Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha (és amennyiben) hiszünk az...

Ha (és amennyiben) hiszünk az MBTI-ben*, akkor elképzelhető-e, hogy valaki mondjuk úgy tevődjön össze, hogy a kognitív funkcióiból 3 legfőképp használt befelé forduló legyen?

Figyelt kérdés

*Tudom, hogy a kérdés elolvasása után sokan éreznek majd késztetést arra, hogy elmondják, az mbti nem is jó, és ott van a big5, és blabla... de ha szabad kérni, ettől megkímélhetnétek, minden hasonló kérdés alatt elolvastam már (volt, ahol többször is).**


Szóval kitöltöttem két tesztet erre vonatkozóan, és mind a kettő azt mondja, hogy az F, S, T az introvertált, és az N az extrovertált. Elolvasva ezeknek a leírását, szintén ezt tartanám valószínűnek, de ugye hivatalosan ilyen nem létezik.


Igazából csak a véleményetek érdekelne.


(Nem tudom, ez segítség-e, de mind a kettő INFP kategóriába sorolt be, bár volt amelyik alul írta, hogy az F/T olyan közel van egymáshoz, hogy nem egyértelmű.


Illetve egyik teszt alapján egyébként: Fi-Fe-Ti-Ne-Si-Te-Ni-Se sorrendben válaszoltam, a másiknál: Ti-Ne-Ni-Fi-Fe-Si-Te-Se)


(És bocsánat, ha butaságot írtam bárhol, most kezdtem csak foglalkozni ezekkel a kognitív funkciókkal.)


**Ha valakinek a kérdésemmel kapcsolatos kritikája van az MBTI-vel kapcsolatban, szívesen olvasom. Arra gondoltam, akik csak belinkelnek valamilyen cikket, vagy elkezdik cikizni, vagy horoszkópozni, vagy big5-ozni.



2020. ápr. 12. 01:59
1 2 3 4
 31/35 A kérdező kommentje:

Ugyan nem engem kérdeztél, de mostanában olvasgattam ebben a témában, és a legtöbb helyen olvasni lehet olyan leírást, hogy azért nem állhat például kettő introvertált tulajdonság az első két helyen, mert akkor az illetőnek szinte semmilyen kapcsolata nem lenne a külvilággal. Míg azért nem állhat kettő extrovertált, mert abban az esetben önmagával nem lenne kapcsolata.


Ilyesmi lehet a válasz erre is (bár én csak találgatok), ugye az S/N inkább arról szól, hogy hogyan dolgozod fel a külvilágból jövő ingereket, míg a T/F vonal arról, hogyan hozol döntést.


Korábban azt már leírták, hogy: "Az elmélet egyértelműen és kategorikusan megszabja, hogy:

- négy kognitív funkciód lehet (kizárólag egy érző, egy logikai, egy realista, egy intuitív)

- amiből kettő introverált és kettő extrovertált (kettő befelé, kettő kifelé forduló)

- és amiben nem állhatnak egymás mellett két intro vagy két extro."


Amiből következik, hogy ha valaki Fi-Ti lenne, akkor Se-Ne-nek kellene még benne lennie, hogy teljesüljön a kifelé/befelé forduló vonal. Ami valami olyasmit eredményezhetne, hogy amikor a világot megfigyeli, akkor teljesen kívülre koncentrál, de amikor a döntéseit meghozza, akkor meg teljesen befelé... ez így végiggondolva (nekem) nem tűnik túl reálisnak.


(De javítsatok ki légyszi, ha rosszul gondolom.)

2020. ápr. 18. 01:37
 32/35 anonim ***** válasza:
100%

"Kérdezhetném úgy is, hogy miért nem fér meg Ti és Fi egymás mellett, ha Ti és Fe igen(?)."


Kedves utolsó előtti, a kérdező jól vázolta azt, hogy miért nem lehet Ti és Fi is. Lényegében ugyanazt tudom írni, hogy nem reális a működése annak, hogy CSAK a belső világod alapján hozol döntést, és CSAK a külvilágból szedsz információt.


