Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha (és amennyiben) hiszünk az...

Ha (és amennyiben) hiszünk az MBTI-ben*, akkor elképzelhető-e, hogy valaki mondjuk úgy tevődjön össze, hogy a kognitív funkcióiból 3 legfőképp használt befelé forduló legyen?

Figyelt kérdés

*Tudom, hogy a kérdés elolvasása után sokan éreznek majd késztetést arra, hogy elmondják, az mbti nem is jó, és ott van a big5, és blabla... de ha szabad kérni, ettől megkímélhetnétek, minden hasonló kérdés alatt elolvastam már (volt, ahol többször is).**


Szóval kitöltöttem két tesztet erre vonatkozóan, és mind a kettő azt mondja, hogy az F, S, T az introvertált, és az N az extrovertált. Elolvasva ezeknek a leírását, szintén ezt tartanám valószínűnek, de ugye hivatalosan ilyen nem létezik.


Igazából csak a véleményetek érdekelne.


(Nem tudom, ez segítség-e, de mind a kettő INFP kategóriába sorolt be, bár volt amelyik alul írta, hogy az F/T olyan közel van egymáshoz, hogy nem egyértelmű.


Illetve egyik teszt alapján egyébként: Fi-Fe-Ti-Ne-Si-Te-Ni-Se sorrendben válaszoltam, a másiknál: Ti-Ne-Ni-Fi-Fe-Si-Te-Se)


(És bocsánat, ha butaságot írtam bárhol, most kezdtem csak foglalkozni ezekkel a kognitív funkciókkal.)


**Ha valakinek a kérdésemmel kapcsolatos kritikája van az MBTI-vel kapcsolatban, szívesen olvasom. Arra gondoltam, akik csak belinkelnek valamilyen cikket, vagy elkezdik cikizni, vagy horoszkópozni, vagy big5-ozni.



2020. ápr. 12. 01:59
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%

#10

Eszerint is ENFP vagy, mi a probléma?

2020. ápr. 15. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 A kérdező kommentje:

Nekem is ez volt a bajom a kognitív funkciós tesztekkel, hogy egymást "ütő" funkciókra írt excellentet, (Fi, Ti nagyon magasan jött ki). Idegesített, hogy ha a típusom szerinti sorrend: Fi-Ne-Si-Te, miért nem azt látom itt is, hogy Fi-Ne-Si-Te (és a többi szépen alatta). De gondolom ezek a tesztek máshogy működnek, és úgy határozzák meg a típusodat (mondjuk megnézik a kettő legmagasabbat, ami legjobban kijött, és az alapján sorolnak be).


Vagyis én csak feltételezem, hogy ez zavarhat téged is, hogy nem Ne-Fi-Te-Si, hanem Ne-Fi-Se-Te, ha úgy nézzük. De a karanténban ezzel eltöltött végtelen idők bölcsessége megtanított arra, hogy erre nem kell adni :D

2020. ápr. 15. 21:57
 13/35 A kérdező kommentje:
De remélhetőleg jön mindjárt egy nálam okosabb INTJ, aki értelmesen elmagyarázza. :D
2020. ápr. 15. 21:59
 14/35 anonim ***** válasza:

#10-es. Nem fals szerintem csak az Se-Si csúszott el. Valószínüleg önismereted tökéletlensége miatt.


Mindenki hasznalja mind a 8 funkciót csak az a négy, ami a tipus sajatja, az ego funkciói. A masik negy a tudatalattiban van.

INFJ vagyok. Nálam az Ne tudatalatti. Ni domináns tipusokban gyakran van kerdőjel másik szándékat illetően. Paranoiasak is tudnak lenni ez miatt.

Tehát végülis ezek is hatnak ránk valamilyen módon.

ENFP nél Se a leggyengébb a 8-ból. Lehet tudatalatt komponzáltad a kerdések megvalaszolásánál ezt gyengeseget, vagy az Ne miatt adtál olyan válaszokat.

2020. ápr. 16. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen a válaszokat! :)


Valóban zavaró, hogy az Ni és az Se láb alatt vannak, de nem gond, elvileg jól elvannak, nem bántom őket. :P :)

2020. ápr. 16. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 A kérdező kommentje:

Amúgy szerintem ez tényleg érdekes témakör... mármint, én eddig nem tudtam (mert soha nem ástam bele magam abba), hogy ennyire kötött rendszer az MBTI. Tehát ha egy adott típusba tartozol, akkor egy adott sorrendet követnek a funkcióid (ami valahol logikus). Csak olyan furcsa, kíváncsi lennék, hogy van-e olyan, aki úgy töltötte ki a tesztet, hogy a funkciói pontosan abban a sorrendben mutatkoztak, ahogy a nagy könyvben megvan írva? Vagy lehetséges-e, hogy mindenkinél az jön ki, hogy valamelyik elsődleges vagy másodlagos funkciójához kísértetiesen közeli értéket mutat egy azzal ellentétes, de egyirányú funkció? (Ennek gondolom semmi értelme nem volt, de az Fi-Ti, Ne-Se, Fe-Te stb... párosokra gondoltam.)


