Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » INFP-ként mindig is bosszantó...

INFP-ként mindig is bosszantó leszek egy ESTP számára?

Figyelt kérdés

Én egy INFP nő vagyok, a másik nő, akiről szó van pedig minden bizonnyal ESTP. Sem az INFP, sem az ESTP nem egy gyakori típus. Őszintén, korábban nem hiszem, hogy sok ESTP-t ismertem volna, de ő most a baráti társaságom része lett, viszont elég feszengős nekem a vele való kapcsolat. Rajta is látszik, hogy nem igazán tud velem mit kezdeni, sőt, egyszer meg is mondta, hogy nagyon sok türelem kell hozzám.


Nyilván, mert nem vagyok túl praktikus, sem gyakorlatias, meg kellőképpen elvont vagyok ahhoz, hogy az ő fantáziáját ne mozgassa meg semmi, amiről én beszélnék. Sajnos abban a társaságban senki sem intuitív, szóval ezzel így egyedül maradtam. :D


Amúgy azért értékel engem (ezt elmondta), mert én voltam az első, aki nyitott felé és nélkülem nem került volna be ebbe a társaságba. Utána nagyon hamar népszerű lett, mert nagyon humoros, őrült, de közben 100%-ig a földön áll és nagyon praktikus. Igazából minden, ami én nem vagyok. :D


Mondjuk felesleges ragozni, egyértelműen másképp működünk. Nekem furcsa, hogy valaki ennyire impulzív és őszinte (ha kimond valamit, utána se gondol bele, hogy nem feltétlen kellett volna) én meg ezen időnként megsértődöm, mert nem vagyok ezekhez a dolgokhoz hozzászokva. Nyilván tudom, hogy nem direkt bánt meg, csak ő egyszerűen ilyen, én viszont jó INFP-hez méltón túl lassú vagyok, hogy valami frappáns beszólással visszadjam a labdát, hogy nehogymár mindenben neki legyen igaza. :D


Hát, öribarik nyilván nem leszünk. Megutálni bizonyára nem fog, mert lát bennem annyi értéket, csak zavar, hogy elég butának gondolhat csak azért, mert azokban a dolgokban elég béna vagyok, amikben ő jó.


Szerintem ha szóba hoznám neki az MBTI-t kiröhögne, hogy képes vagyok egy ilyen elméletnek hinni. Nyilván nem lehet erre alapozni semmit, de nekem sokat segített az önismeret kapcsán, szóval van azért gyakorlati haszna.



2020. ápr. 19. 00:43
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
30%
Ez kb. a horoszkóp "fejlettebb" változata. Lehet benne igazság de nem feltétel nélküli.
2020. ápr. 19. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
47%
Miert kell folosleges cimkeket aggatni magadra es ra? Miert kell magadat beskatulyazni? Miert hiszed, h emiatt vagy neki bosszanto? Egyszeruen csak bosszanto vagy neki. Es? Gondolom valakinek meg o bosszanto. Nem kell ezzel torodni. Egy barati tarsasagban sok ember van, nem egyezhet mindenki mindenkivel.
2020. ápr. 19. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
47%
Szerintem az 1000x bosszantóbb, hogy az emberek ilyen gyökér 4 betűs baromságok alapján ítélik meg egymást.
2020. ápr. 19. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
69%

Mond az valamit, hogy Pygmalion-effektus?

Ez az, amikor az ember függetlenül a valódi adottságaitól idomul a környezete által ráragasztott bélyegekhez.Tudod, pl. amikor az iskolában valakit h*lyének titulálnak, és a végén tényleg egy meglehetősen alacsony szinten fog megragadni. Nem azért, mert tényleg annyira lett volna képes, hanem mert elérték, hogy ne higyjen többet magáról, így nem is töri magát, hogy annál több legyen.

