző, egy logikai, egy realista, egy intuitív)

- amiből kettő introverált és kettő extrovertált (kettő befelé, kettő kifelé forduló)

- és amiben nem állhatnak egymás mellett két intro vagy két extro.


Hogyha egy teszten ennek ellentmondó eredmény jön ki, akkor az a teszt hibás, és keresned kell a másikat.


Ahogy az is ostobaság, hogy a T/F olyan közel van egymáshoz, hogy kétséges, T vagy F típus vagy. Vannak olyan tesztek, amik jó tesztek, de használnak százalékot, viszont a százalékos részt figyelmen kívül kell hagynod, mert a százalékos leosztás téves, pontatlan, alaptalan. Ellentmond a kognitív funkcióknak.

Pl. a te esetedben. Az egyik teszt szerint INFP vagy; az INFP Fi-Ne-Si-Te, a másik szerint meg benne lehet a pakliban az INTP, ami meg Ti-Ne-Si-Fe. Az egyiknek az első a T a másiknak meg az utolsó, ráadásul nem is ugyanaz a fajta T, ergo egyáltalán nincsenek közel egymáshoz. Sőt, ennél messzebb nem is lehetnének. Az INTP az egyik legracionálisabb típus az MBTI-ben az INFP meg az egyik legirracionálisabb, logikailag értelmetlen az, hogy valaki a kettő között legyen.


INTJ

2020. ápr. 12. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:

A típusok úgy jönnek ki, hogy a betűk kettesével ugyanannak a tulajdonságnak a két végletét jelölik. (Többek között ezt szokták felróni ennek a tesztnek.) Tehát Introverted-Extraverted az introverzió mértéke, iNtuition-Sensing információfeldolgozás, Think-Feel döntéshozatal, Perceiving-Judging ~életstílus. Ergo a kettőből mindig pontosan egy domináns, tehát az nem fordulhat elő, hogy az egyik jellemző egyáltalán ne jelenjen meg az értékelésben.

Az F-T és N-S tulajdonságok lehetnek introvertáltak vagy extrovertáltak (tehát itt a 8 lehetőség közül kettő lesz domináns), de ebbe sosem ástam bele magam mélyebben. Szóval a kategóriád az INFP, erre jellemző az Fi és az Ne. Itt egy link, ha érdekel bővebben: [link]

Remélem tudtam segíteni.

2020. ápr. 12. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
Ha (és amennyiben) "hiszünk" az MBTI-ben (én inkább úgy fogalmaznék, hogy megalapozott elméletként fogadjuk el), akkor nem, nem képzelhető el. Az előttem szóló leírta, hogy miért. Ettől függetlenül azért én fontolóra venném azt a lehetőséget is, hogy nem a tesztek a hibásak, hanem az elmélet maga, de ugye megkértél minket arra, hogy erről ne beszéljünk. :D
2020. ápr. 12. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
*Nem előttem szóló, hanem első válaszoló (most már).
2020. ápr. 12. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

#1. Igazából sosem éreztem teljesen magaménak az INFP leírását. Azt tanácsolták (valamelyik másik kérdésnél, valaki másnak), hogy próbálja meg a kognitív funkciós tesztek alapján kideríteni, hogy melyik is lehet ő, mert azok pontosabbak.

Így keveredtem "ide".


Azt tudom, hogy INTP nem lehetek. Még az ENTP-n gondolkodtam, de igazából csak kínomban (annak van a legesleghátrébb az Se-je, úgy voltam vele, ha már az első nem teljesen egyértelmű, akkor próbáljuk meg fordítva), de ellentmondásokba ütközöm. Akárhogy nézem, az Fi jobban illik rám, mint az Fe, ahogy a Ti jobban illik rám, mint a Te. Ezt az eddig kitöltött tesztek is igazolják.


Ha be _kell_ állni a sorba, akkor valószínűleg inkább INFP lehetek, és akkor el kell fogadni a Fi-Ne-Si-Te sorrendet... de valahogy mégsem akaródzik. VAGY! Lehet, hogy mivel az Ne a második a sorban, egyszerűen csak azt kevertem össze a Ti-vel.


Ez biztos butaságnak hangzik egyébként. De például egy munkahelyi szituációban, ahol bejelentik, hogy XY változás fog történni, nekem már egyből nyílik is a szám, és mondom, hogy "gondoltatok arra is, hogy...?", "észrevettétek, hogy ez így jobb lenne?". Vagy, ha kapunk egy új feladatot, én leszek az, aki elmagyarázza a többieknek, hogy ezt mégis hogy kell érteni, és valószínűleg hogyan kell majd jól csinálni. Felhívom a figyelmet a lehetséges nehéz pontokra. (Javaslatokat teszek a javításukra.)

Én azt hittem, hogy azért vagyok ilyen kritikus, mert Ti-t használok, de most még egyszer átolvasva mindkettőnek a leírását, ez lehet csak az Ne következménye is?


Nagyon hálás vagyok a kommentednek, mert picit visszarántott a földre (már azon gondolkodtam, hogy lehet én is elkezdek MBTI tagadó lenni, vagy alkotok egy 17. típust magamnak).


#2. Köszi :)


#3. és 4. Köszönöm, hogy tiszteletben tartottad a kérésemet. :D (Ha nagyon kikívánkozik belőled, leírhatod persze. :D)

2020. ápr. 12. 03:49
 6/35 anonim ***** válasza:
100%

"Még az ENTP-n gondolkodtam, de igazából csak kínomban (annak van a legesleghátrébb az Se-je"


Ez lehet, hogy csak elírás volt, de az ENTP-nek Si-je van.


