Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mitől láthat magán egy adott...

Mitől láthat magán egy adott külső jellemzőt negatívnak valaki, ha többen próbálják meggyőzni, hogy szép és amit hibának lát, az nem az? Mi a pszichológiai háttere?

Figyelt kérdés
Egy lány ismerősöm elégedetlen az alakjával, úgy gondolja, hogy felszedett valamennyit az utóbbi időben és kövérkés lett. A hasára panaszkodik és a comjaira, állítása szerint neki "oda jönnek fel a kilók". Többen a baráti köréből mondták neki, hogy túl szigorúan szemléli magát, hogy nem is venni észre annyira, amit pedig mégis, az jól áll neki, így is nagyon csinos és jó alakja van. Fiúként a véleményem, hogy amit a többi barátja mond, az igaz. Valóban nagyon kívánatos teste van és kellemes ránézni, hiába hízott néhány kilót, hisz előtte sem volt pocakos (és most sem az, mert azért eloszlik rajta valamelyest a súlytöbblet). Mindezek ellenére hajlamos a szélsőséges diétára, sokszor megvonja magától az ételt és salátákon, gyümölcsökön él, egyesek szerint már-már az önsanyaratás határát súrolja. Sajnos nekem az étrendjéről nem mesélt, így ezt nem tudom megítélni, de tekintettel arra, hogy évek óta ismerem és szinte mindenkitől, nem csak barátoktól ismerősöktől, de idegenektől is a folyton a bókokat és dicséreteket kapja mind az alakjára, mind az eszére, nem logikus számomra, miért vannak ilyen szigorú elvárásai magával szemben és mi ez a túlzó önkritika. Társasági ember és fontos számára, mit gondolnak róla mások. Tudom, hogy a magánéletében is vannak dolgok, amik nyomasztják, legyen szó párkapcsolatról, gyerekekről, munkahelyi megfelelési vágyról, viszont ezek részletezésétől eltekintenék. Lehetséges, hogy nem is azzal a pár kilóval van problémája, hanem az csak egyfajta manifesztációja, kivetülése az őt mindennap érő lelki gondoknak, szorongásnak és megfelelési kényszernek? Pszichológiailag mivel lehet ezt a jelenséget magyarázni? A válaszokat előre is köszönöm!

2020. júl. 8. 12:03
 1/9 anonim ***** válasza:
96%
Szerintem a legtöbb önértékelési probléma régi sérelmek miatt áll fent, elég egy pár szó a gyerekkorából ami miatt most is szenved. Fiúként magam is ilyen vagyok, még nem sikerült elhagynom ezt a dolgot, ez független a kinézettől is, 10/10 es lányt is láttam hasonló helyzetben.
2020. júl. 8. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
26%

Mert neki mast jelent a szép.

Mint ahogy mindenkinek

2020. júl. 8. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%

"Lehetséges, hogy nem is azzal a pár kilóval van problémája, hanem az csak egyfajta manifesztációja, kivetülése az őt mindennap érő lelki gondoknak, szorongásnak és megfelelési kényszernek?"


Pontosan!


"Pszichológiailag mivel lehet ezt a jelenséget magyarázni?"


Elsősorban azzal magyarázható, hogy kisgyerekkorában nem dicsérték eleget, sokat kritizálták, vagy éppen nem törődtek vele. Nem élhette meg azt, hogy ő egy szerethető, testileg-lelkileg értékes ember.

2020. júl. 8. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Épp ellenkezőleg! Gyerekkorában is a hasonló attitűdjei miatt volt a társaság középpontjában. 7 éves kora óta ismerem, az utóbbi években lettünk csak közelebbi barátok. Emlékszem, hogy kicsi korunkban sok barátnője volt, majd' minden fiú úgynevezett szerelme ő volt vagy legalább tetszett nekik, és a szüleit ismerve, illetve a kapcsolatukat nagyon bensőséges, szerető családban nőtt fel. Ezért gondolom, hogy nem kiskori élmény az alapja, inkább a jelen körülmények, a fokozott stressz. Jó volna utánaolvasni megbízható pszichológiai témájú forrásból, ami nem, ami nem femcafe és egyéb oldalon írt cikk, de nem is tudom, hogyan, milyen kulcsszóval kereshetnék rá. Ezt leszámítva önbizalomhiánya sincs vagy önértékelési zavara, viszont elég lelkis.
2020. júl. 8. 13:22
 5/9 anonim ***** válasza:
Megint ugyanoda megyünk vissza, a gyerekkorban sokkal erősebb a személyiségfejlődés, mivel akkor a középpontban volt és népszerű volt a fiúk körében úgy rögzűlhetett benne, hogy ez természetes és muszáj megfelelnie mindenkinek, ugyanakkor felállított magának egy modellt amit követnie kell, én sem értem a nőket ezen a téren, miért szebb ha valaki véknyabb???
2020. júl. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Anorexia szelleme/démona-ebben az állapotában még rejtetten van jelen, de már jelen van az adott illetőnél, magyarul kifelé már megnyilvánul az adott illetőnél, akiről írsz..
2020. júl. 8. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nincs nálam a bölcsek köve, meg nem is ismerem a lányt, csak tovább gondolkodom.


Esetleg arról lehet még szó, hogy a családban nagyon előtérbe volt helyezve a külső, és a kislányban ez úgy rögzült, hogy összedől a világ, ha nem tökéletesen néz ki.

Van egy olyan fogalompár, hogy külső kontrollos - belső kontrollos ember. A külső kontrollos ember olyan, hogy kiemelten fontos neki, hogy más szemében jó legyen. Ez a tipikus "mit fognak szólni a szomszédok, a barátnők, a kolléganők", ha mondjuk a harisnyája színe nem harmonizál a retikülje színével. :-) Ez az, amire egy belső kontrollos azt mondaná: "Na bumm, és akkor mi van? Ha nem tetszik neki, ne nézze!" Talán érthető a kétféle ember közti különbség. Természetesen a legtöbb ember valahol a két véglet között van, egyikhez közelebb, másiktól távolabb. Szóval szerintem ez a lány erősen külső kontrollos lehet, és ebben szintén a szülői minta lehet az alap.

Eleve, akinek nagyon fontos a külső, az egy külső kontrollos ember, hiszen a külsőnket veszik észre először a többiek rajtunk. És ha anyukának fontos volt a külső, akkor ezt plántálta bele a kislányába is.

2020. júl. 8. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Diszmorfia. Én egyszer lefogytam 84 kilóról 66-ra, és nem láttam a tükörben. A ruhákon éreztem, más is mondta, de ahogy néztem a régi képeket a tükörképem mellé, ugyanazt láttam. Azt hittem, hogy mindenki csak hazudik, nem mondja meg az őszintét.
2020. júl. 8. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Kérdezektőled válasza:
Waow, először azt hittem, hogy rólam írsz, el is kezdtem gondolkodni, hogy ki lehetsz. Én is hasonló testkèpzavarban szenvedek, 6 évig jártam pszichológushoz, persze nem csak a mélységesen nagy önbizalom hiány miatt. Ha gondolod írj rám, hátha tudok segíteni
2020. júl. 10. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!