Az MBTI-ben, a funkcióknál fontos az egyensúly. Ha kifelé érzel, akkor a logikád azért befelé forduló, hogy legyen külső és belső döntési támpontod is. Ugyanígy, ha az érzékelésed befelé irányuló, akkor az intuíciód kifelé, hogy magadtól független és magaddal jobb szó híján "azonos" információid is legyenek. Ha a döntőfunkciód csak belülről irányulnak, akkor nem tudnál egyetlenegy épkézláb döntést meghozni, hiszen evidens mód a külső világ és a belső világod két különböző terület, a te belső rendszered nem fedi le egyben a külsőt. Ugyanígy, ha Ti-d és Fi-d van, akkor ugye Ne-d és Se-d van ez alapján a logika alapján; ami azt jelenti, hogy ha csak kintről szedsz információt, akkor nem tudod valamilyen szinten "ellenőrizni" az információt, nem lennének önálló gondolataid, önálló gondolatok nélkül önálló identitásod. Ha meg esetleg azt vesszük alapul, hogy a Ti és a Fi mellé Ni-d és Si-d van, akkor teljesen befelé vagy fordulva, egyáltalán nem tudsz kontaktba lépni semmivel, ami kint van; életképtelen vagy. Csupa E funkcióval meg csak kifelé létezel, kvázi nem lehetne pszichéd.


Akár tovább vihetnénk a kérdést oda is, hogy miért nem lehet az, hogy valakinek csak S és N funkciói vannak a T-F vonal nélkül, vagy fordítottan. Azért, mert ha valakinek csak információbefogadó funkciói vannak, akkor életképtelen, van neki egy rakás információja, túlságosan sok információja is, de a léte 100%-ban passzív, mert nem tud velük kezdeni a szó szoros értelemben semmit T és F funkciók nélkül. Mint ahogy akinek csak döntésfunkció vannak, az se lehet egy létező személy, mert nincsenek információ, csak állandóan dönteni akar, akár T, akár F megfontolásból, cselekedni akar. De információk nélkül nem hozhat döntést, és nem is cselekedhet, nem csinálhat semmit úgy, hogy nem tud semmit.

2020. ápr. 18. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Amennyiben megengeded, hogy két komoly theroycrafting között pár meme-t. Ha magadra ismersz, akkor ENFP vagy. 😊😅


Ha így takarítasz:

[link]

[link]


ENFP vs INTJ handling (bocs az INTJ fórumtársaktól) :P

[link]


Caring:

[link]


Érzelmek ráöntése másokra: xD

[link]


Nálam elég sokszor előfordult férfiként, hogy félreérthető voltam. xD

[link]


Szép hétvégét! ^^

2020. ápr. 18. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 A kérdező kommentje:
Szeretem az MBTI-s mémeket (ezek majdnem mind újak voltak számomra), de azért nem alapozom erre a téma eldöntését. XD Szép hétvégét neked is.
2020. ápr. 18. 14:36
 35/35 anonim ***** válasza:

#32, köszönöm neked és a kérdezőnek egyaránt a magyarázatot, viszont ha igazatok van, az valószínűleg azt jelenti, hogy a funkciók működését nem ismerem elég mélyrehatóan. Azt meg tudja mondani valamelyikőtök, hogy a konkrét példámmal mi nem stimmel?

Ugyebár ezt írtam:

Ti = a beáramló információkat első dolgom analizálni, mélységében megérteni (csak azért, hogy "meg legyenek értve", nem kell használnom őket semmiféle cél eléréséhez), keresni bennük a lehetséges ellentmondásokat

Fi = a saját érzéseimből indulok ki empatizáláskor

A negyedleges Fe megnyilvánulhat hasonló formában? Vagy a Ti működésében értek félre valamit?

2020. ápr. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!