A horoszkópot is jó, hogy említették előttem, na, abban is pont ezért hisznek az emberek. (Illetve ezért IS, mert ott azért egyéb didaktikai eszközök is felbukkannak.) Egy horoszkóp-hívő meglátja, hogy mit írnak a csilalgjegyéről, és onnantól minden mozdulatába azt akarja belelátni. Az oda nem illő jellemvonásokról nem vesz tudomást, csak ami többé-kevésbé egyezik. Mert el akarja hinni, hogy igaz legyen rá. Még kiábrándítóbb ez a viselkedés, amikor valaki másra próbálják ráhúzni. Tudok én olyan párosról, akik állítom, kb. álompár lettek volna... ha a lány nem olvasta volna el a fiú horoszkópját. Mert hogy aszerint ők nem illenek össze. És onnantól árgus szemekkel figyelte, hogy mire tudná ráfogni, hogy "ez is egyezett a horoszkóppal". Tök mindegy, hogy 80%-ban nem egyezett, ő csak azt a 20%-ot vette tudomásul.


Ezek a személyiségtesztek azért némileg tudományosabbak, de az a baj, hogy sokan nem értik a lényegét. Olyan ez, mint a statisztika. Ha a statisztika szerint április esős szokott lenni, az nem azt jelenti, hogy minden április esős, és nem is azt, hogy akkor minden nap esni fog. Ráadásul ezeknél a személyiségteszteknél nagyon durva általánosításokat fogalmaznak meg, és nem is keveset. Az emberi természet ennél sokkal bonyolultabb.

Már Galénosz is foglalkozott ilyesmivel, ő négy nevesített személyiségtípust határozott meg. Remélem, nem kell ecsetelnem, hogy nem csak négyféle ember létezik. Ez egy borzasztóan felületes csoportosítás, és igen, sok tulajdonság tényleg passzolhat. De olyan, amire mindegyik maradéktalanul illik, kevés van.

Ez az MBTI-dili ennek a továbbfejlesztett változata, kicsit több pszichológiai alappal, és több típussal, 4 helyett konkrétan 16-tal. A baj ezzel ugyanaz, mint Galénosz technikájával. Lehet, hogy ez pontosabb csoportosítást tesz lehetővé, de az embereket 16 skatulyába sem lehet probléma nélkül belepréselni. Mindig lesz olyan, akire csak részben igazak, vagy egyik-másik állítás egyáltalán nem igaz. Mert az emberi személyiség nem egy 4 darab lineáris csúszkán mozgó valami, annál sokkal komplexebb dolog.

De már csak azért sem állja meg a helyét, mert ezek nem kétállapotú értékek. Introvertált/extrovertált? Sokan - talán azt is meg merem kockáztatni, hogy a legtöbben - nem sorolhatók be egyértelműen egyik, vagy másik kategóriába. Sőt, van, hogy a körülményektől függ, hogy melyik igaz rájuk. Én például soha nem szerettem a tömeget, nem szerettem iskolában a középpontban lenni, és jobban érzem magam otthon, egy laza thrillert nézve, vagy épp a kertben veteményezve, mint egy fesztiválon tombolva. De a barátaim meg sokszor "lelőni" nem tudnak, ha egyszer nekikezdek beszélni. Akkor én most melyik vagyok? Hiszen egyik sem illik rám. - Persze, hogy nem, mert ez nem egy bináris érték, hanem egy nagyon széles, analóg skála. Ha pedig egy ilyet nemes egyszerűséggel a felénél kettévágunk, és azt mondjuk, hogy ti introvertáltak vagytok, ti meg extrovertáltak, akkor az rémesen torz eredményeket fog okozni. Hiszen így lesznek olyanok - akik a képzeletbeli skála közepe felé helyezkednek el - akik igazából nagyon hasonlítanak egymásra, de mivel valahol el kellett vágni a skálát, mégis két különböző skatulyába kerültek.

Így van ez a másik három skálával is. Gondolkodó / érző? Ezek egymás mellett, nem egymással szemben helyezkedő tulajdonságok. Egy logikus ember miért ne lehetne érzelmes? Vagy hogy kiábrándítóbb példát mondjak: attól, mert valakinek nincs logikája, még egyáltalán nem jellemző, hogy egy mélyen emocionális lény lenne.


De nem akarom tovább ragozni, így is elég hosszúra sikerült.