Más:

Én azóta abban a tekintetben megvilágosodtam (köszi egyébként), hogy nem lehetek T. Volt bennem egy ilyen tévképzet az "F"-eket illetően, hogy ők biztos ilyen szeleburdi mittudoménmik, akik nem képesek a következményekre gondolni, csak az alapján hoznak döntést, hogy éppen aktuálisan hogyan éreznek. De aztán felfogtam végre, hogy nem erről van szó, hanem csupán csak arról, hogy még az is elképzelhető, hogy ""ugyanúgy"" elemeznek egy adott helyzetet, mint a "T"-k , csak végső soron nem az alapján fognak dönteni, hogy mi lenne a racionális, hanem az alapján, hogy mit éreznek ezzel kapcsolatban. Nekem ezt kellett kicsit helyretennem fejben.

2020. ápr. 16. 22:41
 17/35 anonim ***** válasza:
Számomra meg pont az a nehezen elképzelhető, hogy kijelentsem, mi alapján (érzések vagy észérvek) hozom meg a döntéseimet jellemzően, rohadtul helyzetfüggő.
2020. ápr. 16. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

#17


Ez sokaknál probléma. T-F vonalon rengeteg F elcsúszik azzal a téves gondolattal, hogy "de tudok racionálisan dönteni, és sokszor észérvek alapján döntök!". Bármelyik F tud észérveken alapuló döntést hozni, és bármelyik T tud érzelmi döntést hozni, de attól még nem lesz T az F-ből vagy fordítva.

2020. ápr. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:

#18

És ebből mi következik? Az, hogy nem T vs. F szemszögből kell megközelíteni a témát, hanem kognitív funkciókat kell vizsgálni?

2020. ápr. 16. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 A kérdező kommentje:

Linkeltek egyébként egy bugyuta tesztet ( [link] és ebben van egy ilyen kérdés:


"A mostani céged egyik versenytársa el akar csábítani a cégedtől. Kétségeid vannak, hiszen a fizetésed sokkal nagyobb lenne, de a mostani helyeden a munkatársaiddal remekül kijössz. Valamint, a mostani cégednél a részleged vezetője megemlítette, hogy amikor ő nyugdíjba fog vonulni, téged szeretne a vezetőségnek új főnökének ajánlani. Hogyan fogod meghozni a döntésedet?


- Minden elérhető információt beszerzek a versenytársról, kikérem a HR vezető tanácsát, valamint pro és kontra listát írok a lehetőségekről. Ilyen helyzetekben fontos, hogy mérlegeljük a lehetséges érveket és hideg fejjel értékeljük a helyzetet. T

- A megérzéseimre hallgatok. Mindig próbálom követni a szívemet. F"


Tudom, hogy tényleg bugyuta a teszt, de azért másoltam be, hogy lássátok, mi alapján kezdtem el én gondolkodni. Szóval, én egyébként minden lehetséges információt (amit kellően egyszerű megszerezni) számításba vennék. Feltétlenül szükségem van-e magasabb fizetésre? Mennyire megbízható a részlegem vezetője? Mikor fog (végre) nyugdíjba vonulni? (Mi van, ha addigra esetleg olyan változások következnek be, hogy nem is ő fog dönteni ezzel kapcsolatban, mégha alapból megbízhatónak is gondolom?) Mennyire normálisak a másik helyen az emberek? (Ha kéthavonta kilép valaki, mert nem bírja elviselni a szadista főnököt, és ezért keresnek folyamatosan embert mondjuk, akkor...) Listát nem írnék, de a végső soron az alapján hoznék döntést, hogy mit súg a "szívem", hogy valószínűleg (akár hosszú távon is, de) melyik lenne jobb nekem?


És ezen a gondolatmeneten elindulva eljutottam odáig, hogy fel kell tennem a kérdést... nem mindenki ez alapján dönt? Hogy valószínűleg, figyelembe véve a lehetséges előnyöket-hátrányokat, hol érezheti jobban magát / hol lesz hosszú távon tényleg jó neki? Azért kérdezem, mert azt hiszem megint elvesztem a T/F fejtegetésében, és nem tudom, hogy mi az igazi különbség a kettő között. Nem tudom elképzelni, hogy mi lehet egy racionálisan gondolkodó ember motivációja. Úgy gondolom, hogy ha nem szükséges, senki nem választ például egy olyan munkahelyet, ahol több a fizetés, de cserébe mondjuk olyan emberekkel kell együtt dolgoznia, akikkel _tényleg_ kínszenvedés... vagy igen? Nem tudom.

2020. ápr. 16. 23:41
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!