Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a határ a mérgező, energiav...

Válaszoknélkül kérdése:

Mi a határ a mérgező, energiavámpír ember és a mély depressziós között?

Figyelt kérdés

A kettő egybe is mosódhat és tudom, egy depressziós ember önző, beszűkült és a maga bajaival van tele az elméje. Ergo a másikéra lehet, hogy magasról tesz.

Őket nevezhetjük energiavámpírnak vagy az már külön kategória? Mi a különbség?


Konkrét eset kapcsán kérdezem, mert van most az életemben egy olyan ember, aki nagyon mélyen van lelkileg, bennem viszont megbízik és rám zúdítja a problémáit. Én meghallgatom, szeretnék is segíteni, mert fontos nekem. Viszont közben azt érzem, olykor borzasztóan lehúz, ráadásul nyakig benne vagyok magam is a mocsárban jóideje (szintén depresszió). Amiről tud, de közben én sehol nem vagyok ebben a “kapcsolatban”, erre ráeszmélt ő is, mégsem érdeklik a gondjaim. Mit tegyek? Szeretnék segíteni rajta, de bármit mondok, javaslok, ugyanazokat a depresszív gondolatokat szajkózza. Pszichológust keres, mielőtt ezt mondanátok, de még ezt is ímmel-ámmal teszi.



2020. máj. 3. 10:20
 1/7 A kérdező kommentje:
Kicsit kusza lett és sok mindenre tértem ki, ahogy visszaolvastam. Főként az adott személy miatt kérdezem, ne haragudjatok, hogy össze-vissza írtam.
2020. máj. 3. 10:23
 2/7 anonim ***** válasza:
Na most ez az a klasszikus eset, h az ismerősöd depressziós, szakemberhez nem akar menni, inkább tőled várja a figyelmet. Nem segítséget vár tőled, csak h kiírhassa valakinek a problémáit. Ő erre megkönnyebbül, és még foglalkoznak is vele. Sajnos erre nincs mindenkinek jó megoldás, önzőnek kell lenned, elengedned a segíteni akarást. Mert segíteni te nem fogsz neki tudni, ő meg cserébe tovább betegíthet téged.
2020. máj. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Szarjam le? Az lenne a megoldás?
2020. máj. 3. 11:05
 4/7 anonim ***** válasza:
Sajnálod, de te nem tudsz rajta segíteni. Ez az igazság, ezt kell vele lekommunikálnod, még ha szr is beismerni. Annyit segíthetsz, h együtt kerestek szakembert.
2020. máj. 3. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
63%

Amikor depressziós voltam, és nem "trendin depis", hanem tényleg depressziós, akkor se tojtam mások gondjára, ugyanúgy meghallgattam mindenkit, aki megtalált a problémájával.


Aztán van a másik véglet, akit ismerek, vagy legalábbis ismertem... ő úgy (volt? már nem tartjuk a kapcsolatot) depressziós, hogy a házból se lép ki, mindenkit ignorál maga körül, még az állítólagos legjobb barátnőjét is, aki megunta, hogy 3-4x eljátszotta a nagy visszatérést, aztán megint szó nélkül tűnik el.


Van az osztálytársam, aki leépítettem, amiben ez a vírus sokat segített, hogy itthon maradhatok. Na ő energiavámpír. Baja mindig van, és előző tanév arról szólt, hogy minden tanórán legalább 5-10 perc vele ment el, aztán szünetben a tanároknak panaszolta el, amit hallottunk bentről, és még neten ezzel nyúzta az idegeimet. Szívesen segítek, meghallgatok bárkit, de nekem is megvannak a gondjaim, és ő erősen túlzásba esett azzal, hogy csaj jött és mondta, nem kérdezte meg, hogy elmondhatja vagy akármi. Vagy ha legalább néha, de ő minden tanítási nap ezt játszotta, a hattyú halálát. A "szerelmi élete" meg katasztrófa. 2-3x volt az a történet, hogy terhes lett, nem tudja senki, az apának nem szól, majd ő egyedül felnevelni, miközben számlákra is alig futja, aztán szappanoperába illően kiderült, hogy nem az idősebb párja a gyerek apja, hanem a legjobb barátja. Saját magának csinálja a gondot, a gyerekes viselkedése miatt, aztán másnak panaszolja el, hogy az élet mennyire xar és nehéz. Az meg ráadás, hogy ingadozik a hangulata. Egyik percben boldog, a másikban mindenen kiakad - ebből lett elegem, hogy amikor elmondtam a véleményemet egy teljesen átlagos dologról, ő elhordott mindennek. Na ott szakadt el a cérna és tiltottam.


Szerintem embereld meg magad és mondd meg neki, hogy bocsi, nem tudod meghallgatni, mert megvannak a saját gondjaid. Én legalább így utólag azt mondom, ezt kellett volna tennem. Tagadhatatlan, hogy nehéz, ha az emberben ott van a segítő szándék, de amikor már lehúz lelkileg, ott már tenni kell valamit, amihez a másiknak semmi köze, mert nem ő van most a középpontban, hanem te. Sokat segíthet, ha kiadhatja magából, de te, ahogy én, nem pszichológusok vagyunk, de ha azok lennénk, van egy határ. Ráadásul ez személyeskedés. A pszichológus a munkáját végzi, amiben benne van, hogy segíteni szeretne, de közben nincs az, hogy munka után elérhető. Mondd meg neki gyorsan, ahogy szeretnéd, mert ha nem, ez csak rosszabb lesz, rád nézve. Ha meghallgatná a problémáidat, akkor sem változna semmi, ugyanúgy nyomna téged.


Ja és egyébként finomkodnod sem kellene azok után, hogy őt nem érdeklik a gondjaid, de ő elvárja, hogy hallgasd meg.


18/l

2020. máj. 3. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
54%

Én sem választanám külön. Tehát maga a gondolkodásmódból következik mindkettő. Vagyis a saját tapasztalatom mindenképp ez. Amíg depresszív gondolkodásmódu voltam, addig energiavámpírként is viselkedtem a többi emberrel.

Nyilván ilyenkor az emebr azért keresi a kiutat, és a többi ember segítségét. De a többi ember nem tud változtatni ezen, mert a gondolkodásmód a probléma.

2020. máj. 3. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerintem a különbség az empátia hiánya/megléte. Attól még, hogy valaki depressziós, nem veszíti el az empátiáját. Voltam nagyon depressziós de az empátiam megmaradt. Sőt jobbat mondok, a pánikrohamom közepén is megmaradt az empátiám.

Az amiről te beszélsz, a barátod esetében, vélhetően nem depresszió, hanem egy személyiségzavaros ember belső ürességérzete. Ő maga is azt hiszi, hogy depressziös, közben pedig személyiségzavaros és nem tudja magát feltölteni. Vagyis csak akkor ha téged leszív. Empátiája nincs, nem érdekli ha neked kárt okoz.

2020. máj. 4. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!