Összegezve: butaság lenne erre alapozni egy emberi kapcsolatot. Lehet, hogy legjobb barátok lennétek, ha nem úgy állnál hozzá, hogy "úgyse lesztek azok".

2020. ápr. 19. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Miből veszed egyébként, hogy bosszantónak tart? Nekem ez inkább ilyen Fi-s túlgondolásnak tűnik (első olvasásra), ennek ellenére komolyan kérdezem. Tett erre utalást? Ha nem, akkor kár ezen rágódni, hiszen hiába más ő is, mint te, te sem nézed le őt, vagy utasítod el. (Nyilván egy Fi-s nézőpontból még elfogadóbb is tudsz lenni vele szemben, akár vonzhat is a személyisége, de attól még, hogy valakivel nem egyezik a tipológiánk, nem fogjuk egyből sötét parasztnak tekinteni az illetőt.)
2020. ápr. 19. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
59%

#4,

Nem értek egyet veled, de nagyon tetszett a kommented. Megfogalmazásban, és információ tartamban is.

(Illetve egy dologban egyetértek: ne skatulyázzuk be magunkat, ne legyen fontosabb egy tipológia által alkotott leírás annál, amik valójában vagyunk; ne kezdjünk el idomulni hozzá, és ne próbáljuk alárendelni magunkat neki.)

Nem tudom, hogy magába az MBTI-be mennyire ástad bele magad. Én csak mostanában kezdtem el, tehát erősen megkérdőjelezhető minden, amit leírok. De azért fontos tudni, hogy ezek csak típusok; elsődlegesen a munkahelyi kommunikáció megkönnyítésére fejlesztették ki őket. Tehát nem azért, hogy leírják valakinek az életpályáját.

Maga a rendszer szerintem logikusan épül fel. Az introvertált / extrovertált témakört sokan félreértik, a leírásod alapján - és ezért ne haragudj rám kérlek -, úgy érzem, hogy te is ebbe a kategóriába esel. Az introvertált emberek nem azok, akik bezárkóznak a lakásukba, soha nem lépnek ki onnan és senkivel sem beszélnek. Nekik is vannak barátaik, akikkel napokon keresztül tudnak folyamatosan szövegelni. Annyi csupán, hogy egy stresszes hét után előbb mondják azt, hogy otthon pihennek, relaxálnak, elmerülnek picit önmagukban (nem úgy, mint egy extrovertált, aki azt mondja, hogy "borzasztó hetem volt, menjünk el valahová, csináljunk valamit, hogy elfelejtsem").

A skálás besorolás nem hülyeség szerintem. Annyit jelent csak ki, hogy "ha te az esetek 40%-ában az eszedet használod, akkor a maradék 60%-ban a szívedet". Ezzel szerintem nem könnyű vitatkozni, főleg, hogy gyakorlati példa is van erre. (Minél ridegebb valaki, mint például a sorozatgyilkosok, annál kevésbé képes empátiára. Minél kevésbé képes valaki empátiára, annál ridegebb.) Ezen kívül pedig azt különbözteti még meg a rendszer, hogy a külvilágból érkező ingereket miként dolgozod fel. Itt is egyértelmű szerintem, hogy ha te a 60%-ban a részletekre figyelsz és pontosan érzékeled a valóságot, akkor a maradék 40%-od lesz az, ami a benyomásokból, a teljes képből táplálkozik.

És... ahogy a rendszer felépítése is megmondja, mindenki használja mindegyiket - egészséges esetben -, senki sem hallgat minden esetben az elveire, ahogy senki sem objektív mindig... nincs olyan, aki csak az érzékszerveivel érzékelné a külvilágot (hiszen akkor nem állna össze a kép), és nincs olyan, aki csak az intuícióra hagyatkozna (hiszen akkor nem is fogna fel semmit a világból).

Egy MBTI típus úgy épül fel, hogy mindegyik kategória van benne: 2 kifelé, kettő befelé forduló. Egy gondolat-vezérelt, egy érzés-verzérelt, egy érzékelő, egy intuitív. Csak más mértékben. Szerintem nem akkora hülyeség azt állítani, hogy ez mindenkiben megvan. (Az introvertáltságot, vagy extrovertáltságot az első funkció adja.)