A Ti-nek annyi a lényege, hogy egy nagyon aprólékos és folyamatorientált logikai funkció, nem az egész képet nézi, hanem a darabokat, amik felépítik. Nem a tényekből építi fel a rendszert, hanem kialakít először egy saját rendszert, amibe beleilleszti a tényeket, majd a tények fényében tovább alakítja. A Ti számára sosem a cél fontossági sorrendben az első, hanem az út, amin keresztül eljut oda.


Az, amiket felsoroltál, azok nem olyan dolgok, amiket rá lehetne fogni a Ti-re.


A Ne pedig egy "ez érdekes" szindrómában szenvedő információs funkció. Addig foglalkozik valamivel, ameddig érdekli, ha nem érdekes, akkor másik témára/feladatra ugrik, hogyha pedig újra érdekes lesz esetleg a másik, akkor visszaugrik rá, de akár évekig is nem lehet hozzá elég érdekes. Olyasmi, mint egy bolha, ide-oda pattog, nehezen találja valami olyannal kapcsolatban a fókuszt, ami nem elég fontos neki.


Az, hogy kérdéseid meg javaslataid vannak, amikor feldobnak munkahelyen valami újat, simán lehet azért, mert a Ne érdekesnek találja. Az pedig, hogy segíteni akarsz a többieknek megérteni, fel akarod javítani, az inkább a Fi-d miatt van, érzelmi alapon te fontosnak érzed, hogy az adott dolog minél jobb legyen, és hogy azoknak is az legyen, akik elsőre nem értik. Mert abból indulhatsz ki, hogy te is ezt szeretnéd, ergo nyilván mások is. A Fi tömören úgy működik, hogy "tudom mit érzel, mert én is ezt érezném".

2020. ápr. 12. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
100%

Még azt hozzátenném, hogy az MBTI-nél nem csak azt kell nézned, hogy mit csinálsz, hanem, hogy miért csinálod. Hiszen elsősorban az elmélet se arra éleződik ki, hogy megmondja, egyes típusok hogyan viselkednek, hanem, hogy MIÉRT viselkednek úgy, hogy mi alapján hoznak meg egy adott döntést / hajtanak végre egy cselekvést, hogy milyen mechanizmus van mögötte.


Pl. Lehet, hogy INTJ-ként szintén én lennék az, aki elmagyarázza a csoportnak, hogy hogyan kell azt a dolgot jól csinálni. De azért, hogy a csoport tagjainak a nem értése, lemaradása ne ássa alá a saját eredményeimet a feladatban, ne csorbítsa a hatékonyságot, ami már Te motiváció. De, ha csak lecsupaszítva azt nézed, hogy segítek, akkor arra gondolnál elsőre, hogy hát akkor ez F viselkedés.

2020. ápr. 12. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:

Igen, az elírás volt.


Köszönöm a kommentjeidet. Még mindig bizonytalan vagyok önmagamat illetően, de az nem az MBTI hibája. De határozottan meggyőztél a Ti Fi témakörben. :)


Ha még itt vagy, akkor egy teljesen off kérdésem lenne. Rengeteg MBTI-is kérdés alatt láttam, hogy INTJ / INTJ-k magyaráztak a rendszerről, vagy kommenteltek ezzel kapcsolatban. (Illetve, mintha még régebben is láttam volna ilyen fórumokat, ahol szintén előfordultak, de erre már nem mernék megesküdni.) Én meg pont úgy képzelném el, hogy ők nem fognak gyk-n, vagy máshol kommentelgetni, hogy pallérozzák a náluk kevésbé hozzáértők elméjét. Szóval az lenne a kérdésem, hogy egy ilyen szituációban mi motiválja az INTJ-t?

2020. ápr. 12. 23:52
 9/35 anonim ***** válasza:

Nos igen... Ehhez az elmélethez mondhatni alapkövetelmény egy szilárd önismeret, mert nélküle is adódhatnak problémák típuskeresés és további elemzés közben.


Az INTJ-nél ilyenkor két fő motivációja van:

- Az elmélettel és a hozzá kapcsolódó kérdésekkel foglalkozik, mert ez érdekli, mert ezt akarja csinálni, és az mondhatni sokad rangú, hogy ezzel segít másoknak valamiben. Afféle pozitív melléktermék.


- A tévedések és a tudatlanság az INTJ "ellenségei", ezért ha ilyennel találkozik, akkor azt már csak azért is igyekszik korrigálni, hogy ne egy olyan közegben kelljen lennie, ahol ezek jelen vannak. Pusztán azért, mert számára az nem komfortos.


Plusz sok NT szeret villogni a tudásával, ha van rá lehetőség, annak ellenére, hogy ezt azért többen nem ismerik el.

2020. ápr. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:

Bocsánat, ha bepofátlankodok. :D

De olyan szinten érdekelne a véleményetek, hogy a lenti képen ábrázolt eredmény, akkor hibás? Nem ismerem magamat kellőképpen esetleg?


Sima MBTI teszteken mindég ENFP jön/jött ki, már elég régóta amióta foglalkozom a témával. Csináltam egy konkrétan kognitív funkciókat (milyen mértékben használó) tesztet, íme:

[link]


Ez akkor fals lenne? :)

Köszönöm!

2020. ápr. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!