Szóval az, hogy valaki csokorba gyűjtötte a hasonlóan "működő" embereket, még nem jelenti azt, hogy horoszkóphoz hasonló, trehány munkát végzett.

2020. ápr. 19. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
16%
#6: Köszönöm az elismerést, de amit írsz, abból pont az derül ki, hogy nem értetted meg, amit írtam...
2020. ápr. 19. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
45%
Miért?
2020. ápr. 19. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
15%
Számomra mindenki bosszantó, aki ezekkel a 4 betűs vackokkal akarja magát meg másokat beskatulyázni. Az emberek nem 16 félék, de még ha hozzávesszük az ambivertáltakat (és megduplázzuk 32-re), az is kevés. Ráadásul ezek nem fix kategóriák, folyamatosan változunk, más-más élethelyzetek módosítják az eredményt. Próbáld ki, hogy félévente kitöltöd, és megnézed, hogyan változik. Nekem legalább 3 különböző eredmény már biztos kijött ezen a teszten.
2020. ápr. 19. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Húha. XD Jó sokakat megindított a téma. 14 évesen teszteltem magam először, most 23 vagyok. 14 éves koromban az jött ki, hogy INFJ vagyok, de igazából ez csak egy rám erőltetett szerep volt, mert az akkori tanulás-szülők ezt így kikényszerítették belőlem. Amúgy én inkább ambivertàlt vagyok. Valahányszor kitöltöttem ezt a tesztet, mindig 55%-os lett az I nagyjából, ami azért annyira nem extrém, de egyértelműen "le kell engednem egyedül" a nap végén, mert így nyugszom meg, így töltődöm fel. Viszont igényem van a szociális életem-magány egyensúlyára. Egyiket sem viselem jól állandósult jelleggel.


Abból a szempontból változik az ember személyisége, hogy értelemszerűen fejlődik. Minél idősebb valaki, annál inkább szüksége van arra, hogy a benne rejlő potenciálokat mozgósítani tudja. Jelen esetben az introvertáltaknak is néha extravertáltnak kell mutatkozni, de ettől még nem lesznek nem introvertáltak. Egy társaságban is világosan látszik, hogy a domináns szerepet az extravertáltak töltik be, míg egy introvertált inkább csendben figyel és csak bizonyos körülmények között engedi el magát annyira, hogy olyan laza legyen, mint egy extravertált. De ettől még egy introvertált is imádhat bulizni, csak utána kell neki némi idő egyedül.


Amúgy a tesztek hajlamosak torzítani, ezt mindenki tudja, de ez amiatt is van, mert sokaknak nehéz őszintének lenniük magukkal, nem jó az önismeretük, stb. Vagy a környezet nem hagyja, hogy kiéljük a bennünk rejlő potenciálokat.


Az egyetemi éveim alatt jócskán volt lehetőségem rájönni, hogy én bizony nem vagyok INFJ. :D Eleve nem a négy betű a lényeg, hanem a kognitív funkciók. Az INFP Fi-Ne-Si-Te, az INFJ Ni-Fe-Ti-Se. Teljesen más a kettő. Viszont kitöltöttem egy kognitív funkció tesztet, ami alapján az Fe funkció nálam majdnem ugyanolyan erős, mint az Fi, és hasonlóan, az Ni is erős. Úgyhogy van bennem hajlam az INFJ-re, de mivel a kog. Funkc. Teszt alapján sem a Te-t, sem a Ti-t nem használom, így egyértelműen INFP vagyok. :D Van egy barátnőm, aki INFJ, nos, nála látszik, hogy befigyel a harmadlagos Ti, amit én soha semmilyen körülmények közt nem tudnék mozgósítani. Egy INFJ sokkal racionálisabb és higgadtabb,mint egy INFP. Neki 10/9 nincs szüksége külső megerősítésre, hogy lenyugodjon egy stresszes helyzetben, én 9/10 bepánikolok és muszáj tanácsot kérjek valakitől, hogy rendet tegyek a fejemben, mert egyedül csak visz az Fi...borzalmas. :D

2020. ápr. 19. 09:47
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!